Poznaj Grecję, zanim zarezerwujesz wycieczkę!

Poznaj Grecję, zanim zarezerwujesz wycieczkę!
Poznaj Grecję, zanim zarezerwujesz wycieczkę!

Wielu Polaków za cel wakacyjnych podróży obiera Grecję. Nasi rodacy z Półwyspu Bałkańskiego wracają opaleni, zadowoleni i wypoczęci. Zanim jednak zarezerwujesz lot, wybierzesz hotel i rozpoczniesz pakowanie walizki, poznaj kilka podstawowych informacji o tym śródziemnomorskim kraju. Dowiedz się, co warto zobaczyć i jak przygotować się do wyjazdu, aby podczas kilkunastu dni zwiedzić jak najwięcej. Jesteś leniuchem? Podpowiemy, gdzie są najpiękniejsze kurorty i plaże. Nasz krótki przewodnik poprowadzi Cię w wirtualną podróż po Grecji. Zaczynamy!

Klimat i pogoda - kiedy najlepiej pojechać do Grecji?

Na Półwyspie Bałkańskim panuje zróżnicowany klimat. Północna część Grecji oraz wyspy charakteryzują się chłodną zimą i gorącym latem. Wybierając się na południe kraju, czeka nas piękna, pozbawiona deszczu pogoda - klimat śródziemnomorski gwarantuje udane wakacje od maja aż do połowy października.

Dla miłośników upałów polecamy wyjazdy do Grecji w ofercie last minute w sezonie wakacyjnym - od czerwca do sierpnia: http://www.wezyrholidays.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Grecja:2. Należy się także nastawić na plaże pełne turystów, gwar i hałas. Natomiast zwolennicy spokojnych urlopów powinny rezerwować bilety lotnicze w okresie późnej wiosny i późnego lata.

 

Obyczaje na Półwyspie Bałkańskim

Taniec to w Grecji lekarstwo na wszystkie problemy i zmartwienia. Grecy chętnie tańczą przy wielu okazjach; szczególnie przypodobali sobie tańce w kole. Dzięki temu budują poczucie wspólnoty i przynależności. Zorba to jeden z aż 4 tysięcy tradycyjnych tańców znanych na Półwyspie Bałkańskim.

Upały nie zachęcają do nadmiernej aktywności - być może dlatego Grecy nie przywiązują zbyt dużej wagi do punktualności i terminowości. Są tolerancyjni na opóźnienia i chętnie korzystają ze wszystkich przerw od pracy i popołudniowej siesty.

Ekspresja to drugie imię Greka. Podczas rozmowy mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego dynamicznie gestykulują, a ich twarz wyraża wszystkie emocje. Pomimo swojej wybuchowości są bardzo przyjaźni i mają miłe usposobienie. Chętnie uczą się języków obcych, więc turyści porozumieją się z nimi bez większego problemu. Są także otwarci i z dumą opowiadają o swoim pięknym kraju.

 

Śródziemnomorska kuchnia Greków

Grecka kuchnia opiera się na warzywach i owocach, które można spotkać na Półwyspie Bałkańskim. Dania obfitują w oliwki, pomidory, paprykę oraz czosnek. Owoce morza służą jako składnik głównych dań. Wśród potraw mięsnych dominuje gotowana lub opiekana baranina i jagnięcina. Nie zapominajmy także o fecie – cierpkim serze dojrzewającym, którego oryginalna receptura jest ściśle chroniona.

 

Będąc w Grecji, warto spróbować regionalnych alkoholi:

 • Retsina to wino z dodatkiem sosny,
 • Ouzo - alkohol o smaku anyżowym,
 • Metaxa
 • Tsipouro lub
 • Raki.

Potrawy w Grecji są dostosowane do warunków klimatycznych - to lekkostrawne przekąski oraz dania główne, dzięki którym można znieść nawet najbardziej upalny dzień.

 

Największe atrakcje w Grecji

Każdy z nas potrafi wymienić choć jeden, antyczny zabytek Grecji. Odwiedzając z wezyrholidays.pl Półwysep Bałkański, mamy okazję obcować z historią i zetknąć się z niesamowitymi dziełami naszych starożytnych przodków, którzy ukształtowali europejską kulturę. Zaplanuj zwiedzanie następujących miejsc:

 • Ateny - stolica Grecji zamieszkana od przeszło 7 tys. lat. Polecamy odwiedzić Akropol i Agorę, Łuk Hadriana, Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Wieżę Wiatrów oraz Teatr Dionizosa,
 • Kreta - wyspa o zróżnicowanym charakterze. Znajdziemy tutaj dzikie plaże oraz tętniące życiem kurorty. Fani kąpieli słonecznych i wodnych mogą spędzić błogi czas na wąskich i piaszczystych plażach,
 • Meteory - to prawosławne klasztory znajdujące się na szczytach piaskowych skał. Początkowo do klasztorów można się było dostać jedynie za pomocą lin. Ze względu na duże walory turystyczne tego miejsca, większość monastyrów zaadoptowano pod turystów, wstawiając pomosty i schody,
 • Góry Olipm - majestatyczne i magiczne pasmo górskie rozciągające się nad brzegiem Zatoki Termajskiej. Najwyższy szczyt osiąga 2917 m n.p.m. - jest to Mitikas zwany także Pantheonem (miejscem spotkań starożytnych bogów). Przed wędrówką ubierz się odpowiednio - przede wszystkim pamiętaj o butach na grubej podeszwie!,
 • Delfy - to tutaj rzekomo wyrocznia delficka przepowiadała władcom przyszłość. Świątynia znajdowała się nad rozpadliną skalną, z której wydobywały się szkodliwe opary wywołujące omamy i stan odmiennej świadomości. Wizje były natchnieniem i inspiracją do udzielania rad możnym starożytnego świata,
 • Korfu - zielona wyspa bogata w klify, szerokie plaże, duże możliwości aktywnego spędzenia czasu. Na turystów czekają tutaj różne atrakcje, a przy tym panuje tutaj spokój sprzyjający wypoczynkowi,
 • Mykeny - dobrze zachowany kompleks pałacowy z fortyfikacją zbudowany na skale. Znajdują się tutaj wykopaliska archeologiczne. Archeolodzy podczas prac odkryli wiele, cennych artefaktów, które wraz z dwoma stanowiskami są udostępnione dla turystów.

Komentarze

 • Ostatnie
 • Popularne
 • Facebook
Naturalna zimowa ochrona
Chłodniejsza część roku nie musi być nieprzyjemna. Wystarczy...
środa, Listopad 21, 2018 - 13:52
Black Friday 2018 – jak mądrze kupować?
Black Friday w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Kons...
środa, Listopad 21, 2018 - 11:16
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o pstrągu, zanim włączysz go na stałe do jadłospisu
Coraz większa świadomość żywieniowa Polaków sprawia, że po r...
środa, Listopad 21, 2018 - 10:13
Wyjątkowy prezent na dzień dziadka!
Szukasz prezentu dla swojego dziadka i nie wiesz, czym spraw...
środa, Listopad 21, 2018 - 09:29

  

Reklama