Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby: jak się o nie ubiegać i komu przysługuje?

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby: jak się o nie ubiegać i komu przysługuje?
Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby: jak się o nie ubiegać i komu przysługuje?

Gdy dochodzi do utraty kogoś bliskiego w wypadku, rodzina nierzadko stara się uzyskać zadośćuczynienie, które może pomóc złagodzić ból związany z tym wydarzeniem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wcale nie trzeba być spokrewnionym z poszkodowanym, by móc otrzymać to świadczenie. Kto jeszcze może ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej i w jaki sposób należy to zrobić?

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej - komu przysługuje?

Choć uprawnieni do otrzymania świadczenia są przede wszystkim członkowie rodziny zmarłego, inne bliskie osoby także mogą się o nie ubiegać. Zgodnie z tą zasadą, rekompensata należy się także np. partnerowi poszkodowanego w wypadku lub przyjacielowi, z którym łączyły go zażyłe relacje. Żeby jednak otrzymać zadośćuczynienie, trzeba najpierw przekonać ubezpieczyciela sprawcy nieszczęśliwego zdarzenia, że nam się ono należy.

 

Jak starać się o otrzymanie świadczenia?

Jeśli ubezpieczyciel ma wypłacić zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, należy wystosować do niego wniosek z prośbą o przyznanie świadczenia. Należy przy tym dostarczyć mu dowody na to, że dana osoba była dla nas ważna, a jej śmierć sprawiła, że ponieśliśmy szkody niematerialne. Jeśli nie wiemy, jaka dokumentacja będzie w tym wypadku odpowiednia, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów, które wskażą, jakie dokumenty są niezbędne do wykazania rozmiaru i charakteru doznanej krzywdy.

 

Potrzebne dokumenty

Należy pamiętać, że przedstawione dokumenty powinny jednoznacznie wskazywać na to, że relacje ze zmarłym miały zażyły charakter i jego śmierć wywołała w nas takie uczucia, jak np. ból i cierpienie, wrażenie osamotnienia, samotność i strach przed nią na przyszłość. Zdarzają się również sytuacje, w których żałoba zmusza nas do podjęcia leczenia ze względu na problemy psychiczne. Mają one istotny wpływ na wysokość zadośćuczynienia. Przykładowo, na pogorszenie się kondycji psychicznej mogą wskazywać m.in. dokumenty wystawione przez lekarzy oraz recepty na środki uspokajające, które pomagają uporać się z trudną sytuacją. Warto także dokładnie opisać, na jakiej podstawie uważamy, że więzi z osobą poszkodowaną w wypadku były silne – dzięki temu łatwiej będzie otrzymać świadczenie.

 

Problemy z ubezpieczycielem

Może się zdarzyć, że zakład ubezpieczeń uzna, iż żądanie wypłaty zadośćuczynienia nie jest zasadne bądź powinno opiewać na niższą kwotę niż tę, którą chcieliśmy otrzymać. Wtedy najlepiej zwrócić się o pomoc do kancelarii odszkodowawczej i z pomocą ekspertów skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Na podstawie zgromadzonych dowodów, sąd stwierdzi, czy śmierć bliskiego upoważnia nas do otrzymania zadośćuczynienia i jaką sumę powinniśmy otrzymać.

Dodatkowe informacje o tym, w jaki sposób należy ubiegać się o zadośćuczynienie można znaleźć w artykule opublikowanym na stronie http://odszkodowanie448.pl/zadoscuczynienie-za-smierc/jak-walczyc-o-zadoscuczynienie-za-smierc-osoby-bliskiej/. Niektórzy ubezpieczyciele wykorzystują niewiedzę osób starających się o świadczenia, dlatego warto szukać informacji na ten temat i umieć realnie ocenić swoje szanse na otrzymanie rekompensaty.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Białe kubki porcelanowe - 5 inspiracji
Kubki wykonane z białej, wysokogatunkowej porcelany są prakt...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 12:17
Gdzie umieścić pralkę? Architekt wnętrz podpowiada
Gdzie powinna stać pralka? Odpowiedź na to pytanie wydaje si...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 10:05
Tarta flambée, coca catalana, a może amerykańska z podwójnym serem? Poznaj rodzaje pizzy z całego świata
Jeśli pizza, to Włochy? Zdecydowanie tak. To słoneczna Itali...
środa, Kwiecień 18, 2018 - 10:50
Jak przygotować oczy do długiej podróży samolotem?
Zbliża się weekend majowy, a także niektórzy już zaczynają p...
środa, Kwiecień 18, 2018 - 09:43

  

Reklama