Skóra każdej kobiety w niektórych miejscach zaczyna wraz z wiekiem zwisać, co jest efektem zaniku tkanki tłuszczowej. Z kolei na takich partiach ciała jak uda czy brzuch zaczyna pojawiać się nadmiar tkanki tłuszczowej, której wiele kobiet chciałoby się pozbyć. W takiej sytuacji warto zdecydować się na przeszczep tłuszczu, czyli tzw. lipofilling. Co jednak warto wiedzieć o tym zabiegu?

Kto może zdecydować się na przeszczep tłuszczu?

Lipofilling czyli przeszczep tłuszczu to zabieg, który polecany jest do przeprowadzenia wszystkim tym osobom, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej na określonych partiach ciała przy jednoczesnym jej ubytku w innych partiach takich jak piersi, ramiona oraz okolice twarzy. Przy pomocy lipofillingu można nie tylko powiększyć piersi lub pośladki, pozbyć się zwisającej skóry na ramionach, ale również uzupełnić bruzdy i zmarszczki, opadające policzki oraz worki pod oczami. Zabieg polegający na przeszczepie tłuszczu wykonywany jest również u osób, które w wyniku poważnego wypadku lub zabiegu chirurgicznego mają problem z niewielkimi ubytkami w tkankach.

Na czym polega zabieg lipofillingu?

Przeszczep tłuszczu to w dzisiejszych czasach niezbyt skomplikowany zabieg, który polega na pobraniu tłuszczu z jednej partii ciała oraz przeszczepieniu jej w inną partię. Tłuszcz najczęściej zostaje pobrany z takich okolic jak brzuch, kolana lub uda, ponieważ w tych partiach ciała występuje on zazwyczaj w nadmiarze. Przed pobraniem tłuszczu lekarz wstrzykuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu w trakcie zabiegu pacjentka nie powinna odczuwać żadnego dyskomfortu. Po zastosowaniu znieczulenia lekarz przy pomocy strzykawki pobiera materiał (ok. 50 ml tkanki tłuszczowej), który następnie zostaje umieszczony w urządzeniu Adivive, czyli w specjalnej wirówce. Dzięki wspomnianemu urządzeniu możliwe jest odseparowanie młodych komórek tłuszczowych oraz komórek macierzystych od bezwartościowego materiału. Po odwirowaniu preparatu lekarz dokonuje przeszczepu tłuszczu w te partie skóry, które straciły swoją jędrność i elastyczność, poprawiając tym samym ich wygląd. Po przeprowadzonym zabiegu skóra odzyskuje swój dawny wygląd, ponieważ dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu, czyli substancji, która odpowiada za wygląd i stan skóry.

Zalecenia po zabiegu przeszczepu tłuszczu

Po przeprowadzonym zabiegu partie ciała, w których doszło do przeszczepu tłuszczu, są zazwyczaj obrzęknięte oraz zaczerwienione, jednak w ciągu kilku dni wszystko powinno zaniknąć. Aby efekty zabiegu były jak najlepsze, niezwykle ważne jest to, aby w odpowiedni sposób zadbać o swoją skórę. Najważniejsze jest to, aby chronić ją przed działaniem wysokiej temperatury, dlatego też po lipofillingu nie należy korzystać z sauny oraz z solarium. Oprócz tego nie wolno się opalać, a także przez jakiś czas nie jest wskazane uprawianie aktywności fizycznej. Wiele kobiet decyduje się na lipofilling w celu wymodelowania swojej sylwetki, jednak w takim przypadku konieczne jest noszenie przez około 14 dni specjalnego ubrania uciskowego, co może powodować pewien dyskomfort, jednak jest konieczne.

Efekty przeszczepu tłuszczu

Przeszczep tłuszczu to świetna alternatywa dla bardziej inwazyjnych zabiegów, które polegają na wprowadzeniu pod skórę implantów, tak jak ma to miejsce w przypadku powiększania piersi. Efekty zabiegu są w pełni naturalne, a skóra odzyskuje swój dawny wygląd, czyli staje się jędrna i elastyczna. Kobiety, które decydują się na przeszczep tłuszczu w piersi, mogą liczyć na ich nieznaczne podniesienie oraz ujędrnienie. Zabieg przy użyciu własnego tłuszczu jest nie tylko efektywny, ale również w pełni bezpieczny, dzięki czemu nie trzeba obawiać się ewentualnego pojawienia się skutków ubocznych czy też reakcji alergicznych. Przed podjęciem decyzji o przeszczepie tłuszczu warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, który pomoże rozwiać wątpliwości, czy taki zabieg przyniesie zamierzone efekty.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.