Trądzik młodzieńczy to choroba dermatologiczna, która spotyka najczęściej dziewczęta i chłopców w wieku pokwitania. Zawirowania hormonalne mogą ponadto spowodować jego wysyp w wieku późniejszym. Odejmujące twarzy urody krosty, grudki i zaskórniki przeobrazić mogą się również w ropne torbiele, które są bardzo trudne do wyleczenia (jest to tzw. trądzik ropowiczy, częściej dotykający płeć męską). Jakie są metody i wskazania do usuwania trądziku?

Trądzik- objawy, sposoby leczenia, przebieg

Trądzik pospolity (zależny od procesów pokwitania) najczęściej pojawia się u młodych osób będących w okresie pokwitania. Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy (oczyszczani, nawilżanie, odżywianie) może złagodzić jego przebieg, jednak nie jest odpowiedzialna za jego całkowite wyleczenie. Pokutujące w społeczeństwie przekonanie, że trądzik związany jest z jedzeniem nadmiernej ilości czekolady, nabiału i ostrych przypraw zostało po części obalone przez naukowców – klinicystów. Aktualnie uważa się, że ważniejsza jest samodzielna obserwacja organizmu i opisywanie zmian zachodzących po spożyciu danej grupy produktów spożywczych, niż ich restrykcyjna eliminacja.

W przypadku średnio i ciężko nasilonych zmian trądzikowych wymagana jest konsultacja dermatologiczna. Leczenie wdrożone przez specjalistę nie chroni jednak przed powstawaniem szpecących blizn potrądzikowych. Ubytki skóry powstające najczęściej w okolicy policzków, brody i tzw. strefy T są zmianami bardzo trudnymi do wyeliminowania. Do ich powstawania są szczególnie predysponowane osoby, które nie leczą zmian trądzikowych, a także chorują na trądzik ropowiczy.

twarz

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Będące powikłaniem trądziku blizny potrądzikowe są zauważalnymi dla otoczenia i samego zainteresowanego ubytkami skóry. W wyniku trwałego uszkodzenia przez wykwity trądzikowe skóry, dochodzi do zastąpienia powstałego ubytku poprzez tkankę łączną włóknistą. Występujące w tym miejscu włókna kolagenowe i sprężyste są osłabione, czego wynikiem jest zmniejszone napięcie skóry oraz jej gorszy wygląd ogólny. Na uwagę zasługuje również fakt minimalnie zwiększonej możliwości nowotworzenia naczyń krwionośnych w obrębie blizny.

Wskazania do zabiegu

Za najważniejsze wskazanie do skorzystania z metod usuwających blizny potrądzikowe należy wyrażenie takowej chęci przez osobę, która tego typu zmiany posiada. Upstrzona bliznami skóra twarzy zazwyczaj nadmiernie produkuje sebum (łój) co dodatkowo pogarsza wygląd. Nawarstwiające się na lipidowym podłożu komórki skóry również wpływają na jej odbiór przez otoczenie. Ponadto z zabiegów tych skorzystać mogą osoby z zwiększonym potencjałem onkogennym, a także skarżące się na powracające stany zapalne lokalizujące się na twarzy (w pobliżu, lub w samych bliznach).

Metoda 1 – prawidłowa pielęgnacja cery

Za jedną z podstawowych metod zmniejszenia widoczności blizn potrądzikowych uznać można prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy. Usunięcie nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń i martwych komórek poprawia koloryt skóry i nadaje jej blasku. Dwa razy w tygodniu warto wykonać ponadto peeling enzymatyczny. Złuszczanie komórek pozwoli na dodatkowe oczyszczenie blizn i ich blednięcie.

Metoda 2 – laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn to aktualnie najskuteczniejsza z metod. Przed jej wdrożeniem należy powstrzymać się od opalania, a także przyjmowania substancji fotouczulających (np. witamina A). Aktywny stan trądzikowy to również przeciwwskazanie do stosowania terapii laserowej. Wykorzystywania podczas zabiegu wiązka laserowa pobudza komórki skóry do procesów regeneracyjnych i wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Wytworzona w ten sposób skóra zastępuje tkankę łączną blizny. To jedna z najbezpieczniejszych i bezinwazyjnych metod usuwania blizn, która w szybkim czasie pozwala pozbyć się kompleksów oraz przywrócić pewność siebie. Terapia laserowa i seria zabiegów powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. Po zabiegu skóra może być delikatnie podrażniona, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami UV nawet przez kilkanaście dni.

pielegnacja

Metoda 3 – operacja plastyczna

Do rzadko stosowanych metod należą operacje plastyczne. Punktowe usunięcie blizn potrądzikowych, a także ich wypełnienie prawidłową skórą odchodzi powoli do lamusa. Zabiegi te są drogie (brak refundacji NFZ), a dodatkowo obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. W czasie ich trwania możliwe jest ponadto pobudzenie procesów onkogenezy.

Metoda 4 – peeling kawitacyjny i mikrodermabrazja

Poddanie się jednemu z wyżej wymienionych zabiegów medycyny estetycznej pozwoli na długotrwałe pozbycie się szpecących blizn. Mikrodermabrazja to zabieg polegający na usuwaniu martwego naskórka poprzez mikrokryształki. Skóra po zabiegu jest napięta i promienna.
Peeling kawitacyjny wykorzystujący promieniowanie UV pomaga w wytworzeniu pęcherzyków gazu, które pękając niszczą zbędne komórki. Efekt końcowy jest dosyć spektakularny. Zabieg dogłębnie oczyszcza i peelinguje skórę.

Niedoskonałości skóry w postaci blizn to zmora wielu kobiet i mężczyzn zwłaszcza w okresie młodzieńczym. Znacznie wpływa na komfort życia obniża samoocenę i pewność siebie. Nowoczesna medycyna i dermatologia estetyczna zapewniają jednak mnóstwo zabiegów, które pozwalają całkowicie zniwelować blizny lub znacznie poprawić jej koloryt i wyrównać strukturę skóry.