Prowansja to kraina na południu Francji, która kojarzona jest przede wszystkim z łagodnymi wzgórzami, sielskimi krajobrazami, gajami oliwnymi oraz winnicami i oczywiście ciągnącymi się kilometrami polami lawendy. Jej intensywny liliowy kolor to najbardziej charakterystyczny akcent kolorystyczny. Zamykając oczy często na słowo Prowansja reagujemy właśnie skojarzeniem z lawendowym kolorem.

Prowansja to przede wszystkim krajobrazy o charakterze wiejskim. Wśród wzgórz, zagajników i pól uprawnych kryją się wioski z tradycyjnymi domami wykonanymi z piaskowca, z chropowatymi ścianami i z prostym, ale porywającym wyposażeniem. To właśnie stąd rozpowszechnił się na świecie styl prowansalski, który kojarzony jest z poczuciem bezpieczeństwa, ciepłem oraz przytulnością.

Podstawą stylu prowansalskiego jest prostota, jasne kolory oraz żywe akcenty kolorystyczne. To typowy styl rustykalny, w którym stawia się na funkcjonalność. Wnętrza są czytelne i nieprzeładowane dodatkami. Choć nie są ich zupełnie pozbawione. Wiele osób zachwyconych tego typu wnętrzami chciałoby odtworzyć je we własnych domach. Aby tego dokonać, należy trzymać się kilku wytycznych.

Podstawową rzeczą jest kolor oraz faktura ścian. Tradycyjnie powinny one pozostać chropowate, niewygładzone całkowicie na płasko. Także położona na nich farba sprawia wrażenie rzuconej od niechcenia. Wszystko jest tu jednak zaplanowane. Dzięki takiemu zabiegowi ściany wyglądają na starsze niż są w rzeczywistości. Dominującym kolorem na ścianach jest biel, ewentualnie lekko załamana. Powiększa ona optycznie pomieszczenia oraz sprawia, że wydają się one bardziej słoneczne i jasne.

Z kolei podłoga powinna być albo drewniana, z dużych klepek lub desek albo z terakotowych płytek w odcieniu rudym, brązowym lub nawet wpadającym w pomarańcz. W oryginalnych domach prowansalskich często spotyka się zabieg wydzielenia przestrzeni pomieszczenia przez zastosowanie wzorzystych płytek. Na przykład w ten sposób oddzielić można miejsce na stół w jadalni.

Aby wprowadzić do domu prowansalski klimat, należy wybrać meble z drewna. Są one proste i pomalowane zwykle na biało, żółto lub niebiesko. Niebieskie są także drzwi i okiennice. Meble nie mogą wyglądać zbyt nowocześnie. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wzory rustykalne i wyglądające na stare. Zdobienia są niewielkie i dotyczą przede wszystkim motywów kwiatowych lub roślinnych. Często pojawiają się tu na przykład rzeźbione kiście winogron.

Oprócz wykończenia pomieszczeń oraz odpowiednich mebli trzeba zadbać także o dodatki. Prowansja słynie z ceramiki. Występuje ona w pastelowych odcieniach żółci, zieleni czy błękitu. Spotyka się także kolor biały. Motywy zdobnicze kręcą się wokół roślinności. Także prowansalskie tkaniny i tekstylia są bardzo rozpoznawalne. W każdym domu musi znaleźć się bawełniana pikowana narzuta nazywana boutis. Pokrywają ją piękne hafty. W tekstyliach dominuje kreton i len z żywymi wzorami w odcieniach podobnych do ceramiki. Chętnie wykorzystywanymi dodatkami są odkryte półeczki, skrzyneczki czy puszki oraz metalowe doniczki, wiaderka czy lampki.

I w końcu ostatni, ale chyba najważniejszy akcent prowansalski. Lawenda. Jej zapach unosi się w powietrzu. W szafach ukryć można woreczki z suszonymi roślinami. Dają one nie tylko ładny zapach, ale także odstraszają mole. Motyw lawendy trafia na ceramikę oraz tkaniny. Dzięki intensywnemu kolorowi lawenda nadaje wnętrzom charakteru.

Źródło
katalogprojektow.pl – Bezpłatny katalog projektów domów. Wybierz i zamów swój projekt domu jednorodzinnego