Jeśli lubisz przytulne wnętrza, uwielbiasz pastelowe odcienie i motywy kwiatowe, a obok straganu z bibelotami nie umiesz przejść obojętnie – styl angielski jest dla Ciebie stworzony. Dowiedz się, jak właściwie dobrać meble i dodatki do salonu w klasycznym angielskim stylu.

Na początek – trochę teorii

O tym, że Brytyjczycy wnieśli w świat sztuki i kultury masowej znaczną liczbę trendów nie trzeba nikogo przekonywać. Styl angielski jest tego dobitnym przykładem. Przytulny i konserwatywny, elegancki i romantycznie sielski zarazem. Oparty z jednej strony na solidnych meblach z litego drewna, z drugiej wypełniony miękkimi obiciami, poduszkami i gęstymi dywanami. I wręcz przeładowany dodatkami, bibelotami, ozdobami z porcelany i szkła, ramkami na zdjęcia.

Pastele i spółka – kolory w angielskim salonie

Twoim „orężem” w aranżacjach są wszystkim odcienie pastelowe. Poruszaj się swobodnie wśród ciepłych odcieni beżowego, kości słoniowej, łososiowego, waniliowego i błękitów. Do tego tła dobieraj dodatki czerwone, różowe, zielone i w jasnych tonach niebieskiego.

Dużą uwagę przyłóż do odpowiedniego doboru tkanin. Styl angielski to przede wszystkim motywy kwiatowe (róża w szczególności) – masz tutaj ogromny wybór deseni, kolorów i tkanin. Twoją uwagę skoncentruj na tkaninach „ciężkich”, o bogatej ornamentyce. Nie bój się również szkockiej kraty i pasów. Kwiatowe desenie powinny przewijać się przez całe wnętrze, od mebli, przez dodatki aż po ciężkie zasłony i porcelanę. Nie musisz ich do siebie dopasowywać – nawet lepiej będzie, jeśli różne wzory będą ze sobą połączone.

Różana kanapa i fotel po babci – meble

Meble w angielskim salonie należy podzielić na dwie zasadnicze grupy.

Pierwsza to ciężkie meble z ciemnego drewna (dąb byłby idealny), najlepiej bogato zdobione. Nie musisz się sztywno trzymać jednego wzoru, wnętrze nabierze nieco eklektycznego charakteru jeśli połączysz meble z kilku różnych epok. Szukaj komód, na których ustawisz ozdoby oraz niewielkich szafek i stolików. Warte uwagi są również meble malowane na biało, które odciążą wnętrze.

Grupa druga to meble wypoczynkowe – w angielskim wnętrzu to one są najważniejszą częścią wystroju. Muszą być głębokie, miękkie i zapraszające do zajęcia na nich miejsca. Koniecznie tapicerowane grubymi tkaninami, oczywiście najlepiej w kwiatowe motywy. Typowe są wysokie fotele z podnóżkiem – i duża ilość poduszek. Unikaj mebli zbyt prostych, nie będą pasowały do eleganckiego i pełnego ornamentów charakteru stylu angielskiego.

Tradycja kolekcjonowania – dodatki

To, co we wnętrzach angielskich jest charakterystyczne, to ogromna ilość dodatków. W kręgu twojego zainteresowania leżą porcelanowe figurki, wazony, ramki ze zdjęciami, klasyczne lampy, stare zegary – a nawet dodatki związane z myślistwem. Do tego dodaj koronkowe obrusy i grube zasłony w ciemnym kolorze. Wszystko powinno wyglądać tak, jakby było zbierane od pokoleń. Dlatego zainteresuj się targami staroci i antykwariatami, jeśli chcesz mieć prawdziwie wyjątkowe wnętrze. Jeśli masz kominek, gratulacje – to typowy angielski akcent. Jeśli nie jesteś taką szczęściarą, może się skusisz na biokominek?

Podsumowanie – jak rozpoznać wnętrze w stylu angielskim

By ułatwić dalsze poszukiwania, poniżej podaję kilka cech charakterystycznych dla stylu angielskiego:

  • ściany w barwach pastelowych, najlepsze będą wzorzyste tapety,
  • dodatki w odcieniach różu, czerwieni i błękitu,
  • motywy kwiatowe przewijające się w całym wnętrzu,
  • drobne meble z ciemnego drewna,
  • kanapy i fotele tapicerowane tkaninami,
  • liczne dodatki i bibeloty – najlepiej wiekowe.

Zdjęcia w galerii pochodzą ze stron: 
Mebline.pl
Maxi-Drew.pl
Chodniki.com
Lampex-Sklep.pl
Turek-Meble.pl
Bettina.pl
KrainaWnętrz.pl
FabrykaDesign.pl