Wady i zalety rolet w kasecie

Wady i zalety rolet w kasecie (fot. depositphotos)
Wady i zalety rolet w kasecie (fot. depositphotos)

Rolety w kasecie należą do grupy najpopularniejszych osłon okiennych. Trafiają one zarówno na okna w domach prywatnych, jak i w firmach. W takiej formie można kupić jednolite tkaniny, rolety wzorzyste oraz efektowne pasy (rolety typu dzień i noc). Jakie zalety i wady ma ten system?

Rolety w kasecie – co warto o nich wiedzieć?

Rolety w kasecie składają się z tkaniny zwiniętej wewnątrz mechanizmu, który przykręca się lub przykleja do skrzydła okiennego. System ten posiada boczne prowadnice, dzięki czemu tkanina zwija się prosto, a rozwinięta – ładnie przylega do szyby. Na rynku dostępne są rolety w kasetach wykonane z tkanin o różnej grubości. Bogata kolorystyka i wzornictwo pozwala dobrać osłonę dobrze pasującą niemal do każdej aranżacji. Osoby, którym zależy na dużym poczuciu prywatności, mogą wybierać ciemne, grubsze tkaniny. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się, gdy nasze okna wychodzą na ulicę czy budynek sąsiadów. Jasne tkaniny ładnie będą prezentować się w nowoczesnych wnętrzach. Niejeden sklep z roletami oferuje sporo tych i innych rozwiązań, ale które brać pod uwagę?

rolety zaciemniające
Kliknij i przejdź do sklepu z roletami

Zalety rolet w kasecie

Rolety w kasecie są bardzo trwałe, ponieważ tkanina jest osłonięta. Dzięki temu nie zmienia ona swojego koloru, nie blaknie pod wpływem intensywnych promieni słonecznych. Kaseta stanowi także dodatkową ochronę przed kurzem, dzięki czemu tego typu rolet nie trzeba tak często odkurzać, jak tkanin z systemów wolnowiszących. Wystarczy przetrzeć aluminium lub PCV wilgotną ściereczką. Kaseta, przytwierdzona do okiennego skrzydła, pozwala na swobodne uchylanie szyby i wentylację pomieszczeń. Tkaninę zwija się za pomocą łańcuszków, nowoczesne rolety posiadają specjalny system samohamujący. Osłonę możemy ustawiać dokładnie na takiej wysokości, na jakiej chcemy.

Ogromną zaletą są dostępne w omawianych systemach tkaniny podgumowane. Dzięki temu rolety w kasecie zyskują właściwości zaciemniające pomieszczenia, w których jest montujemy. Może to nie tylko poprawić komfort przebywania w takich wnętrzach ale też przy zastosowaniu odpowiednich i przemyślanych technik - nieco obniżyć temperaturę. W tej sprawie warto się poradzić przed dokonaniem zakupu ponieważ samo nabycie rolety może nie być wystarczające.

rolety zaciemniające

Wielu inwestorów docenia także walory estetyczne tego rozwiązania. Zwinięta tkanina rolety ukryta jest w eleganckiej kasecie. Gdy wybierzemy błyszczące kasety aluminiowe (np. srebrne czy złote) i tkaninę typu dzień i noc, możemy stworzyć bardzo efektowną dekorację okienną. Dużym plusem sytemu jest sposób montażu. Roletę przykleja się lub przykręca do skrzydła okiennego, a nie ściany czy sufitu. Z zadaniem tym niemal każdy powinien poradzić sobie samodzielnie. Nieinwazyjny montaż sprawia, że system rolet w kasecie doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można ingerować w ściany (np. w wynajmowanych mieszkaniach czy lokalach firmowych).

Wady rolet w kasecie

Rolety w kasetach są estetyczne i funkcjonalne. Żaden system osłon okiennych nie pozostaje jednak bez wad. W przypadku systemów kasetowych, minusem może być problem z wygodnym otwieraniem okna. Kasety nie sprawdzą się w ciasnych wnękach okiennych, nie są także idealne, gdy chcemy często otwierać drzwi balkonowe na oścież. Właśnie dlatego niejeden wybiera rolety rzymskie na wymiar, ponieważ nie trzeba martwić się kwestią ciasnej wnęki okiennej a możliwość dostosowania rozmiarów do potrzeb dodatkowo ułatwia sprawny montaż i wygodne użytkowanie.

Kolejną słabszą stroną tego rozwiązania jest to, że po demontażu przyklejonej rolety, możemy mieć problemy z czyszczeniem pozostałości po taśmie klejącej. Przykręcenie kasety do skrzydła okiennego pozostawia ślady – takiego problemu nie będziemy mieli, gdy wybierzemy rolety mini (montowane nieinwazyjnie).

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry?
Latem promieniowanie słoneczne, klimatyzacja i częsty kontak...
piątek, Czerwiec 22, 2018 - 11:09
Funkcjonalne meble wypoczynkowe – dla kogo?
Dobór odpowiednich mebli wypoczynkowych do salonu może nastr...
piątek, Czerwiec 22, 2018 - 09:05
Owocowe balsamy do rąk
Unikalna seria kremów do rąk, która wykorzystuje skuteczne,...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 12:26
Ekspres gastronimiczny — tradycyjny ciśnieniowy kolbowy czy może automatyczny?
Polacy uwielbiają kawę i co ważne — ta miłość jest coraz wię...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 10:51

  

Reklama