Blat kuchenny – marmur, granit czy konglomerat?

Blat kuchenny – marmur, granit czy konglomerat? (fot. depositphotos)
Blat kuchenny – marmur, granit czy konglomerat? (fot. depositphotos)

Blat kuchenny to jedna z najczęściej użytkowanych powierzchni w domu (ustępuje chyba tylko kanapie przed telewizorem). Nic więc dziwnego, że dobranie materiału na blat roboczy w kuchni to poważne wyzwanie, rzutujące na komfort użytkowania przez długie lata. Sprawdzamy, jakie zalety i wady mają różne rodzaje kamiennych blatów.

Materiał opracowała dla nas firma www.kolsen.pl, od ponad 35 lat zajmująca się kamieniarstwem budowlanym.

Granit

Granitowe blaty to numer 1 w kategorii wytrzymałość. Granit swoją popularność zawdzięcza również odporności na wysokie temperatury i na działanie kwasów (rzecz jasna tych, które można spotkać w kuchni). Trudno go zarysować czy wyszczerbić w czasie typowego użytkowania kuchni.

Istotną zaletą granitu jest bogactwo wykończeń i naturalnych niedoskonałości, dodających aranżacjom kuchni życia. Występuje w szerokiej gamie odcieni (od głębokiej czerni aż po beż, z rozmaitymi akcentami kolorystycznymi i różną grubością ziarna), a do tego można granit polerować na wysoki połysk lub zachować matowe wykończenie.

Marmur

Marmurowy blat rozpoznasz od razu po charakterystycznych żyłkach w powierzchni blatu. Marmur jest znacznie droższy od granitu (ceny powyżej 1000zł za metr nie są wcale rzadkością), wygląda jednak luksusowo i pięknie się starzeje – mówi się nawet, że marmur starszy wygląda lepiej od świeżo położonego.

Jest jednak pewien haczyk – marmur jest znacznie bardziej porowaty od granitu, przez co wymaga częstszego impregnowania i specjalnych środków do czyszczenia, a przy tym niezwykle łatwo go poplamić. Przez swą strukturę nieodwracalnie odbarwić go może tłuszcz czy nawet sok z cytryny.

Kamienne blaty łączą wspólne wady: wysoka cena, konieczność stosowania specjalnych wzmocnień szafek by wytrzymały ciężar kamiennego blatu i konieczność regularnego impregnowania blatów. Niektórzy użytkownicy wskazują również, że kamienne blaty są zimne w dotyku, do czego trzeba się przyzwyczaić.

Konglomerat

Konglomerat powstaje z połączenia pokruszonego kamienia, pigmentów i żywicy. Ich największą zaletą (obok niższej ceny) jest gama kolorów – tutaj nie natura decyduje o wybarwieniu, tylko odpowiedni proces technologiczny i gust nabywcy.

Ważną zaletą konglomeratu jest łatwość formowania, dzięki czemu możesz bez większego problemu zamówić blat z wbudowanym zlewozmywakiem, formę giętą czy dowolnie wyprofilowane łuki, które dużo większym kosztem uzyskuje się w naturalnym kamieniu. Konglomerat jest również ciepły w dotyku i dobrze imituje wzór zarówno granitu jak i marmuru (choć brak mu rzecz jasna naturalnej nieprzewidywalności wzoru).

Konglomerat nie jest jednak pozbawiony wad. Mieszanka kruszywa i żywic nie jest tak odporna na zarysowania jak granit, nie jest również tak odporny na wysokie temperatury.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Trendy wnętrzarskie w 2017 roku (fot. fotolia)
Aranżacja wnętrz ciągle stawia na nowe rozwiązania. Nie inac...
środa, luty 22, 2017 - 14:08
Auto dla kobiety – czyli 6 powodów, dlaczego powinnaś jeździć Twingo
Mały, 5-drzwiowy miejski hatchback wydaje się zaprojektowany...
środa, luty 22, 2017 - 12:28
Jak leczyć pleśniawki u niemowlaka?
Pleśniawki często powstają u niemowląt z bardzo różnych powo...
środa, luty 22, 2017 - 08:28
Kamica nerkowa – jak sobie z nią radzić? (fot. depositphotos)
Kamica nerkowa, określana także mianem kamicy moczowej, jest...
wtorek, luty 21, 2017 - 14:06
(655)
(519)
(506)
(506)
(385)
(363)
(324)
(291)
(256)
(245)
(217)
(204)
(160)
(148)
(113)
(108)
(98)
(92)
(90)
(85)
(81)
(74)
(73)
(71)
(69)
(69)
(68)
(63)
(60)

  

Reklama