Blat kuchenny – marmur, granit czy konglomerat?

Blat kuchenny – marmur, granit czy konglomerat? (fot. depositphotos)
Blat kuchenny – marmur, granit czy konglomerat? (fot. depositphotos)

Blat kuchenny to jedna z najczęściej użytkowanych powierzchni w domu (ustępuje chyba tylko kanapie przed telewizorem). Nic więc dziwnego, że dobranie materiału na blat roboczy w kuchni to poważne wyzwanie, rzutujące na komfort użytkowania przez długie lata. Sprawdzamy, jakie zalety i wady mają różne rodzaje kamiennych blatów.

Materiał opracowała dla nas firma www.kolsen.pl, od ponad 35 lat zajmująca się kamieniarstwem budowlanym.

Granit

Granitowe blaty to numer 1 w kategorii wytrzymałość. Granit swoją popularność zawdzięcza również odporności na wysokie temperatury i na działanie kwasów (rzecz jasna tych, które można spotkać w kuchni). Trudno go zarysować czy wyszczerbić w czasie typowego użytkowania kuchni.

Istotną zaletą granitu jest bogactwo wykończeń i naturalnych niedoskonałości, dodających aranżacjom kuchni życia. Występuje w szerokiej gamie odcieni (od głębokiej czerni aż po beż, z rozmaitymi akcentami kolorystycznymi i różną grubością ziarna), a do tego można granit polerować na wysoki połysk lub zachować matowe wykończenie.

Marmur

Marmurowy blat rozpoznasz od razu po charakterystycznych żyłkach w powierzchni blatu. Marmur jest znacznie droższy od granitu (ceny powyżej 1000zł za metr nie są wcale rzadkością), wygląda jednak luksusowo i pięknie się starzeje – mówi się nawet, że marmur starszy wygląda lepiej od świeżo położonego.

Jest jednak pewien haczyk – marmur jest znacznie bardziej porowaty od granitu, przez co wymaga częstszego impregnowania i specjalnych środków do czyszczenia, a przy tym niezwykle łatwo go poplamić. Przez swą strukturę nieodwracalnie odbarwić go może tłuszcz czy nawet sok z cytryny.

Kamienne blaty łączą wspólne wady: wysoka cena, konieczność stosowania specjalnych wzmocnień szafek by wytrzymały ciężar kamiennego blatu i konieczność regularnego impregnowania blatów. Niektórzy użytkownicy wskazują również, że kamienne blaty są zimne w dotyku, do czego trzeba się przyzwyczaić.

Konglomerat

Konglomerat powstaje z połączenia pokruszonego kamienia, pigmentów i żywicy. Ich największą zaletą (obok niższej ceny) jest gama kolorów – tutaj nie natura decyduje o wybarwieniu, tylko odpowiedni proces technologiczny i gust nabywcy.

Ważną zaletą konglomeratu jest łatwość formowania, dzięki czemu możesz bez większego problemu zamówić blat z wbudowanym zlewozmywakiem, formę giętą czy dowolnie wyprofilowane łuki, które dużo większym kosztem uzyskuje się w naturalnym kamieniu. Konglomerat jest również ciepły w dotyku i dobrze imituje wzór zarówno granitu jak i marmuru (choć brak mu rzecz jasna naturalnej nieprzewidywalności wzoru).

Konglomerat nie jest jednak pozbawiony wad. Mieszanka kruszywa i żywic nie jest tak odporna na zarysowania jak granit, nie jest również tak odporny na wysokie temperatury.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Sprawdzone sposoby na ból żołądka (fot. depositphotos)
Ból brzucha może pojawić się w każdej chwili – raz łagodny,...
wtorek, Styczeń 17, 2017 - 12:12
Parfois RESORT SS 2017 (fot. mat. prasowe)
Już jest! Najnowsza kolekcja Parfois to tchnienie lata w oto...
wtorek, Styczeń 17, 2017 - 11:05
Smaczne przekąski – w sam raz na karnawał (fot. mat. prasowe)
Tradycyjnie karnawał to czas sprzyjający organizowaniu domow...
piątek, Styczeń 13, 2017 - 11:53
Ala Sekuła twarzą kampanii SOLAR SS17 (fot. mat. prasowe)
Kolekcję Solar w sezonie wiosna-lato 2017 prezentuje Alicja...
piątek, Styczeń 13, 2017 - 11:26
(639)
(514)
(492)
(487)
(380)
(357)
(324)
(284)
(254)
(244)
(204)
(202)
(159)
(148)
(110)
(107)
(97)
(92)
(89)
(85)
(74)
(73)
(71)
(70)
(69)
(69)
(68)
(63)
(58)

  

Reklama