Jednym z najbardziej podstawowych urządzeń AGD, które można spotkać praktycznie w każdej kuchni, jest lodówka. Podstawowe zadanie lodówki jest oczywiste, ale żeby wybrać lodówkę, trzeba wiedzieć nieco więcej… Na co zwrócić uwagę lawirując przed licznymi modelami wystawionymi w sklepach i jak wybrać lodówkę, która spełni Twoje wymagania i będzie dobrze służyła?

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy

Po pierwsze musisz zdecydować czy ma to być model przeznaczony do zabudowy czy też nie. Jeśli planujesz w przeciągu np. 2-3 lat remont kuchni warto zakupić model pasujący to przyszłego umeblowania kuchni. Lodówki do zabudowy mają nieco odmienną konstrukcję niż te wolnostojące. Specjalny system wentylacji lodówki do zabudowy odprowadza ciepło w sposób bezpieczny, co chroni lodówkę i meble przed uszkodzeniami.

Pojemność

Drugą sprawą na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę jest pojemność lodówki. Zbyt mała lodówka nie pozwoli na pomieszczenie wszystkich potraw. Szczególnie dotyczy to okresów świątecznych, gdy ilość przygotowywanych specjałów drastycznie się zwiększa. Z drugiej strony zbyt duża lodówka, którą zapełniać będziesz jedynie w połowie, również nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Podstawowym przelicznikiem, od którego warto zacząć poszukiwania, jest wzór: 120 litrów pojemności + 30 litrów na każdą kolejną osobę w domu. Zawsze jednak warto zastanowić się nad modelem nieco większym, pozostawiając sobie mały zapas miejsca.

Funkcjonalność i dodatki

Kolejną rzeczą na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę jest rozmieszczenie poszczególnych półek, a także wyposażenie dodatkowe. Choć jest to kwestia indywidualnych upodobań, warto zwrócić uwagę choćby na to czy lodówka wyposażona została w półkę na której będziesz mogła pionowo ustawiać wyższe butelki z napojami. Ciekawym rozwiązaniem są także modele wyposażone w przestrzenie w których możesz szybko schładzać napoje czy potrawy.

Klasa energetyczna lodówki

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy parametrów jest klasa sprzętu związana z ilością zużywanego przez niego prądu. W czasach gdy energia staje się coraz droższa, faktycznie warto i na niego zwrócić uwagę. Jak wiadomo najbardziej oszczędne są te oznaczone symbolem A+++, choć skala sięga aż po literkę G – najmniej oszczędną.

Aby wybrać lodówkę, warto poznać, co te symbole oznaczają. Lodówki oznacza się w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską Normy zużycia energii. I tak:
Lodówka klasy A zużywa poniżej 55% normy (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
Lodówka klasy B zużywa między 55% a 75% normy
Lodówka klasy C zużywa między 75% a 95% normy
Lodówka klasy D zużywa między 95% a 110% normy
Lodówka klasy G zużywa powyżej 150% normy

Należy jednak bacznie przyjrzeć się różnicy w cenach poszczególnych modeli. Często zdarza się bowiem tak, że różnica w cenie tego samego modelu o klasie A+++ z identycznym modelem oznaczonym klasą A++ jest tak duża, że zakup bardziej oszczędnego sprzętu jest po prostu nieopłacalny. Wynika to z okresu zwrotu inwestycji, który może wynosić nawet 20 lat. W dobie stosunkowo małej trwałości sprzętu mało która lodówka będzie nam służyła aż tak długo. Jak przy każdych zakupach nie należy poddawać się emocjom i wszystko spokojnie przemyśleć i przeliczyć.

Co daje podwójny agregat?

Niezwykle istotną funkcją są oddzielne agregaty dla lodówki i zamrażarki. Może się wydawać, że jeden agregat będzie pobierał mniej prądu niż dwa urządzenia, ale w praktyce działa to zupełnie inaczej. Agregat dostarcza płynu chłodzącego do całej komory lodówki – żeby utrzymać niską temperaturę zamrażarki, musi pracować bez przerwy. Gdy masz dwa agregaty, obieg lodówki regularnie się wyłącza gdy osiągnie właściwą temperaturę – i dalej pracuje jedynie znacznie mniejszy agregat zamrażarki.

Lodówkę kupujesz raz na kilka(naście) lat a nie miesięcy i warto rozważnie wydać swoje pieniądze niż później żałować nietrafionego zakupu. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem na temat tego, jak wybrać lodówkę, uda Ci się wybrać idealny sprzęt na długie lata.