Kuchnia rustykalna to nic innego jak kuchnia urządzona w stylu dawnych, wiejskich chat. Coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju wystrój, jednak zdobycie mebli pasujących do takiego wnętrza może nie być takie proste. Największe wrażenie robią oczywiście szafki, które niegdyś były specjalnie barwione i zdobione. Jak wybrać odpowiednie, by nawiązywały do klimatu tradycyjnej wsi?

Postaw na drewno

Drewniane meble to absolutna podstawa, jeśli chodzi o kuchnię w stylu rustykalnym. Taki wystrój jest tradycyjny: ociepla wnętrze i przywodzi na myśl własnoręcznie wykonane meble prosto z łowieckich czy kurpiowskich wsi. Nie oznacza to oczywiście, że musimy malować na nich kwiatki czy innego rodzaju wzorki; wystarczy, że pokryjemy je równomiernie farbą w pasującym kolorze. Na przykład – jeśli ściany naszej kuchni są jasne, możemy pomyśleć o błękitnych lub ciemnozielonych szafkach. Takie połączenie szczególnie dobrze sprawdzi się w połączeniu z jasnymi, piaskowymi kafelkami i sprawi, że wnętrze wyda się niezwykle ciepłe i przytulne. Innym rozwiązaniem jest zamówienie szafek z ręcznie ciosanego, grubego drewna, najlepiej ciemnego; takie rozwiązanie będzie pasowało do dużych, przestronnych wnętrz, które z kolei imitują starodawne dworki szlacheckie.

kuchnia rustykalna 1

Unikaj szkła i udziwnień

To podstawowa zasada, która powinna towarzyszyć każdej osobie, która chce urządzić kuchnię w stylu rustykalnym. Niegdyś wybór materiałów na meble był znacznie bardziej ograniczony, a przeszklonych szafek było naprawdę niewiele. Ważne, by zwrócić uwagę na to, żeby przekaz był spójny – jeśli projektujemy wnętrze w takim stylu, nie ma w nim raczej miejsca na awangardowe udziwnienia czy nowoczesne uchwyty. W przypadku gdy kupiliśmy nowoczesny piekarnik lub zmywarkę i obawiamy się, że nie będą one pasować do wnętrza, warto zabudować je drewnem. Szafki w stylu rustykalnym to również szafki zamontowane według pewnego porządku. Najczęściej nad zlewem znajdował się zestaw półek na talerze lub zabudowanych szafek. W rogu pomieszczenia często znajdował się kredens lub barek.

kuchnia rustykalna 2

Rustykalnie, ale nowocześnie

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chcemy połączyć rustykalne meble kuchenne z nowoczesnością. Wbrew pozorom, to również jest możliwe! Co więcej, ta dziwna z pozoru hybryda może okazać się strzałem w dziesiątkę; przestrzenne wnętrze z drewnianym sufitem, płytkami i drewnianymi szafkami może być dla niektórych zbyt puste i niegościnne, jednak dla wielbicieli łączenia stylów – wręcz przeciwnie. Warto zresztą pamiętać, że styl rustykalny świetnie prezentuje się wszędzie tam, gdzie stawiamy na minimalizm. Być może jest to kwestia pewnej surowości i prostoty wykończeń. Jednocześnie „swojskie” dodatki (np. drewniane łyżki lub piękne maselnice) pozwolą nam stworzyć niezwykle przytulne wnętrze.

kuchnia rustykalna 3

Niezwykle trudno stworzyć kuchnię, która już na pierwszy rzut oka będzie przypominała wiejską chatę z dawnych czasów. Potrzebne są do tego nie tylko odpowiednie meble, ale również specyficzne dodatki i specjalna podłoga. W kuchni bardzo dobrze sprawdzi się również piec kafelkowy, najlepiej ręcznie malowany.