Okap kuchenny to ważny element każdej kuchni – pochłania zapachy, wyciąga dym i parę wodną znad kuchenki. Jednak różne rodzaje okapów kuchennych można montować w różnych miejscach, a każdy rodzaj wymaga nieco innego traktowania i nadaje się do innego użytkowania. Zobacz, jaki okap kuchenny będzie najlepszy w Twojej kuchni!

Wyciąg czy pochłaniacz?

Podstawową kwestią przy wyborze okapu kuchennego jest to, czy w kuchni masz podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Pochłaniacz (okap niepodłączony do kanału wentylacyjnego) działa na zasadzie filtrowania powietrza. Powietrze jest wciągane do pochłaniacza, przepuszczane przez filtry i wypuszczane z powrotem do kuchni.

Okap z wyciągiem natomiast łączy w sobie funkcje pochłaniacza i wyciągu powietrza. Filtry przeciwtłuszczowe zatrzymują tłuszcz, a powietrze z dymem i zapachami jest wsysane do kanału wentylacyjnego.

Rodzaje okapów kuchennych

Okap przyścienny jest montowany bezpośrednio do ściany. To podstawowy wariant okapu z wyciągiem – ma dużą powierzchnię i zazwyczaj kształt stożka, dzięki czemu najlepiej zbiera wszystkie opary znad kuchenki (powinien być od niej większy lub co najmniej tak duży jak kuchenka).

rodzaje okapow kuchennych kominowy przyscienny
Okapy przyścienne (oferta toflesz.com)

Okap podszafkowy to zmniejszona wersja okapu przyściennego. Zajmują znacznie mniej miejsca, by nad okapem było miejsce na niską szafkę. Tego typu rodzaje okapów kuchennych mają tę zaletę, że są dobrze wkomponowane w zabudowę kuchni a przy tym dobrze spełniają swoją funkcję.

rodzaje okapow kuchennych podszafkowe
Okapy podszafkowe klasyczne (oferta toflesz.com)

Okap szufladowy/teleskopowy to rozwiązanie do najmniejszych kuchni. Bardzo niewielkie rozmiary sprawiają, że taki okap nie wadzi, gdy nie jest używany – a na czas gotowania musisz wysunąć specjalną płytę, która posłuży za osłonę prowadzącą dym do wnętrza okapu.

rodzaje okapow kuchennych szufladowe teleskopowe
Okapy szufladowe (oferta toflesz.com)

Okap uchylny to rozwiązanie dla estetów – jego drzwiczki obudowuje się frontem dopasowanym do reszty zestawu mebli. Aby taki okap uruchomić, trzeba go otworzyć, powiększając przy tym powierzchnię wchłaniającą.

rodzaje okapow kuchennych uchylne
Okapy uchylne (oferta toflesz.com)

Okap wyspowy, jak wskazuje nazwa, przeznaczony jest do montażu nad wyspą kuchenną. Zawiesza się go pod sufitem i montuje do kanału wentylacyjnego wyprowadzonego z sufitu właśnie.

rodzaje okapow kuchennych wyspowe
Okapy wyspowe (oferta toflesz.com)

Wydajność i powierzchnia

Niezależnie od tego, jaki typ okapu wybierzesz ważne jest, by miał odpowiednią wydajność – w przeciwnym wypadku nawet najbardziej wymyślny model o perfekcyjnej stylistyce będzie bezużyteczny.

Jeśli chodzi o szerokość okapu – najlepiej, by był szerszy od kuchenki, by żaden zapach nie wyleciał poza jego zasięg. Absolutne minimum to szerokość kuchenki.

Wydajność okapu to nieco większe wyzwanie. Wydajność mierzona jest w m3/h i oznacza ilość powietrza, jaką jest w stanie przerobić okap w ciągu godziny. Aby właściwie dobrać wydajność okapu do Twojej kuchni oblicz jej objętość (powierzchnia podłogi x wysokość pomieszczenia) i pomnóż wynik przez 6. To minimalna wydajność, jaką powinien mieć Twój okap kuchenny. Zwróć przy tym uwagę, na którym biegu taka moc jest osiągana. Im wyższy bieg, tym głośniejszy okap, a powyżej 40 decybeli hałas silnika może być drażniący dla ucha!

Dodatki i gadżety

Różne rodzaje okapów kuchennych mają zainstalowane dodatkowe funkcje, usprawniające prace w kuchni bądź ułatwiające użytkowanie okapu.
Najpopularniejszym i wartym uwagi jest oświetlenie – dodatkowe światło robocze zawsze się przydaje, a fabrycznie zamontowane w okapie z pewnością będzie miało odpowiedni poziom zabezpieczeń przeciwpożarowych i klasę wodoszczelności.

Czujniki czyszczenia i sensor zapachu to gadżety, które może i nie są niezbędne, ale zdejmują z Twojej głowy odpowiedzialność za uruchamianie okapu i pamiętanie o konieczności wymiany filtrów.

Regulowana prędkość pracy, minutnik i wyłącznik czasowy to kolejne gadżety, które mogą się przydać w częściej użytkowanej kuchni. Minutnik będzie podręcznym budzikiem, więc nigdy nie przegapisz czasu gotowania. Wyłącznik czasowy natomiast pozwoli na zaoszczędzenie prądu, bez stania nad okapem, aż skończy wyciągać powietrze.

Materiały do artykułu dostarczył polski producent okapów kuchennych, firma www.toflesz.com