Szyba w kuchni – alternatywa dla kafelek

Szyba montowana w przestrzeni między kuchennymi szafkami zdobywa coraz większą popularność. Szklana tafla skutecznie wypiera zwykłe płytki ceramiczne, dotychczas królujące w kuchni. Szkło na ścianie ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja o zastosowaniu szkła w kuchni wcale nie jest oczywista… (fot. depositphotos)
Szyba montowana w przestrzeni między kuchennymi szafkami zdobywa coraz większą popularność. Szklana tafla skutecznie wypiera zwykłe płytki ceramiczne, dotychczas królujące w kuchni. Szkło na ścianie ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja o zastosowaniu szkła w kuchni wcale nie jest oczywista… (fot. depositphotos)

Szyba montowana w przestrzeni między kuchennymi szafkami zdobywa coraz większą popularność. Szklana tafla skutecznie wypiera zwykłe płytki ceramiczne, dotychczas królujące w kuchni. Szkło na ścianie ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja o zastosowaniu szyby w kuchni wcale nie jest oczywista…

Największym plusem szklanej ściany w kuchni jest łatwość pielęgnacji – szkło jest gładkie i lśniące, co ułatwia jego czyszczenie nawet z najtrudniejszych zabrudzeń. Montując w kuchni szybę nie masz również kłopotu z fugami, które zazwyczaj nastręczają trudności w pielęgnacji. Śliska powierzchnia szkła jest odporna na wszelkie detergenty, tłuszcze i chemię – dlatego świetnie sprawdza się w roli estetycznej ochrony kuchennych ścian.

Kolejna sprawa to estetyka i stylistyka. Jeszcze parę lat temu rynek nie dawał dużego wyboru kolorystycznego i materiałowego w tym zakresie. Obecnie jednak możesz liczyć na nieograniczone możliwości. Do dyspozycji masz:

  • Szkło zwykłe/hartowane - przezroczyste / matowione / mleczne / mrożone.
  • Szkło zwykłe/hartowane - barwione w masie.
  • Szkło zwykłe/hartowane - laminowane jednostronnie.
  • Szkło zwykłe/hartowane – laminowane dwustronnie.
  • Szkło zwykłe/hartowane podwójne - z laminatem wewnątrz.
  • Szkło Lacobel – lakierowane z zewnątrz, i wzmacniane od spodu folią.

Szyba zwykła w kuchni sprawdza się w miejscach oddalonych o co najmniej 50cm od płyty gazowej i innych urządzeń wydzielających wysoką temperaturę podczas pracy. Za płytą gazową należy zastosować szybę hartowaną. Niestety nie masz możliwości zamówienia w jednej tafli szkła dwóch rodzajów wykończenia (aby szyba hartowana była tylko w miejscu, gdzie znajduje się płyta gazowa). Musisz zdecydować się na dwie lub trzy różne tafle na jednej ścianie, bądź na jedną taflę z szyby hartowanej na całą długość ściany.

Szyba barwiona w masie może mieć dowolny kolor ze standardowej palety RAL lub w niektórych firmach nawet z palety NCS (tysiące kolorów do wyboru). Szyba laminowana jedno-, dwustronnie pozwala na personalizację kuchni, poprzez możliwość zastosowania dowolnej fotografii z Twoich albumów pamiątkowych, grafiki, tapety czy ulubionego plakatu. Warto, aby zdjęcie miało jak największą rozdzielczość, wtedy będzie bardziej wyraziste. Producenci proponują również gotowe rozwiązania w postaci zalaminowanych szyb ze wzorem z kolekcji danej firmy.

Dodatkowo, błyszcząca tafla szkła optycznie powiększy kuchnię – jak każda odbijająca światło powierzchnia, tak i szkło sprawia, że kuchnia zdaje się być większa i jaśniejsza.

Ostatnią możliwością wykorzystania szyby w kuchni jest zastosowanie jej razem z oświetleniem taśmą lub listwą LED. Szkło montuje się do ściany w ramce aluminiowej albo w odsunięciu o kilka centymetrów od ściany, a w powstałą przestrzeń nakleja się taśmę LED, którą za pomocą pilota możemy sterować nadając wybrany kolor z dowolnego miejsca w domu. W tym przypadku zalecana jest szyba ze szkła mlecznego lub mrożona, która rozprasza światło LED i wprowadza odpowiedni nastrój do wnętrza.

Istotną zaletą szkła w kuchni jest łatwość jego montażu. Zamawiasz gotowe formatki, docięte na wymiar, z wyciętymi otworami na gniazdka elektryczne, włączniki i śruby montażowe – wystarczy płytę wstawić we właściwe miejsce, przykręcić śrubami lub przykleić i gotowe! Obecnie do lamusa przeszły szklane płyty montowane przy użyciu specjalnych ramek, więc nie musisz się martwić, czy srebrne obramowanie nie zaburzy stylu twojej kuchni.

Choć może się wydawać, że już więcej możliwości wykorzystania szyby w kuchni nie ma, na pewno w ciągu kilku następnych lat pojawią się nowe rozwiązania, materiały i sposoby wykończenia przestrzeni pomiędzy szafkami górnymi a dolnymi. A to przecież zaledwie jedno z wielu miejsc, na które warto zwrócić uwagę projektując kuchnię.

Informacje

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Upławy, nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie okolic intymnych – chyba nie ma kobiety, która przynajmniej raz w życiu nie borykałaby się z tego typu problemami. Badania wykazują, że 3 na 4 kobiety chorują na infekcje intymne. U prawie połowy mają one charakter nawrotowy i mogą zdarzać się nawet kilka razy do roku. I mimo, że infekcje okolic intymnych mogą być problemem wstydliwym, to jednak nie można ich lekceważyć. Nieleczone mogą spowodować powikłania groźne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia.
Upławy, nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie okolic inty...
piątek, Październik 24, 2014 - 14:02
Olejki Dove Purely Pampering - sposób na nawilżoną skórę (fot. mat. prasowe)
Niewłaściwa pielęgnacja oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne s...
piątek, Październik 24, 2014 - 12:08
Jesień to ciężka pora roku. Dni są coraz krótsze, pogoda nie rozpieszcza, a Ty czujesz się coraz bardziej przygnębiona. Skóra Twojej twarzy również źle znosi zmiany aury – nie dość, że jesienne chłody szkodzą skórze, to jeszcze musisz poradzić sobie z problemami nabytymi w czasie lata. Sprawdź, jak zadbać o twarz jesienią! (fot. mat. prasowy)
Jesień to ciężka pora roku. Dni są coraz krótsze, pogoda nie...
czwartek, Październik 23, 2014 - 15:14
Zespół niespokojnych nóg może mieć różne nasilenie, od łagodnego do ciężkiego. Poniżej 9 syndromów , które mogą świadczyć, że cierpimy na tę właśnie przypadłość. (fot. depositphotos)
Zespół niespokojnych nóg może mieć różne nasilenie, od łagod...
czwartek, Październik 23, 2014 - 12:50
(273)
(246)
(241)
(226)
(189)
(176)
(175)
(175)
(157)
(153)
(153)
(135)
(107)
(74)
(72)
(63)
(57)
(49)
(49)
(49)
(44)
(41)
(40)
(39)
(37)
(37)
(36)
(36)

  

Reklama