Szyba w kuchni – alternatywa dla kafelek

Szyba montowana w przestrzeni między kuchennymi szafkami zdobywa coraz większą popularność. Szklana tafla skutecznie wypiera zwykłe płytki ceramiczne, dotychczas królujące w kuchni. Szkło na ścianie ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja o zastosowaniu szkła w kuchni wcale nie jest oczywista… (fot. depositphotos)
Szyba montowana w przestrzeni między kuchennymi szafkami zdobywa coraz większą popularność. Szklana tafla skutecznie wypiera zwykłe płytki ceramiczne, dotychczas królujące w kuchni. Szkło na ścianie ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja o zastosowaniu szkła w kuchni wcale nie jest oczywista… (fot. depositphotos)

Szyba montowana w przestrzeni między kuchennymi szafkami zdobywa coraz większą popularność. Szklana tafla skutecznie wypiera zwykłe płytki ceramiczne, dotychczas królujące w kuchni. Szkło na ścianie ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja o zastosowaniu szyby w kuchni wcale nie jest oczywista…

Największym plusem szklanej ściany w kuchni jest łatwość pielęgnacji – szkło jest gładkie i lśniące, co ułatwia jego czyszczenie nawet z najtrudniejszych zabrudzeń. Montując w kuchni szybę nie masz również kłopotu z fugami, które zazwyczaj nastręczają trudności w pielęgnacji. Śliska powierzchnia szkła jest odporna na wszelkie detergenty, tłuszcze i chemię – dlatego świetnie sprawdza się w roli estetycznej ochrony kuchennych ścian.

Kolejna sprawa to estetyka i stylistyka. Jeszcze parę lat temu rynek nie dawał dużego wyboru kolorystycznego i materiałowego w tym zakresie. Obecnie jednak możesz liczyć na nieograniczone możliwości. Do dyspozycji masz:

 • Szkło zwykłe/hartowane - przezroczyste / matowione / mleczne / mrożone.
 • Szkło zwykłe/hartowane - barwione w masie.
 • Szkło zwykłe/hartowane - laminowane jednostronnie.
 • Szkło zwykłe/hartowane – laminowane dwustronnie.
 • Szkło zwykłe/hartowane podwójne - z laminatem wewnątrz.
 • Szkło Lacobel – lakierowane z zewnątrz, i wzmacniane od spodu folią.

Szyba zwykła w kuchni sprawdza się w miejscach oddalonych o co najmniej 50cm od płyty gazowej i innych urządzeń wydzielających wysoką temperaturę podczas pracy. Za płytą gazową należy zastosować szybę hartowaną. Niestety nie masz możliwości zamówienia w jednej tafli szkła dwóch rodzajów wykończenia (aby szyba hartowana była tylko w miejscu, gdzie znajduje się płyta gazowa). Musisz zdecydować się na dwie lub trzy różne tafle na jednej ścianie, bądź na jedną taflę z szyby hartowanej na całą długość ściany.

Szyba barwiona w masie może mieć dowolny kolor ze standardowej palety RAL lub w niektórych firmach nawet z palety NCS (tysiące kolorów do wyboru). Szyba laminowana jedno-, dwustronnie pozwala na personalizację kuchni, poprzez możliwość zastosowania dowolnej fotografii z Twoich albumów pamiątkowych, grafiki, tapety czy ulubionego plakatu. Warto, aby zdjęcie miało jak największą rozdzielczość, wtedy będzie bardziej wyraziste. Producenci proponują również gotowe rozwiązania w postaci zalaminowanych szyb ze wzorem z kolekcji danej firmy.

Dodatkowo, błyszcząca tafla szkła optycznie powiększy kuchnię – jak każda odbijająca światło powierzchnia, tak i szkło sprawia, że kuchnia zdaje się być większa i jaśniejsza.

Ostatnią możliwością wykorzystania szyby w kuchni jest zastosowanie jej razem z oświetleniem taśmą lub listwą LED. Szkło montuje się do ściany w ramce aluminiowej albo w odsunięciu o kilka centymetrów od ściany, a w powstałą przestrzeń nakleja się taśmę LED, którą za pomocą pilota możemy sterować nadając wybrany kolor z dowolnego miejsca w domu. W tym przypadku zalecana jest szyba ze szkła mlecznego lub mrożona, która rozprasza światło LED i wprowadza odpowiedni nastrój do wnętrza.

Istotną zaletą szkła w kuchni jest łatwość jego montażu. Zamawiasz gotowe formatki, docięte na wymiar, z wyciętymi otworami na gniazdka elektryczne, włączniki i śruby montażowe – wystarczy płytę wstawić we właściwe miejsce, przykręcić śrubami lub przykleić i gotowe! Obecnie do lamusa przeszły szklane płyty montowane przy użyciu specjalnych ramek, więc nie musisz się martwić, czy srebrne obramowanie nie zaburzy stylu twojej kuchni.

Choć może się wydawać, że już więcej możliwości wykorzystania szyby w kuchni nie ma, na pewno w ciągu kilku następnych lat pojawią się nowe rozwiązania, materiały i sposoby wykończenia przestrzeni pomiędzy szafkami górnymi a dolnymi. A to przecież zaledwie jedno z wielu miejsc, na które warto zwrócić uwagę projektując kuchnię.

Informacje

Komentarze

 • Ostatnie
 • Popularne
 • Znaczniki
 • Facebook
W Chorwacji można rozróżnić 2 a nawet 3 kuchnie chorwackie: słowiańską na północy kraju, dalmacką na wybrzeżu oraz górską, która jest jakby kombinacją kuchni słowiańskiej i dalmackiej, jednak posiada i swoje specjały. (fot. depositphotos)
W Chorwacji można rozróżnić 2 a nawet 3 kuchnie chorwackie:...
czwartek, Lipiec 31, 2014 - 15:42
Wbrew powszechnym opiniom, moda na usuwanie zbytecznego owłosienia z ciała to wcale nie kwestia kilku ostatnich dziesięcioleci. Już tysiące lat temu stosowano przeróżne metody wyrywania i golenia włosów, chociaż często dotyczyły one innych niż dziś rejonów.
Wbrew powszechnym opiniom, moda na usuwanie zbytecznego owło...
czwartek, Lipiec 31, 2014 - 14:11
Jeśli Twoje dziecko uwielbia być noszone na rękach, często się tego domaga, a Ty lubisz spacery i wędrówki – zastanów się, czy nosidełko dla dziecka nie jest tym, czego potrzebujesz. Właściwie dobrane nosidełko dla dziecka będzie bezpieczne i wygodne dla Was obojga. Czym się kierować przy jego wyborze? (fot. depositphotos)
Jeśli Twoje dziecko uwielbia być noszone na rękach, często s...
czwartek, Lipiec 31, 2014 - 12:23
Świat 13-letniej Kariny wali się w gruzy. Żyjąca pełnią życia, wysportowana nastolatka otrzymuje od lekarzy diagnozę, która brzmi jak wyrok – choruje na mięsaka Ewinga, groźny nowotwór kości. Grozi jej amputacja nogi, ale wspierana przez rodzinę, Karina decyduje się walczyć o swoje zdrowie i życie. Dziś, już dorosła kobieta, postanawia opowiedzieć swoją historię.
Karina Kończewska – ur. 1981 r. Pracuje jako tłumacz języka...
czwartek, Lipiec 31, 2014 - 10:49
(225)
(220)
(213)
(187)
(176)
(167)
(165)
(159)
(144)
(141)
(129)
(118)
(100)
(68)
(67)
(61)
(55)
(48)
(48)
(47)
(44)
(38)
(37)
(35)
(35)
(35)
(35)
(34)

  

Reklama