Dylemat wanna kontra prysznic jest tak stary, jak same urządzenia. Jedni cenią sobie możliwość wylegiwania się w ciepłej wodzie, drugim zaś bardziej odpowiada ekonomiczne opłukanie ciała w pozycji stojącej. Jednak istnieje element wyposażenia, który pozwoli nawet w niedużej łazience połączyć obie funkcje – parawan nawannowy.

Rodzaje parawanów nawannowych

Parawany nawannowe występują w kilku podstawowych wersjach, zależnie od wielkości wanny i miejsca wokół niej:

  • Zasłony prysznicowe – czyli parawany „miękkie”. Zasłona z wodoodpornego tworzywa i pałąk/prowadnica pozwalające rozciągnąć zasłonę i oddzielić przestrzeń kąpielową od reszty łazienki. Rozwiązanie z pewnością najtańsze, choć niezbyt eleganckie (a dla użytkowników bywa niepraktyczne, gdyż zasłona może się podwijać i przepuszczać chłodne powietrze i krople wody).
  • Parawany nawannowe suwane – to najstarszy typ konstrukcji parawanu nawannowego, wypierany przez lżejsze i wygodniejsze typy parawanów. Skrzydło (lub skrzydła) takiego parawanu przesuwają się po szynach umieszczonych na krawędzi wanny i w przestrzeni nad nią. Choć bardzo dobrze chronią przed zachlapaniami, ich montaż w małych łazienkach może być kłopotliwy, a dość skomplikowany montaż wyraźnie zaburza wizualnie przestrzeń w łazience.
  • Parawany nawannowe harmonijkowe – idealne do małych łazienek. Kilka niewielkich skrzydeł składanych w harmonijkę przymocowuje się do ściany przy wannie, i w razie potrzeby rozkłada tworząc ściankę. Lekka konstrukcja i możliwość dowolnego obracania paneli na zawiasach pozwala dopasować taki parawan nawet do wanny zaokrąglonej/wielokątnej.
  • Parawany nawannowe wahadłowe – czyli rozwinięcie idei parawanu harmonijkowego. Taki parawan składa się z montowanej na stałe szklanej ścianki i doczepionych do nich drzwiczek, które można złożyć w stronę wanny by wydzielić kabinę prysznicową, bądź na zewnątrz, składając obie części ze sobą, dla oszczędzenia miejsca. Konstrukcja ze względu na małą liczbę elementów nie wymaga specjalnych ram wzmacniających i wygląda bardzo lekko, jednak jest przy tym dość kosztowna.

Czy istnieją parawany do każdej wanny?

Pod uwagę wzięliśmy parawany nawannowe KOŁO, znanego producenta akcesoriów łazienkowych. Jak można się było spodziewać, parawany nawannowe produkowane są głównie z myślą o najbardziej podstawowych modelach wanien prostokątnych – nawet tak duży producent nie brał pod uwagę wanien asymetrycznych, więc w wyjątkowych przypadkach będziesz musiała szukać parawanu wykonanego pod specjalne zamówienie.

Same parawany nawannowe występują w kilku podstawowych szerokościach (od pojedynczych płyt szerokości 70cm, do 2-3 częściowych parawanów szerokości 120cm), można więc dobrać produkt dopasowany do układu łazienki i wielkości wanny.

Kiedy warto kupić parawan nawannowy?

Parawan nawannowy to rozwiązanie przede wszystkim dla małych łazienek, w których każdy centymetr podłogi jest cenny. Parawan nawannowy pozwala bowiem ograniczyć strefę „mokrą” w łazience i postawić meble i sprzęty nieco bliżej wanny. Dodatkowo warto wspomnieć o walorach estetycznych – obecnie produkowane parawany dostępne są nie tylko w klasycznej bezbarwnej wersji, mogą być pokryte dowolnymi wzorami i dekorami. Jeśli więc masz wannę, a marzy Ci się posiadanie również prysznica, być może parawan nawannowy do rozwiązanie dla Ciebie!