Okres zimowy często zdominowany jest przez jedno pytanie – w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania? Jest to zrozumiałe, tym bardziej, że koszty dostarczania ciepła do pomieszczeń mogą stanowić nawet połowę całkowitych kosztów eksploatacji budynku. Są to więc spore kwoty, które można w prosty sposób zaoszczędzić.

Przede wszystkim sprawna instalacja

Nie ma co ukrywać – bardzo rzadko konserwujemy nasze urządzenia. Czekamy na ogół aż się zepsują i dopiero wtedy kontaktujemy się z serwisem. W przypadku urządzeń grzewczych nie warto czekać. Niesprawne piece gazowe, zanieczyszczona instalacja, brak aktualnych przeglądów – to wszystko przekłada się na spadek sprawności urządzeń oraz całej instalacji. W następstwie płacimy po prostu więcej. W pierwszej kolejności warto więc wykonać przeglądy okresowe, czyli konserwacje urządzeń oraz instalacji. Przeczyszczone rury oraz wykalibrowane urządzenia sprawią, że koszty ogrzewania spadną nawet o 15%.

Nie zasłaniaj kaloryferów

Kaloryfery to koszmar każdego posiadacza domu czy mieszkania. Często nieatrakcyjne, zajmujące sporo miejsca, aż proszą się o to, żeby je czymś zasłonić. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ tracimy sporo ciepła, które zamiast dostawać się do pomieszczenia zostaje zatrzymane za zasłoną lub obudową. Najlepszym rozwiązaniem jest powieszenie w oknach krótkich firanek oraz odsunięcie wszystkich mebli i sprzętów na dogodną odległość od kaloryfera. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie za urządzeniem specjalnej maty termicznej, która będzie odbijać ciepło. W ten sposób więcej energii dostanie się do pomieszczeń, a mniej będzie akumulowane w ścianach. Zastosowanie tych rad pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ponieważ więcej ciepła będzie dostawało się do pomieszczeń.

Wietrz z głową

Okres zimowy oraz pracujące urządzenia grzewcze powodują, że w pomieszczeniach możemy odczuwać duszności. W tym przypadku większość osób wietrzy, poprzez otwarcie okien. Jest to dobre rozwiązanie, ale trzeba je wykonać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim warto wietrzyć intensywnie, ale krótko. Wiele osób otwiera lekko okna na dłuższy okres czasu, przy pracujących urządzeniach grzewczych. Nie jest to dobra metoda. Najlepszym sposobem jest wyłączenie wszystkich urządzeń, zakręcenie kaloryferów i maksymalne otwarcie okien na okres 10 – 15 minut, a w krótkim czasie powietrze zostanie wymienione na chłodniejsze. Dzięki temu wietrzenie będzie bardziej ekonomiczne, a komfort przebywania w pomieszczeniach wyższy.

Inwestycja w dobre urządzenia

Jest to dobry sposób na oszczędzanie, który wymaga jednak dużych nakładów początkowych. Tanie urządzenia grzewcze nie są po prostu zbyt ekonomiczne. Tanie materiały oraz starsza technologia sprawiają, że ciepło w ogólnym rozrachunku kosztuje nas więcej. Przykładowe, droższe piece gazowe kondensacyjne są nawet o 30% sprawniejsze niż ich tańsze odpowiedniki. Oczywiście różnica w cenie jest znaczna, ale zakładając długi okres użytkowania (nawet 20 lat), możemy liczyć na duże oszczędności. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku innych urządzeń – warto szukać kompromisu pomiędzy ceną produktu, a jego sprawnością i funkcjonalnością.

Jaka temperatura w pomieszczeniach?

Wiele osób dążąc do obniżenia kosztów ogrzewania zaczyna obniżać temperatury do bardzo niskich wartości. Nie jest to dobre rozwiązanie ani skuteczne rozwiązanie. Budynki są projektowane w taki sposób, aby ciepło było akumulowane w ścianach –  z tego powodu nie należy ich wychładzać, ponieważ otrzymamy efekt lodówki, czyli dotkliwy chłód w środku pomieszczeń. Optymalną temperaturą w pomieszczeniach jest ok. 21 stopni w dzień oraz ok. 19 stopni w nocy. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych preferencji.

Koszty ogrzewania są spore, a ceny paliw ciągle rosną. Zarówno prąd elektryczny, gaz, jak i tradycyjne produkty opałowe są droższe niż kilka lat temu. Podobnie sprawa wygląda z samymi urządzeniami. Wszystko to powoduje, że koszty eksploatacji mieszkań oraz domów rosną. Wiele osób stara się oszczędzać na ogrzewaniu i jest to bardzo dobry pomysł szczególnie, dlatego że koszty te są najwyższe wśród innych wydatków w domowym budżecie. Jednocześnie istnieje wiele sposobów, aby oszczędzić bez utraty komfortu oraz niepotrzebnego obniżania temperatury. W końcu chodzi o to, aby nie marznąć w zimie i czuć się komfortowo we własnych domu.

Artykuł powstał przy współpracy z ESklepami PSB, które skupiają pod szyldem PSB najlepsze markety budowlane, w których mogą nabyć Państwo niezbędne produkty pomocne przy generowaniu oszczędności domowych.