Podłoga to najważniejszy element wnętrza – o ile ściany można przemalować, meble przestawić i obić na nowo, o tyle podłoga raz położona przed długie lata będzie taka sama. Dlatego warto poważnie zastanowić się, jaka podłoga będzie najlepsza do Twojego salonu. To Ty musisz zdecydować się na konkretną stylistykę, rodzaj materiału, sposób układania podłogi. Żeby było Ci łatwiej, prezentujemy najczęściej pojawiające się materiały na podłogi i to, do jakiego typu pomieszczenia będzie taka podłoga pasowała.

Podłoga w salonie – czym się kierować?

Tylko przemyślane decyzje, podyktowane użytecznością oraz estetyką mogą dać dobry efekt. Jeśli odpowiednio dobierzesz podłogę, jej wzór i rodzaj materiału, z którego jest wykonana, nadasz wnętrzu odpowiedni klimat, który podkreśli aranżację wnętrza.

Ważne są zarówno kolor jak i struktura materiału. Na ciemnej podłodze dobrze będą wyglądały jasne meble, jednak taka podłoga optycznie zmniejszy pomieszczenie, nadając mu przy tym przytulności i elegancji. Z kolei jasna podłoga wyda się chłodniejsza, ale rozjaśni i powiększy przestrzeń.

Matowe podłogi będą świetnie kontrastowały z meblami na wysoki połysk, te w bogate ornamenty będą świetną dekoracją salonu, choć nie należy ich stosować w małych pomieszczeniach. Wzór podłogi może również optycznie korygować przestrzeń – dlatego panele podłogowe lepiej układać wzdłuż krótszej ściany, żeby łączenia prowadziły wzrok wszerz, a nie wzdłuż dłuższej ściany.

Drewniane podłogi

Drewno na podłogach występuje od wieków. Jest ciepłe, solidne i daje poczucie ogromnego komfortu. Naturalny rysunek słojów, mnogość odcieni i tysiące możliwości ułożenia sprawiają, że drewnianą podłogę można śmiało położyć wszędzie.

Możesz przebierać w dostępnych wykończeniach (od przecieranego bielonego drewna, przez bejce i lakiery bezbarwne, po oleje i głęboko koloryzujące specyfiki), ułożeniach (duże deski, imitacje starego drewna, parkiety układane wzdłuż, w jodełkę, czy dekoracyjne parkiety układane w misterne wzory) czy wykończeniach (od wspomnianego starego drewna, przez delikatne fugi, powierzchnie półmatowe, połyskujące, aż po lustrzane gładkie parkiety).

Alternatywą dla parkietu (bądź co bądź drogiego) są panele podłogowe z mieszanki tworzyw sztucznych i drewnianych oklein. Tutaj wybór jest równie wielki, dostępność wzorów jest raczej ograniczona wyobraźnią niż zasobnością portfela, a dobrze położone panele będą służyły przez wiele lat.

W przypadku paneli również nie ma większych ograniczeń jeśli chodzi o wykończenie podłogi. Do lamusa odeszły panele perfekcyjnie powtarzalne, składane na styk w jedynym słusznym wzorze. Obecnie znajdziesz panele składające się na „gładko”, z fugą w kształcie V oraz U, a nawet panele imitujące kafle z ceramiki (te ostatnie po położeniu są dla niewprawnego oka niemal nie do odróżnienia od prawdziwych kafli).

Gres, ceramika, kamień

Kamień to doskonały materiał na podłogę. Natura jest hojna, dała więc do wyboru cały przekrój materiałów, które możesz ułożyć na podłodze swojego salonu. Do wyboru masz matowe łupki, delikatnie szorstkie granity, polerowane marmury… Wszystko zależy od tego, jaki materiał (i jaki styl) jest bliski twemu sercu. Dodatkowo, duże kamienne płytki układane z niewielką tylko fugą sprawią, że podłoga stanie się idealnie gładka, i całkowicie odporna na uszkodzenia. Jedyną wadą kamienia (poza ceną) jest fakt, że kamień jest materiałem zimnym, więc wymaga zainstalowania ogrzewania podłogowego.

Kolejnym materiałem świetnie sprawdzającym się na podłodze jest gres. Może to być gres matowy, szkliwiony, polerowany czy z wyraźnie wyczuwalną fakturą; zupełnie jasny czy niemal czarny, w dowolnie wybranym odcieniu. Gres dość łatwo poddaje się obróbce, więc nic nie stoi na przeszkodzie by położyć w salonie mozaikę z wymyślnym wzorem. Dodatkowo mocno połyskliwy gres będzie odbijał w swej powierzchni meble i pozostałe elementy wnętrza, podkreślając ich urodę i powiększając przestrzeń.

Alternatywnie możesz sięgnąć po kafelki ceramiczne. Wybór jest podobny do płytek z gresu, jednak kafelki z czasem się ścierają (a dokładniej – ściera się ich dekoracyjna warstwa) więc raczej nie stosuj ich w często uczęszczanych pomieszczeniach.

Wykładzina dywanowa

Czy to w rolkach czy w płytkach, wykładziny dywanowe nie tracą na popularności. Wymagają częstego czyszczenia – niestety, codzienne odkurzanie i pranie co kwartał to konieczność. W zamian za to pod stopami będziesz miała miłą i ciepłą podłogę. Obecnie wykładziny nasącza się impregnatami i wzmacnia brudoodpornymi warstwami podkładowymi, więc o roztocza i głęboko wnikający brud nie musisz się aż tak martwić. Jednak nadal dla alergików wykładzina podłogowa będzie trudniejsza w użytkowaniu niż drewno czy kamień.

Wykładziny dywanowe nie tylko są przytulne i eleganckie – możesz wybierać z tysięcy wzorów, grubości i długości włosia. Wykładziny są przy tym doskonałym izolatorem dźwięku.

Tworzywa sztuczne

Zapomnij o skojarzeniach z latami ’80 i o linoleum. Obecne okładziny z tworzyw sztucznych mogą być naprawdę atrakcyjne wizualnie, i całkiem wytrzymałe. Najważniejsze, by wybór tworzywa sztucznego na podłogę był celowym wyborem, nie próbą zaoszczędzenia na wykończeniu salonu. Tworzywo sztuczne nie zastąpi drewna (chociaż obecnie dostępne modele z podkładem korkowym wizualnie są ciężkie do odróżnienia), ale pewne wzory będą świetnie wyglądały i dobrze wpiszą się w styl wnętrza.

Dodatkowym atutem podłóg z tworzyw sztucznych jest uniwersalność i łatwość w ułożeniu i późniejszej konserwacji. A i cena ma swoje plusy, po kilku latach łatwiej pokusić się o wymianę podłogi na inny model, bardziej pasujący do nowej wizji wnętrza…

Posadzki przemysłowe

Wraz z modą na lofty i styl industrialny „na salony” wdarły się posadzki przemysłowe. Architekci wnętrz szybko dostrzegli ogromny urok szlifowanego betonu, czy posadzek z żywicy – posadzek w żywych kolorach, idealnie gładkich, odpornych na wodę i uszkodzenia. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i udoskonaleniem procesu układania, podłogi z posadzek przemysłowych stały się dostępne dla każdego.

W nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu świetnie sprawdzi się polerowany beton, pokryty cienką warstwą żywicy – taka gładka tafla, choć surowa, będzie przypominała bardziej polerowany kamień, niż ciężki materiał budowlany.

Szkło i metal

Tutaj zaczyna się prawdziwe szaleństwo podłogowe: ryflowana blacha, wstawki z kolorowego, podświetlanego od spodu szkła, czy antresola z bezbarwnej szyby – każde z tych rozwiązań sprawdzi się doskonale jako dodatek do niebanalnego, nowoczesnego wnętrza. Szkło, szczególnie zestawione z metalem czy ciemnym drewnem, staje się bardzo szlachetnym i eleganckim materiałem, nada wrażenie lekkości i jasności w każdym wnętrzu. Podświetlane wstawki z mlecznego szkła stworzą w Twoim salonie niepowtarzalny nastrój, nie do podrobienia w żaden inny sposób.

Skóra

Panele podłogowe ze skóry – najwyższa półka w kategorii „luksus i elegancja”. Panele skórzane składają się z 3 warstw – refabrykowanej skóry (czyli ciętej na drobne kawałeczki i zespajanej specjalną żywicą), rdzenia z drewna i warstwy korka od spodu. Podłoga po ułożeniu wygląda olśniewająco, jest ciepła i elegancka.

Korek

Podłogi z korka nie są również niczym nowym. Elegancki wzór, ogromna przytulność i ciepło bijące od tego materiału, i wielka izolacja akustyczna – to główne zalety podłóg z korka. Dodatkowym atutem korka jest jego wytrzymałość – dobrze ułożona podłoga korkowa zniesie wszystko, i jest przy tym miła w dotyku i naturalnie ciepła.