O tym, jak ważna jest woda dla życia człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. Używamy jej w zasadzie do wszystkich codziennych czynności. Często także zastanawiamy się, czy woda z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia przez nas. Prowadzone na bieżąco badania wskazują, że woda dostarczana wodociągami do polskich mieszkań nie odbiega od tej, którą piją nasi sąsiedzi na zachodzie Europy. Z kolei ujęcia indywidualne, czyli studnie, należy koniecznie przed użyciem badać w stacji sanitarno – epidemiologicznej. Na szczęście dane zarówno o wodociągach jak i studniach wskazują, że woda płynąca do polskich domów jest bezpieczna i nadaje się do picia bez przegotowania.

Często jednak użytkownicy borykają się z różnymi problemami. Nawet uzdatniona woda trafiająca do wodociągów miewa niestety posmak chloru używanego do zabijania bakterii. Problemem jest także jej twardość i wytrącanie się osadu, który powoduje osadzanie się szkodliwego kamienia w pralkach, czajnikach czy zmywarkach. Z kolei użytkownicy studni borykają się często z przekroczonymi normami obecności żelaza, co powoduje na przykład tworzenie się rudych zacieków na sprzętach lub niemożliwość dokładnego doprania białych ubrań.

Nie są to typowo polskie bolączki. Z takimi samymi borykają się nasi zachodni sąsiedzi. Tym jednak, co nas odróżnia jest fakt, że w Polsce jedynie 11% gospodarstw domowych stosuje systemy uzdatniania wody. Na Zachodzie jest to zjawisko powszechne. Dzięki temu podnosi się właściwości smakowe i użytkowe wody.

Najczęściej wybieranym sposobem uzdatniania wody w Polsce jest stosowanie filtrów dzbankowych. Mają one szerokie zastosowanie. Wyposażone są w filtr grawitacyjny, mechaniczny, węglowy i zmiękczający. Dzięki temu jest on idealnym rozwiązaniem dla wody wodociągowej. Bywa ona czasem twarda, a do systemu dostają się także drobne zanieczyszczenia biologiczne oraz chlor.

Jednak w większości krajów Zachodu głównym sposobem uzdatniania wody jest stosowanie filtrów podzlewowych. Montuje się je w przestrzeni pod zlewem kuchennym i podłącza bezpośrednio do instalacji wodnej. Posiadają różne wkłady, zależnie od tego, jaki rodzaj filtracji jest potrzebny dla danego domu. Podstawowe to filtr węglowy i mechaniczny. Pierwszy działa na zasadzie sorpcji, służy do oczyszczania wody z resztek zanieczyszczeń biologicznych oraz chloru, drugi z kolei wychwytuje zanieczyszczenia fizyczne. W instalacjach tych można także stosować zmiękczacze wody oraz odżelaziacze.

Najmniejsze z dostępnych filtrów to urządzenia nakranowe. Montowane są bezpośrednio na baterii kuchennej i pozwalają jedynie na filtrację mechaniczną i węglową. Wymagają także dość częstej wymiany wkładu. Wykonuje się ją raz na około 3 miesiące.

Dzięki możliwości montażu indywidualnego systemu uzdatniania wody możemy mieć pewność, że woda, której używamy w codziennym życiu jest najwyższej jakości. Filtry poprawiają walory smakowe oraz zapachowe wody z kranu. Nie są wyposażeniem niezbędnym, gdyż nadaje się ona do picia bez przegotowania nawet bez ich zastosowania, ale sprawiają, że staje się ona smaczniejsza.

Żródło
Najlepszy katalog firm branży budowlanej DomNet.pl. Szukasz informacji lub danych teleadresowych firmy budowlanej? Znajdziesz ją u nas!