Kosiarka jest jednym z podstawowych narzędzi każdego posiadacza ogrodu. Strzyżenie trawnika to ważna czynność, powtarzana wielokrotnie w ciągu roku i mająca ogromny wpływ na wygląd całej posesji. Ładnie przystrzyżony i wypielęgnowany trawnik sprawi, że ogród będzie sprawiał wrażenie zadbanego. I odwrotnie – wyrośnięta nierówno trawa przyćmi nawet najpiękniejsze rabatki oraz krzewy. Aby koszenie trawnika było łatwiejsze, producenci kosiarek oferują wiele różnych typów i modeli tych urządzeń.

Rodzaje kosiarek

Podstawowy podział kosiarek zależny jest od systemu tnącego. Wyróżniamy urządzenia bębnowe i rotacyjne. W tym pierwszym modelu kosiarki ostrza osadzone są na bębnie. Mogą kosić tuż nad ziemią, na wysokości 2,5 cm lub 3 cm. Dzięki temu sprawdzą się świetnie w przypadku trawników dekoracyjnych, założonych na równej, niepofałdowanej powierzchni. Zdecydowanie gorzej poradzą sobie na nierównej działce, gdzie co chwila będą się tępić i sprawiać problemy. Jeśli jesteśmy posiadaczami takiego właśnie ogródka, lepiej kupić kosiarkę rotacyjną. W tym mechanizmie noże osadzone są wokół pionowej osi, która obracając się, wprawia je w ruch. Rozwiązanie to spisuje się dobrze w przypadku rzadziej koszonej, wyrośniętej trawy. Kolejny typ, kosiarka listwowa, używany jest tylko w przypadku bardzo zarośniętych nieużytków.

Zróżnicowany napęd

Kolejnym kryterium podziału kosiarek jest napęd, jaki w nich zastosowano. Może być on ręczny, elektryczny lub spalinowy. Każdy z nich ma swoje zalety, ale także ograniczenia. Kosiarki ręczne, których ostrza wprawia w ruch system przekładni połączonych z kołami, nadadzą się do niewielkich ogródków. Pchając urządzenie sprawiamy, że koła obracają się, napędzając system koszący. Jest to nie tylko dość męczące, ale wymaga również płaskiego terenu, aby koła cały czas stykały się z podłożem. Do nieco większych ogródków przydomowych nadawać się będą kosiarki elektryczne. Nie sprawdzą się one natomiast na działce za miastem, do której nie doprowadzono jeszcze prądu. Ograniczeniem będzie także rozległość terenu. Duże posesje wymagałyby zastosowania nawet kilku przedłużaczy. Co więcej, manewrowanie między grządkami i rabatkami byłoby nieco utrudnione prze plątaninę kabli. W przypadku dużego terenu do skoszenia, urozmaiconego krzewami, drzewami i rabatami, optymalna okaże się kosiarka spalinowa. Jej duża moc pozwoli na skoszenie nawet mocno wyrośniętej trawy. Niestety, ma ona także kilka wad. Należą do nich głośna praca i emisja spalin.

Jak wybrać?

Przystępując do zakupu kosiarki należy najpierw oszacować wielkość trawnika. Następnie koniecznie trzeba sprawdzić, czy jego powierzchnia jest płaska, czy też raczej nierówna i pofałdowana. Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie rabatek, krzewów i drzew, które w przyszłości posadzimy na działce. Jeśli będzie ich dużo, zdecydowanie lepiej zrezygnować z kosiarki połączonej kablem ze źródłem zasilania. Rozpatrując dostępne modele warto wziąć pod uwagę także głośność pracy i emisję spalin.

Kosiarki dostępne na rynku dopasowane są do potrzeb różnych użytkowników. Poszczególne modele zaprojektowane zostały z myślą o posiadaczach małych ogródków działkowych, przydomowych ogrodów oraz rozległych posesji. Z pewnością bez trudu każdy znajdzie model dostosowany do swoich potrzeb!