Narożnik w salonie – jak go ustawić?

Narożniki obecne są w wielu polskich domach. Wszyscy doceniamy je za wygodę, powierzchnię do wypoczywania jak i do spania – dlatego podpowiadamy, jak można ustawić narożnik w salonie, i jakie są korzyści z poszczególnych rozwiązań! (fot. depositphotos)
Narożniki obecne są w wielu polskich domach. Wszyscy doceniamy je za wygodę, powierzchnię do wypoczywania jak i do spania – dlatego podpowiadamy, jak można ustawić narożnik w salonie, i jakie są korzyści z poszczególnych rozwiązań! (fot. depositphotos)

Narożniki obecne są w wielu polskich domach. Wszyscy doceniamy je za wygodę, powierzchnię do wypoczywania jak i do spania – dlatego podpowiadamy, jak można ustawić narożnik w salonie, i jakie są korzyści z poszczególnych rozwiązań!

Ile narożników, tyle rodzin – a każda z nich to inne potrzeby, inny pokój, inne upodobania i przyzwyczajenia. W konsultacji z ekspertami z www.yoursofa.pl przygotowaliśmy listę najczęściej występujących aranżacji z udziałem narożników.

W rogu pokoju

Wariant podstawowy to narożnik ustawiony idealnie w rogu pokoju. Dzięki temu nie ogranicza ruchu w pokoju, a siedząc na narożniku masz wszystko na oku – docenią to zwłaszcza rodzice. Wadą takiego ustawienia narożnika może być brak intymności: tak jak Ty widzisz wszystkich domowników, tak i oni widzą Ciebie. Poza tym do dość pospolite i mało ciekawe ustawienie.

Narożnik rozdzielający

Drugi wariant to ustawienie narożnika tak, by jeden bok przylegał do ściany, a drugi dzielił pomieszczenie. Tutaj opcji jest kilka, zależnie od powierzchni pomieszczenia i jego przeznaczenia. Najpopularniejsze warianty to ustawienie narożnika dłuższym bokiem do ściany i krótszym wychodzącym na środek pomieszczenia (zazwyczaj oddzielając przestrzeń od wejścia) – taki wariant wyraźnie wydziela część pokoju na kącik wypoczynkowy i osłania wypoczywających od osób wchodzących do pokoju.

Narożnik może również wydzielić mniejszą część pomieszczenia – odsunięty od okna na przykład stworzy doskonałe miejsce na kącik do pracy, ukrywając biurko, komputer i dokumenty przed wzrokiem gości.

W parze z meblami

Wariacją przy narożniku rozdzielającym pokój jest dodanie do „wolnego” boku mebli. Zależnie od pokoju może to być wąska szafka (z ustawionymi na niej kwiatami i dekoracjami tworzy przepierzenie dodatkowo dzielące optycznie przestrzeń), czy blat/stolik – w takiej roli można zaprosić na oglądanie meczu większą liczbę gości. Część z nich usiądzie na kanapie, a część przy stoliku ustawionym tuż za nią. Wariant ten obejmuje również kanapę w roli oddzielającej pokój od aneksu kuchennego.

Narożnik na środku pokoju

To opcja dla posiadaczy większych salonów – kanapa ustawiona plecami do wejścia, ale odsunięta od wszystkich ścian. W takiej konfiguracji najlepiej wyglądają obszerne, niskie meble, które nie będą wizualnie zagracały pomieszczenia, a które będą w takiej wolnej aranżacji dobrze wyglądały.

W standardzie czy na wymiar?

Ważna informacja – zanim pojedziesz do jakiegokolwiek sklepu dokładnie wymierz, ile miejsca możesz przeznaczyć na narożnik (najlepiej od razu przygotuj sobie widełki, w których możesz się poruszać – ze szczególnym uwzględnieniem rozmiaru maksymalnego). Uzbrojona w rozpisany plan i miarkę możesz udać się do sklepu. Jeśli mebel nie mieści się w Twoich widełkach, nie kupuj go – te „kilka centymetrów ponad limit” będziesz wyklinała przez kolejne 10 lat, więc nie idź na ustępstwa. Zapytaj sprzedawcę o możliwość przygotowania mebla na wymiar – wiele firm oferuje dopasowanie narożnika pod wymiar za niewielką dopłatą, więc nie zaszkodzi dopytać o taką możliwość. W końcu to Twój narożnik i to Ty masz być z niego w pełni zadowolona!

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Wakacje nad Morzem Bałtyckim z dzieckiem - jak się przygotować?
Wakacje nad Morzem Bałtyckim to niezastąpiony sposób na spęd...
piątek, Kwiecień 20, 2018 - 14:22
Poznaj właściwości masła shea!
Masło shea to jeden z najwydajniejszych kosmetyków naturalny...
piątek, Kwiecień 20, 2018 - 11:07
Białe kubki porcelanowe - 5 inspiracji
Kubki wykonane z białej, wysokogatunkowej porcelany są prakt...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 12:17
Gdzie umieścić pralkę? Architekt wnętrz podpowiada
Gdzie powinna stać pralka? Odpowiedź na to pytanie wydaje si...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 10:05

  

Reklama