Prosta strategia sprzątania

Prosta strategia sprzątania (fot. depositphotos)
Prosta strategia sprzątania (fot. depositphotos)

Prowadzenie kalendarza i zapisywanie planów na dany dzień nikogo już dziś nie dziwi. Z miesiąca na miesiąc doskonalimy umiejętności organizowania życia zawodowego. Czas przenieść to na grunt prywatny.

Harmonogram zadań i obowiązków przypisanych wszystkim domownikom może znacznie ułatwić funkcjonowanie całego domu. Dzięki temu uda się też zaoszczędzić czas i energię niezbędną do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań. Istotne są systematyka i wypracowany indywidualnie styl działania, bo tylko to pozwoli utrzymać cały dom w harmonii i czystości.

Przygotowania do jesiennych porządków

Sprzątanie jest czynnością, która wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Chaotyczne działania jedynie wydłużają czas wykonywania poszczególnych czynności i powodują jeszcze większy nieporządek niż przed przystąpieniem do sprzątania. Wtedy też budzi się w nas  bezradność i trwała niechęć do tych obowiązków. W efekcie czego stają się one niezbyt przyjemną koniecznością. Aby uniknąć tego efektu warto podjąć wyzwanie perfekcyjnej pani domu i stworzyć dokładny plan działania. To pozwoli nie tylko nabrać jeszcze większej wprawy, ale przede wszystkim skutecznie pozbyć się brudu i bałaganu oraz przywrócić wszystkim pomieszczeniom dawny błysk. Podczas przygotowań do sprzątania należy skupić się na kilku kwestiach, takich jak: rozpisanie czynności, podział obowiązków i kolejność ich wykonywania. Na pierwszy ogień idzie kurz zgromadzony na szafkach, blatach i półkach. Następnie trudniejsze zadanie - czyszczenie poszczególnych urządzeń AGD. Warto poświęcić nieco uwagi zmywarce i pralce, ponieważ zgromadzony w nich brud nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, a może znacznie skracać działanie i zmniejszać efektywność działania urządzeń. Zaraz po tym warto skierować się do łazienki, gdzie czeka nas usuwanie kamienia i pozostałości kosmetyków. Kolejny krok to mycie okien i ich dokładne wytarcie, aby nie pozostawić mało estetycznych smug. Na samym końcu przychodzi czas na podłogi – każdą powierzchnię odkurzamy z pomocą odpowiednio dopasowanej końcówki odkurzacza, a następnie panele, parkiet i płytki myjemy mopem nasiąkniętym ciepłą wodą. Zachowanie takiej kolejności domowych obowiązków pozwoli nam zachować czystość i porządek na dłuższy czas. Mamy bowiem pewność, że każdy zakamarek został dokładnie wyczyszczony i nigdzie nie znajdą się pozostałości niedawnych zabrudzeń.

Skuteczne sprzątanie bez wyrzeczeń

Regularne sprzątanie i związane z tym nawyki pozwalające utrzymać porządek w domu mają korzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na samopoczucie naszych najbliższych. Porządek w domu jest też pierwszym krokiem do wprowadzenia harmonii w życiu prywatnym oraz pozwala wyrobić dobre nawyki zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przede wszystkim jednak usuwanie kurzu  pozwala uniknąć alergii, a w następstwie również na uciążliwej astmy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych. W sprzątaniu nie chodzi o poświęcenie, wyrzeczenia i rezygnację ze swoich pasji i ulubionych aktywności kosztem pięknego domu, czystej podłogi czy pachnącej łazienki. Chodzi jedynie o konsekwencję w działaniu i umiejętne wykorzystywanie najnowszych rozwiązań ułatwiających czyszczenie wszystkich, nawet trudno dostępnych powierzchni. Aby skutecznie walczyć z kurzem, brudem, zarazkami i bakteriami rozwijającymi się w naszych mieszkaniach warto mieć pod ręką niezbędnik, który znacznie ułatwi i przyspieszy wszystkie zaplanowane wcześniej czynności. Do delikatnych powierzchni mebli dobrze jest używać ściereczek z mikrofibry lub celulozy, które nie uszkodzą powierzchni. Są to też produkty idealne do mycia okien, ponieważ doskonale chłoną wodę i pozwalają usunąć zaschnięty brud bez szorowania i rysowania delikatnych szyb. Twardsze materiały dobrze znoszą czyszczenie uniwersalnymi szmatkami i delikatnymi gąbkami. Tych akcesoriów warto używać również do czyszczenia blatu kuchennego, a także armatury łazienkowej. Do podłóg idealne są mopy systemowe, paskowe lub płaskie. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami i ma inne przeznaczenie. Systemowy pozwala odwirować nadmiar wody i usunąć zabrudzenia zgromadzone na końcówce myjącej. Mopy płaskie dobrze spisują się na gładkich powierzchniach, zaś paskowe - są przeznaczone do podłóg o nieregularnej fakturze. Do tego dopasowane wiaderko z wodą i można zaczynać jesienne domowe porządki.

Sprzątanie było, jest i będzie nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jednak to od nas zależy jak podejdziemy do tego tematu i jak wykorzystamy wszystkie dostępne nam udogodnienia. Mamy dwie drogi - albo każde porządki będą dla nas przymusem, przez co nie będziemy przykładali większej wagi do jakości wykonywanych czynności, albo opracujemy schemat działania, w którym uwzględnimy wszystkich - małych i dużych pomocników - i potraktujemy to jak wyzwanie o kolejny sprawdzian naszych umiejętności. Drugie podejście pozwoli zachować spokój i zdrowy rozsądek w działaniu oraz nauczy całą rodzinę współpracować nawet w tak prozaicznych i codziennych sytuacjach.

Zobacz produkty, które pomogą przywrócić czystość i porządek w Twoim domu - http://spontex.pl/

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Sprawdzone sposoby na ból żołądka (fot. depositphotos)
Ból brzucha może pojawić się w każdej chwili – raz łagodny,...
wtorek, Styczeń 17, 2017 - 12:12
Parfois RESORT SS 2017 (fot. mat. prasowe)
Już jest! Najnowsza kolekcja Parfois to tchnienie lata w oto...
wtorek, Styczeń 17, 2017 - 11:05
Smaczne przekąski – w sam raz na karnawał (fot. mat. prasowe)
Tradycyjnie karnawał to czas sprzyjający organizowaniu domow...
piątek, Styczeń 13, 2017 - 11:53
Ala Sekuła twarzą kampanii SOLAR SS17 (fot. mat. prasowe)
Kolekcję Solar w sezonie wiosna-lato 2017 prezentuje Alicja...
piątek, Styczeń 13, 2017 - 11:26
(639)
(514)
(492)
(487)
(380)
(357)
(324)
(284)
(254)
(244)
(204)
(202)
(159)
(148)
(110)
(107)
(97)
(92)
(89)
(85)
(74)
(73)
(71)
(70)
(69)
(69)
(68)
(63)
(58)

  

Reklama