Kolor ścian – jak dobrać kolor ścian do wnętrza?

Kolor czerwony jest bardzo intensywny, więc powinien być stosowany rozważnie. Czerwona ściana i proste meble nadają temu salonowi nowoczesny wygląd. (fot. depositphotos)
Kolor czerwony jest bardzo intensywny, więc powinien być stosowany rozważnie. Czerwona ściana i proste meble nadają temu salonowi nowoczesny wygląd. (fot. depositphotos)

Kolor ścian w aranżacji wnętrz ma ogromne znaczenie. Właściwie dobrany sprawi, że wnętrze będzie niebanalne i zachwyci każdego. Jednak dobranie koloru ścian powinno się opierać nie tylko na guście właścicieli i obowiązującym trendom – prezentujemy zbiór zasad, dzięki którym właściwie dobierzesz kolor ścian do każdego wnętrza.

Chociaż nadal jesteśmy ostrożni w stosowaniu wyrazistych, intensywnych kolorów na ścianach w naszych mieszkaniach, z pewnością warto wyjść poza bezpieczne pastele i poszukać koloru ścian, który lepiej wyrazi osobowość mieszkańców. Przy odrobinie ostrożności i znajomości zasad z pewnością dobierzesz kolor ścian, który będzie pasował do wnętrza, do jego przeznaczenia i do twoich preferencji.

Kolor ścian a funkcja pomieszczeń

Najważniejszą kwestią jest dopasowanie koloru ścian do funkcji pomieszczenia. Kolory silnie wpływają na psychikę i nie nadają się do każdego pomieszczenia:

 • biały sprawdzi się w kuchni i łazience, ale nie nadaje się do jadalni czy pokoju dziecka,
 • czarny przytłacza, dlatego powinno się go unikać w pokojach dziennych, dziecięcych i gabinetach,
 • czerwonego unikaj w kuchni i jadalni,
 • kolor pomarańczowy to świetny wybór do jadalni, salonu czy korytarzu – za to nie sprawdzi się w sypialni i w wąskich pomieszczeniach,
 • żółty doskonale pasuje do kuchni,
 • zielony będzie dobrze wyglądał w łazience, za to w salonie może szybko się znudzić,
 • kolor niebieski w sypialni sprawdzi się idealnie, za to w salonie i gabinecie będzie zbyt chłodny,
 • fiolet i róż doskonale pasują do sypialni, za to w łazience i kuchni muszą być stosowane z rozwagą.

Kolor ścian a światło

Ilość wpadającego przez okna światła jak i ustawienie okien względem słońca wpływają na to, jak postrzegasz kolor ścian. Ogólna zasada mówi, że im więcej naturalnego światła, tym cieplejsze wyda się wnętrze – dlatego do nasłonecznionego salonu możesz wybrać farbę w chłodniejszym odcieniu bez ryzyka, że wnętrze wyda się zimne i nieprzyjazne. Pamiętaj jednak, że w silnym świetle kolory wydają się intensywniejsze, co może męczyć wzrok.

Kolor ścian a kształt pomieszczenia

Modelowanie pomieszczeń odpowiednim doborem koloru ścian to stary, ale zawsze skuteczny trik dekoratorski – warto się z nim zapoznać, żeby korzystnie pomalować swoje mieszkanie, i nie dać się wrobić przy zakupie nowego mieszkania, w którym wszelkie mankamenty sprytnie ukryto odpowiednimi kolorami ścian.

Kolor ścian a ich faktura

Nie bez znaczenia jest faktura ściany. Kolor ściany może zamaskować lub uwypuklić różne drobne nierówności ścian. Odcienie pastelowe, w neutralnej kolorystyce świetnie maskują nierówności ścian, natomiast nic nie podkreśli elegancji intensywnych odcieni jak idealnie gładka ściana.

Kolor ścian a intensywność użytkowania pomieszczenia

Ta porada dotyczy głównie wykorzystania w aranżacji wnętrz odcieni intensywnych. W pomieszczeniach rzadziej używanych (łazienka, toaleta czy czasem kuchnia) można pozwolić sobie na bardzo wyrazisty kolor ścian, jednak w salonie czy sypialni powinnaś wybrać odcień, który nie będzie męczył wzroku.

Warto przy tym wziąć pod uwagę temperament domowników – osoby o otwartej osobowości potrzebują otoczenia, które je wyciszy, natomiast osoby spokojne i skryte powinny mieć w otoczeniu kolory, które je pobudzą do działania.

Kolor ścian a tryb życia

Styl życia i podejście do aranżacji wnętrz także mają wpływ na to, jaki kolor ścian powinnaś wybrać. Im intensywniejszy i bardziej wyrazisty kolor, tym mniejsze pole do manewru przy późniejszych zmianach. Jeśli lubisz zmieniać swoje otoczenie, co chwilę coś do niego dodajesz, usuwasz, przerabiasz i nadajesz nowy styl, sięgnij po neutralny kolor ścian, który nie będzie kolidował z różnymi stylami aranżacji wnętrz i nie będzie się wyróżniał.

Jeśli jednak traktujesz aranżację wnętrza jak skończone dzieło, które raz stworzone powinno takie pozostać, śmiało możesz przebierać w nawet najbardziej intensywnych i wyrazistych kolorach ścian – niestety przy intensywnym kolorze ścian bałagan bardziej rzuca się w oczy, więc o regularnym sprzątaniu będziesz musiała pamiętać zawsze.

Komentarze

 • Ostatnie
 • Popularne
 • Facebook
Białe kubki porcelanowe - 5 inspiracji
Kubki wykonane z białej, wysokogatunkowej porcelany są prakt...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 12:17
Gdzie umieścić pralkę? Architekt wnętrz podpowiada
Gdzie powinna stać pralka? Odpowiedź na to pytanie wydaje si...
czwartek, Kwiecień 19, 2018 - 10:05
Tarta flambée, coca catalana, a może amerykańska z podwójnym serem? Poznaj rodzaje pizzy z całego świata
Jeśli pizza, to Włochy? Zdecydowanie tak. To słoneczna Itali...
środa, Kwiecień 18, 2018 - 10:50
Jak przygotować oczy do długiej podróży samolotem?
Zbliża się weekend majowy, a także niektórzy już zaczynają p...
środa, Kwiecień 18, 2018 - 09:43

  

Reklama