Kolor ścian – jak dobrać kolor ścian do wnętrza?

Kolor czerwony jest bardzo intensywny, więc powinien być stosowany rozważnie. Czerwona ściana i proste meble nadają temu salonowi nowoczesny wygląd. (fot. depositphotos)
Kolor czerwony jest bardzo intensywny, więc powinien być stosowany rozważnie. Czerwona ściana i proste meble nadają temu salonowi nowoczesny wygląd. (fot. depositphotos)

Kolor ścian w aranżacji wnętrz ma ogromne znaczenie. Właściwie dobrany sprawi, że wnętrze będzie niebanalne i zachwyci każdego. Jednak dobranie koloru ścian powinno się opierać nie tylko na guście właścicieli i obowiązującym trendom – prezentujemy zbiór zasad, dzięki którym właściwie dobierzesz kolor ścian do każdego wnętrza.

Chociaż nadal jesteśmy ostrożni w stosowaniu wyrazistych, intensywnych kolorów na ścianach w naszych mieszkaniach, z pewnością warto wyjść poza bezpieczne pastele i poszukać koloru ścian, który lepiej wyrazi osobowość mieszkańców. Przy odrobinie ostrożności i znajomości zasad z pewnością dobierzesz kolor ścian, który będzie pasował do wnętrza, do jego przeznaczenia i do twoich preferencji.

Kolor ścian a funkcja pomieszczeń

Najważniejszą kwestią jest dopasowanie koloru ścian do funkcji pomieszczenia. Kolory silnie wpływają na psychikę i nie nadają się do każdego pomieszczenia:

 • biały sprawdzi się w kuchni i łazience, ale nie nadaje się do jadalni czy pokoju dziecka,
 • czarny przytłacza, dlatego powinno się go unikać w pokojach dziennych, dziecięcych i gabinetach,
 • czerwonego unikaj w kuchni i jadalni,
 • kolor pomarańczowy to świetny wybór do jadalni, salonu czy korytarzu – za to nie sprawdzi się w sypialni i w wąskich pomieszczeniach,
 • żółty doskonale pasuje do kuchni,
 • zielony będzie dobrze wyglądał w łazience, za to w salonie może szybko się znudzić,
 • kolor niebieski w sypialni sprawdzi się idealnie, za to w salonie i gabinecie będzie zbyt chłodny,
 • fiolet i róż doskonale pasują do sypialni, za to w łazience i kuchni muszą być stosowane z rozwagą.

Kolor ścian a światło

Ilość wpadającego przez okna światła jak i ustawienie okien względem słońca wpływają na to, jak postrzegasz kolor ścian. Ogólna zasada mówi, że im więcej naturalnego światła, tym cieplejsze wyda się wnętrze – dlatego do nasłonecznionego salonu możesz wybrać farbę w chłodniejszym odcieniu bez ryzyka, że wnętrze wyda się zimne i nieprzyjazne. Pamiętaj jednak, że w silnym świetle kolory wydają się intensywniejsze, co może męczyć wzrok.

Kolor ścian a kształt pomieszczenia

Modelowanie pomieszczeń odpowiednim doborem koloru ścian to stary, ale zawsze skuteczny trik dekoratorski – warto się z nim zapoznać, żeby korzystnie pomalować swoje mieszkanie, i nie dać się wrobić przy zakupie nowego mieszkania, w którym wszelkie mankamenty sprytnie ukryto odpowiednimi kolorami ścian.

Kolor ścian a ich faktura

Nie bez znaczenia jest faktura ściany. Kolor ściany może zamaskować lub uwypuklić różne drobne nierówności ścian. Odcienie pastelowe, w neutralnej kolorystyce świetnie maskują nierówności ścian, natomiast nic nie podkreśli elegancji intensywnych odcieni jak idealnie gładka ściana.

Kolor ścian a intensywność użytkowania pomieszczenia

Ta porada dotyczy głównie wykorzystania w aranżacji wnętrz odcieni intensywnych. W pomieszczeniach rzadziej używanych (łazienka, toaleta czy czasem kuchnia) można pozwolić sobie na bardzo wyrazisty kolor ścian, jednak w salonie czy sypialni powinnaś wybrać odcień, który nie będzie męczył wzroku.

Warto przy tym wziąć pod uwagę temperament domowników – osoby o otwartej osobowości potrzebują otoczenia, które je wyciszy, natomiast osoby spokojne i skryte powinny mieć w otoczeniu kolory, które je pobudzą do działania.

Kolor ścian a tryb życia

Styl życia i podejście do aranżacji wnętrz także mają wpływ na to, jaki kolor ścian powinnaś wybrać. Im intensywniejszy i bardziej wyrazisty kolor, tym mniejsze pole do manewru przy późniejszych zmianach. Jeśli lubisz zmieniać swoje otoczenie, co chwilę coś do niego dodajesz, usuwasz, przerabiasz i nadajesz nowy styl, sięgnij po neutralny kolor ścian, który nie będzie kolidował z różnymi stylami aranżacji wnętrz i nie będzie się wyróżniał.

Jeśli jednak traktujesz aranżację wnętrza jak skończone dzieło, które raz stworzone powinno takie pozostać, śmiało możesz przebierać w nawet najbardziej intensywnych i wyrazistych kolorach ścian – niestety przy intensywnym kolorze ścian bałagan bardziej rzuca się w oczy, więc o regularnym sprzątaniu będziesz musiała pamiętać zawsze.

Komentarze

 • Ostatnie
 • Popularne
 • Znaczniki
 • Facebook
Trendy wnętrzarskie w 2017 roku (fot. fotolia)
Aranżacja wnętrz ciągle stawia na nowe rozwiązania. Nie inac...
środa, luty 22, 2017 - 14:08
Auto dla kobiety – czyli 6 powodów, dlaczego powinnaś jeździć Twingo
Mały, 5-drzwiowy miejski hatchback wydaje się zaprojektowany...
środa, luty 22, 2017 - 12:28
Jak leczyć pleśniawki u niemowlaka?
Pleśniawki często powstają u niemowląt z bardzo różnych powo...
środa, luty 22, 2017 - 08:28
Kamica nerkowa – jak sobie z nią radzić? (fot. depositphotos)
Kamica nerkowa, określana także mianem kamicy moczowej, jest...
wtorek, luty 21, 2017 - 14:06
(655)
(519)
(506)
(506)
(385)
(363)
(324)
(291)
(256)
(245)
(217)
(204)
(160)
(148)
(113)
(108)
(98)
(92)
(90)
(85)
(81)
(74)
(73)
(71)
(69)
(69)
(68)
(63)
(60)

  

Reklama