Chirurgiczne usuwanie zęba pod narkozą czy sedacja? Jaki rodzaj znieczulenia wybrać?

Chirurgiczne usuwanie zęba pod narkozą czy sedacja? Jaki rodzaj znieczulenia wybrać?
Chirurgiczne usuwanie zęba pod narkozą czy sedacja? Jaki rodzaj znieczulenia wybrać?

Czekasz na zabieg ekstrakcji, który cię przeraża? Niepotrzebnie. Lęk przed wizytą dentystyczną nie jest już problemem. Aktualnie dostępne środki znieczulające mogą w 100% uchronić nas przed bólem. W dobrych gabinetach stomatologicznych możemy również skorzystać z sedacji lub znieczulenia ogólnego podczas zabiegów. Jak wygląda usuwanie zęba pod narkozą i jakie inne rodzaje znieczulenia znajdziemy w gabinecie lekarskim?

Znieczulenie miejscowe

Najpopularniejszą i szeroko stosowaną formą znieczulenia przy usuwaniu zębów jest znieczulenie miejscowe. Dostępne jest w kilku wariantach. Stara metoda polega na podaniu środka znieczulającego za pomocą igły i strzykawki w okolicę, w której będzie przeprowadzany zabieg. Mówimy w tym przypadku o znieczuleniu nasiękowym, gdy lek podawany jest pod błonę śluzową jamy ustnej i trafia do pnia nerwu. To najczęstsze znieczulenie stosowane w leczeniu zachowawczym lub kanałowym. Do minusów tej metody zaliczymy podanie środka pod dużym ciśnieniem, co prowadzi do rozpierania tkanek, brak precyzji i trudność w kontrolowaniu ilości wstrzykniętego płynu. Oprócz zęba, który będzie poddawany leczeniu, zazwyczaj zdrętwieniu ulega sąsiednia okolica. Ze względu na brak czucia przez około 2-3 godziny po zabiegu, bardzo często możemy przygryźć język, zranić dziąsło lub wargę. Podanie znieczulenia igłą jest stresujące i często bolesne.

Rewolucyjną metodą na znieczulenie przy usuwaniu zębów jest The Wand, znane również jako znieczulenie komputerowe. “Magiczna różdżka”, bo tak urządzenie nazywają czasem lekarze, pozwala znieczulić tylko te miejsca, które będą poddawane zabiegowi, czyli, jeśli usuwamy ząb mądrości, tylko jego okolica zostanie znieczulona. Nie będziemy mieć zdrętwiałego policzka, łuku zębowego, dziąsła czy szczęki. Znieczulenie przy usuwaniu zębów, tak jak i przy innych zabiegach, zawsze jest podawane w ten sam sposób. Za pomocą cienkiej igiełki i mikroprocesora, który kontroluje tempo podawania leku, płyn pod niskim ciśnieniem rozchodzi się w tkankach. W odróżnieniu od tradycyjnej metody nasiękowej czy przewodowej, podanie znieczulenia jest bezbolesne, tkanki nie są rozpierane, pacjent zachowuje pełną mimikę twarzy, a lek trafia dokładnie w to miejsce, które musi zostać znieczulone. Właściwie w ogóle nie czujemy jakichkolwiek skutków ubocznych podania znieczulenia. Jest to wspaniała alternatywa dla pacjentów, którzy boją się bólu lub mają niski próg jego odczuwania. Może być ono stosowane również u dzieci.

Co więcej za pomocą tego znieczulenia, możemy przygotować pacjenta nie tylko do zabiegu usuwania zęba, ale również innych zabiegów z obszaru chirurgii stomatologicznej, jak na przykład wszczepianie implantów. Trzeba również podkreślić, że środki likwidujące przewodzenie bólowe nerwów nie są całkowicie obojętne, więc powinno się ich podawać jak najmniej. Urządzenie The Wand pozwala kontrolować ich ilość i podać jak najmniejszą, niezbędną do skutecznego znieczulenia.

Sedacja nie tylko miejscowa w stomatologii

Sedacja jest kolejną metodą na znieczulenie pacjentów do zabiegów stomatologicznych w tym usuwaniu zębów. Mówimy zazwyczaj o sedacji głębokiej. Polega ona na uspokojeniu za pomocą środków podawanych dożylnie lub wziewnej, gdy za pomocą maseczki na nos podawany jest gaz, na przykład podtlenek azotu i tlenu. Pacjent traci poczucie czasu, jest rozluźniony i nie czuje strachu, przy czym pozostaje cały czas w kontakcie z lekarzem. O ile sedacja wziewna usuwa lęk u pacjenta, pomaga w opanowaniu dentofobii i może być stosowana nawet u dzieci, podtlenek azotu nie ma działania przeciwbólowego. Najczęściej stosuje się więc metody łączone na przykład sedacji wziewnej ze znieczuleniem miejscowym lub sedację głęboką, a w niektórych przypadkach narkozę, którą podaje się pod okiem anestezjologa.

Usuwanie zęba pod narkozą

Usuwanie zęba pod narkozą może być zupełnie bezpieczne, jeśli odpowiednio się do tego zabiegu przygotujemy. Narkoza to inna nazwa na znieczulenie ogólne, podczas którego następuje odwracalna utrata świadomości oraz głęboki sen. Stosuje się ją przy poważnych zabiegach zachowawczych i operacyjnych. Pacjent pozbawiony jest odruchów obronnych. Większość zabiegów stomatologicznych tego nie wymaga i stosuje się znieczulenie zwane analgosedacją, będącą czymś pośrednim między narkozą a zwykłą sedacją. Polega ona na podaniu środków uspokajających i przeciwbólowych dożylnie. Najczęściej stosowane są leki z grupy benzodiazepin. O rodzaju podanego środka decyduje anestezjolog, który bierze pod uwagę nasze inne obciążenia zdrowotne. Lekarz ma kontrolę nad ilością podanych środków i w razie potrzeby może dzięki kaniuli założonej do żyły podać więcej środków lub działanie znieczulenia odwrócić. Pacjent nie zapada w głęboki sen i może nawet pozostać w kontakcie z lekarzem, zachowane są odruchy obronne. Zniesiony zostaje w pełni lęk, odruchy wymiotne, pacjent jest rozluźniony, nie podnosi mu się ciśnienie. Decydując się na usuwanie zęba pod narkozą, powinniśmy zdecydować się na analgosedację właśnie.

Przygotowanie do znieczulenia ogólnego

Jak do każdego znieczulenia o charakterze ogólnym, tak i do analgosedacji, musimy się odpowiednio przygotować. Powinniśmy zapewnić sobie towarzystwo, kogoś kto nas odbierze po zabiegu, ponieważ po usuwaniu zęba pod narkozą możemy być nieco splątani. Do gabinetu stomatologicznego przychodzimy na czczo, co oznacza, że nie przyjmujemy pokarmów minimum 6 godzin przed zabiegiem. Nie dotyczy to stale przyjmowanych leków, te zażywamy, jak zwykle. Musimy również wykonać wcześniej kilka badań i przynieść ich wyniki. Będą to morfologia, poziom glikemii i elektrolitów oraz parametry krzepnięcia. W zależności od tego, na jaki zabieg się decydujemy, sedacja może trwać krócej lub dłużej. Przyjmuje się, że nie dłużej niż 3 godziny, jednak pacjent odczuwa to jako krótką chwilę. Usuwanie zęba pod narkozą ma jeszcze tę zaletę, że, gdy mamy założoną kaniulę do żyły, lekarz może podać nam zalecane antybiotyki czy inne leki, których nie będziemy musieli połykać, wyrówna też poziom płynów.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj znieczulenia się zdecydujemy, wybierzmy gabinet, który często wykonuje zabiegi w sedacji, stale współpracuje z anestezjologiem oraz pracujący tam stomatolodzy z zasady stosują na co dzień jatrosedację, czyli swoją osobowością, fachowością, empatią i perswazją potrafią pacjentowi zapewnić psychiczny komfort.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Naturalna zimowa ochrona
Chłodniejsza część roku nie musi być nieprzyjemna. Wystarczy...
środa, Listopad 21, 2018 - 13:52
Black Friday 2018 – jak mądrze kupować?
Black Friday w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Kons...
środa, Listopad 21, 2018 - 11:16
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o pstrągu, zanim włączysz go na stałe do jadłospisu
Coraz większa świadomość żywieniowa Polaków sprawia, że po r...
środa, Listopad 21, 2018 - 10:13
Wyjątkowy prezent na dzień dziadka!
Szukasz prezentu dla swojego dziadka i nie wiesz, czym spraw...
środa, Listopad 21, 2018 - 09:29

  

Reklama