Jak rozpoznać i leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Jak rozpoznać i leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?
Jak rozpoznać i leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Żółta plamka to centralny punkt siatkówki oka odpowiadający za wyraźne widzenie i rozróżnianie kolorów. Ta kilkumilimetrowa żółta kropeczka pełni ogromnie istotą funkcję, nie jest niestety odporna na proces starzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD – Age-related Macular Degeneration) to przewlekła choroba dotykająca zwłaszcza osoby starsze, na co wskazuje jej angielska nazwa. Szacuje się, że z AMD zmaga się aż 50 milionów ludzi na świecie.

Objawy

W początkowej fazie symptomy choroby mogą być praktycznie niezauważalne, jednak wraz z jej rozwojem możemy zaobserwować:

  • widzenie linii prostych jako falistych lub zniekształconych,
  • problemy z czytaniem,
  • trudności z dostrzeganiem szczegółów i rozróżnianiem barw.

AMD postępuje bardzo szybko i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Przyczyny choroby

Przyczyny zwyrodnienia nie są do końca znane. Nie ulega wątpliwościom, że największe znaczenie ma wiek chorego. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50. roku życia, choć niekiedy AMD dosięga ludzi młodych. Większą zachorowalność obserwuje się wśród kobiet niż mężczyzn, a najbardziej podatni są przedstawiciele rasy białej. Nie potwierdzono jeszcze, czy choroba ma podłoże genetyczne, jednak jest to wysoce prawdopodobne. Szczególnie narażone są osoby zmagające się dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnieniem tętniczym, po przebytych zawałach czy udarach.
Przyczynić się do rozwoju choroby może także palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta, otyłość i częste przebywanie na ostrym świetle.

Rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej:

  • Postać sucha – występuje u około 90 % pacjentów. Choroba rozwija się powoli, degeneracja plamki żółtej przebiega dość łagodnie.
  • Postać mokra (wysiękowa) – występuje rzadziej, pogorszenie widzenia następuje znacznie szybciej. Zanika zdolność rozróżniania barw i pojawia się mroczek centralny.

Leczenie

Leczenie postaci suchej zwyrodnienia plamki żółtej polega na przyjmowaniu leków polepszających krążenie, podejmowaniu działań mających na celu obniżenie poziomu cholesterolu, spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców. W ten sposób można zahamować uszkodzenie wzroku.
Postać mokrą leczy się znacznie trudniej. Wykorzystuje się do tych celów laser, który niszczy nieprawidłowe naczynia krwionośne. Postęp choroby zostaje w ten sposób zatrzymany, jednak dotychczasowe uszkodzenie wzroku nie jest niwelowane.

Jak zapobiegać?

Prowadzenie zdrowego trybu życia pozwala uniknąć wielu chorób, w tym AMD. Jeśli chcemy ustrzec się przed tą chorobą, należy zrezygnować z palenia papierosów i długotrwałego przebywania na słońcu.

Więcej na: voigtmedica.pl

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Plecaki młodzieżowe - wybieramy najlepszy plecak dla nastolatka
Wybór plecaka dla nastolatka może okazać się o wiele trudnie...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 14:05
Elegancki i trwały efekt makijażu ust ze szminką Color Riche L'Oreal Paris
Kobiety kochają szminki i jest to w stu procentach trafne st...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 13:09
Jak wybrać wygodne buty na obcasie na każdą okazję?
Obcasy chyba nigdy nie wyjdą z mody. Znakomicie wysmuklają n...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 12:33
Praga dla aktywnych turystów – jak na sportowo spędzić czas w stolicy Czech?
Pobyt w Pradze ma zwykle swoje punkty obowiązkowe, jak space...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 11:01

  

Reklama