Leczenie i profilaktyka egzemy

Leczenie i profilaktyka egzemy
Leczenie i profilaktyka egzemy

Egzema to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych, która dotyka niemal 10% społeczeństwa. Jest to schorzenie niezwykle uciążliwe, a przy tym mało estetyczne, gdyż objawia się zapalnymi grudkami, nadżerkami, rumieniem, pęcherzykami, strupkami oraz ropiejącymi zmianami skórnymi. Zmiany tego typu pojawiają się przede wszystkim na kolanach, kostkach, łokciach, dłoniach, twarzy i klatce piersiowej. Ich nieprzyjemny przebieg - w postaci swędzenia i pieczenia - powoduje, iż pacjent je rozdrapuje, co w konsekwencji powoduje zaognienie dolegliwości.

Dlatego już przy pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów niezbędna jest wizyta u lekarza, który określi rodzaj egzemy i zastosuje odpowiednie leczenie.

Diagnoza i leczenie egzemy

Podstawą leczenie egzemy jest jej prawidłowe zdiagnozowanie i wyeliminowanie przyczyn jej powstawania. Pierwszym krokiem w postawieniu prawidłowej diagnozy jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego lekarz określa okoliczności pojawiania się zmian oraz częstotliwość występowania choroby wśród bliższych i dalszych członków rodziny. Dodatkowo zaleca przeprowadzenie odpowiednich testów (skórnych i serologicznych), które pomagają wyodrębnić substancję uczulającą, odpowiadającą za występowanie objawów choroby. Konsekwencją tych testów jest wyeliminowanie alergenu i łagodzenie objawów schorzenia.

Do podstawowych metod leczenia egzemy należy zaliczyć:
- odczulanie (polegające na kontrolowanym podawaniu coraz większej ilości alergenu),
- stosowanie maści z kortyzonem (łagodzącej zmiany skórne),
- przyjmowanie leków antyhistaminowych (łagodzących i opóźniających reakcje alergiczne).

Dodatkowo pacjent może stosować metody domowe - na przykład okłady z miodu manuka lub tartych ziemniaków, które łagodzą swędzenie oraz działają antybakteryjnie, oczyszczająco i przeciwzapalnie. Pomocne jest też picie naparów ziołowych (na przykład z pokrzywy, koniczyny lub łopianu) oraz wyeliminowanie z diety produktów alergennych (na przykład krowie mleko, nabiał, tłuszcz zwierzęcy, ostre przyprawy, cukier, kawę, herbatę i alkohol). Natomiast do codziennych posiłków warto wprowadzić produkty bogate w kwas gamma-linolenowy oraz probiotyki.

Profilaktyka egzemy

Egzema to choroba nawracająca, na którą nie ma jednej skutecznej terapii, która przyniosłaby trwały skutek. W większości przypadków obserwuje się okresową poprawę skóry, po której następują nawroty schorzenia. Dlatego w przypadku skłonności do egzemy niezwykle ważne jest nie tylko jej leczenie (polegające na połączeniu wielu metod - również tych domowych), ale także odpowiednia profilaktyka. Osoby ze skłonnością do występowania tego schorzenia powinny bardzo starannie dbać o skórę.

Wśród podstawowych zaleceń należy wymienić:
- unikanie zbyt niskim i zbyt wysokich temperatur oraz ich radykalnych zmian,
- zrezygnowanie z szorstkiej i drażniącej skórę bielizny,
- ograniczenie kontaktu ze zwierzętami,
- noszenie luźnych i przewiewnych ubrań (najlepiej bawełnianych),
- unikanie słońca,
- chronienie skóry przed mrozem,
- odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry,
- oczyszczanie skóry preparatami, które nie zawierają mydła i posiadają obojętne lub lekko kwaśne pH,
- unikanie gorących i zbyt długich kąpieli.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż skóra dotknięta egzemą wymaga specjalnego traktowania, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki, które są dedykowane dla osób borykających się z tego typu schorzeniami. Warto też pamiętać o stałym nawilżaniu powietrza i piciu dużej ilości wody.

Więcej informacji na temat walki z egzemą znajdziesz na http://febumed.pl/jak-walczyc-z-egzema/

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Owocowe balsamy do rąk
Unikalna seria kremów do rąk, która wykorzystuje skuteczne,...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 12:26
Ekspres gastronimiczny — tradycyjny ciśnieniowy kolbowy czy może automatyczny?
Polacy uwielbiają kawę i co ważne — ta miłość jest coraz wię...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 10:51
Dodatki, które odświeżą wygląd domu
Aranżacja wnętrz to dziedzina, w której bardzo ważne jest ok...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 09:28
Perymetr. Charakterystyka i zastosowanie
Perymetr (znany również jako polomierz) to aparat służący do...
wtorek, Czerwiec 19, 2018 - 10:37

  

Reklama