Nieleczony bezdech senny może być niebezpieczny

Nieleczony bezdech senny może być niebezpieczny
Nieleczony bezdech senny może być niebezpieczny

Zawał serca, udar mózgu, migotanie przedsionków, cukrzyca typu II – to tylko niektóre z zagrożeń jakie może nieść za sobą nieleczony bezdech senny. Jak się go diagnozuje? Na czym polega terapia bezdechu?

„W nocy budzi mnie bezdech, śpię niespokojnie, często się wybudzam, a za dnia odczuwam senność, nie mogę się skoncentrować” – skarżą się pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny. Należy jednak pamiętać, że co piąty pacjent dotknięty tą chorobą nie odczuwa jej objawów przez co diagnoza bywa utrudniona. Z kolei brak diagnozy i niepodjęcie leczenia może się wiązać z groźnymi dla zdrowia następstwami.

Diagnoza bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, która powstaje np. wskutek otyłości, zbyt wiotkich mięsni gardła lub cofniętej żuchwy i polega na ograniczeniu lub całkowitym braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Gdy podczas snu u zdrowego człowieka dochodzi do naturalnego, niegroźnego spadku napięcia mięśni, u cierpiących na OBS spadek napięcia mięśni powoduje zapadaniem się języka i gardła, duszenie się i – w rezultacie – wielokrotne wybudzanie się by złapać oddech.

By zdiagnozować tę dolegliwość przeprowadza się wywiad lekarski i badanie laryngologiczne, które ma na celu wykluczenie przeszkód mogących powodować nieprawidłowości w przepływie powietrza.

Badanie, które jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny to tzw. badanie polisomnograficzne. Polega ono na całonocnej rejestracji m.in. nasycenia krwi tlenem, poziomu tętna i ruchów oddechowych.

Leczenie bezdechu nie jest trudne. Czasem pomaga już niewielka zmiana trybu życia, nieraz zabieg laryngologiczny bądź terapia CPAP. Terapia polega na stosowaniu podczas snu specjalnego aparatu CPAP i maski, dzięki którym w drogach oddechowych utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie i - Dzięki za wszystko temu – likwidowane są bezdechy senne. Sprawdź jak leczyć bezdech nocny na stronie: www.philips.pl/healthcare/bezdech/leczenie-bezdechu-sennego/terapia-bezdechu

Skutki nieleczonego bezdechu sennego

Potwierdzenie lub wykluczenie bezdechu sennego jest kluczowe dla zdrowia pacjenta. Badania jednoznacznie wskazują, że u osób, które cierpią na obturacyjny bezdech senny (OBS) zwiększa się zagrożenie wystąpienia nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowości rytmu serca takich jak np. migotanie przedsionków i cukrzycy typu II.

Bezdech senny może też mieć innego rodzaju konsekwencje. Pacjenci cierpiący na OBS odczuwają nadmierną senność za dnia i zasypiają nie tylko przed telewizorem czy książką, ale także… podczas opieki nad dziećmi i za kierownicą.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Cosnature®  - daj się przekonać o sile natury!
Cosnature® to niemiecka marka kosmetyków, oferująca najwyżs...
środa, Grudzień 5, 2018 - 13:43
Poznaj gamę produktów Fructis Hair Food od Garnier!
Jeśli jesteś prawdziwą „włosomaniaczką”, zapewne doskonale z...
środa, Grudzień 5, 2018 - 12:44
Zawalcz o zdrowie swoich kości – nie daj się osteoporozie
Problem zdrowych i mocnych kości bywa niekiedy lekceważony,...
środa, Grudzień 5, 2018 - 10:35
4 szybkie przepisy na smaczne dania z piekarnika
Często stajesz przed wyzwaniem szybkiego przygotowania posił...
wtorek, Grudzień 4, 2018 - 14:04

  

Reklama