Menopauza to niezwykle trudny okres dla każdej z nas. Nie tylko dlatego, że niesie ze sobą przykre konsekwencje dla naszego samopoczucia, ale również z powodu jej nieuchronności. Na szczęście do menopauzy można się przygotować i przejść przez nią w sposób, który złagodzi najdokuczliwsze objawy. Podstawowym warunkiem jest odpowiednio wczesne rozpoznanie jej pierwszych objawów.

Wszystko z powodu hormonów

Menopauza jest zjawiskiem ściśle związanym z zakończeniem miesiączkowania (określenie menopauza wywodzi się z greckiego słowa menopause oznaczającego koniec miesiączki) i spadkiem produkcji estrogenów oraz progesteronu.

Estrogeny są podstawowymi hormonami żeńskimi produkowanymi w jajnikach. Estrogeny odpowiadają za prawidłowe dojrzewanie płciowe i typowo kobiecą budowę ciała. Zapewniają skórze piękny i młody wygląd, poprawiają krzepliwość krwi, chronią przed zachwianiem równowagi pomiędzy frakcjami „złego” i „dobrego” cholesterolu, zapobiegają osteoporozie i poprawiają ukrwienie całego ciała.

Z kolei progesteron reguluje cykl menstruacyjny i jest niezbędny do wystąpienia owulacji oraz do utrzymania ciąży. Poziom progesteronu w okresie menopauzalnym bardzo wyraźnie spada, co przy wyższym poziomie estrogenów (ich produkcja również spada, jednak nie tak gwałtownie) prowadzi do poważnych dysproporcji hormonalnych. Te właśnie zaburzenia równowagi pomiędzy progesteronem a estrogenami są, zdaniem wielu ekspertów, główną przyczyną typowych dla menopauzy dolegliwości.

Pierwsze objawy menopauzy

Trudno jest przewidzieć moment nadejścia menopauzy kierując się jedynie wiekiem. Według większości szacunków menopauza pojawia się najczęściej między 47 a 55 rokiem życia, ale u każdej kobiety ten moment jest inny i zależy od indywidualnych cech organizmu, trybu życia, diety oraz przebytych chorób. O początku okresu menopauzalnego świadczą pierwsze typowe objawy.

Bez względu na wszelkie możliwe cechy indywidualne, początek menopauzy zapowiadają zaburzenia miesiączkowania. W drugiej kolejności następuje zauważalny spadek energii, czyli tzw. męczliwość, która pojawia się aż u 90% kobiet wchodzących w okres menopauzalny. W jej wyniku odczuwamy narastające znużenie, brak sił, a okres niezbędny do regeneracji zostaje znacznie wydłużony.

Następujące po wymienionych objawach uderzenia gorąca, rozdrażnienie, duża potliwość, bezsenność, wahania nastroju oraz przyrost masy ciała, są już nie sygnałami nadchodzącej menopauzy, ale jej cechami charakterystycznymi. Jednocześnie podczas menopauzy pogarsza się kondycja skóry – staje się bardziej sucha i podatna na szybszy proces starzenia.

Badania potwierdzające diagnozę

Wymienione wyżej objawy są wprawdzie charakterystyczne dla menopauzy, ale mogą być również oznaką ciąży lub rozwijającej się choroby. W przypadku wystąpienia zaburzeń menstruacyjnych lekarze radzą w pierwszej kolejności wykonać test ciążowy (również u kobiet dojrzałych), a dopiero po wykluczeniu ciąży udać się do ginekologa. Przeprowadzane przez specjalistę badania poziomu hormonów płciowych pozwolą określić powód zaburzeń miesiączkowania, jednak całkowite wykluczenie podłoża chorobowego może wymagać dodatkowych konsultacji z np. endokrynologiem.

Jeśli ginekolog potwierdzi początki okresu menopauzalnego, warto wprowadzić do swojej codziennej diety kilka składników pozwalających złagodzić dokuczliwe objawy menopauzy.

Okazało się, że niektóre rośliny zawierają fitoestrogeny, czyli roślinne hormony, które mają strukturę podobną do estrogenów. Dzięki temu fitoestrogeny mogą wpływać na pracę jajników i łagodzić zaburzenia równowagi hormonalnej. Szczególnie bogatym źródłem fitoestrogenów jest wyciąg z koniczyny czerwonej, który przez wspomaganie równowagi hormonalnej ogranicza uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, rozdrażnienie i wspominaną wcześniej męczliwość. Z kolei olej z wiesiołka zawierający dużo kwasów omega-6 korzystnie wpływa na kondycję i wygląd skóry. Składniki takie jak magnez, kwas foliowy i witaminy z grupy B mają korzystne działanie na układ nerwowy, sprawność umysłową i koncentrację.

meno

Kompleksowy zestaw tych wszystkich składników znajduje się w suplemencie diety Doppelherz Aktiv Meno COMPLEX 1 x DZIENNIE, który pomaga w spokojnym przejściu przez okres menopauzy i sprzyja zachowaniu młodszego wyglądu.