Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy i leczenie

Ostre zapalenie pęcherza jest najczęściej występującym zakażeniem układu moczowego (ZUM). Ta choroba znajduje się na drugim miejscu pod względem występowania po grypie i infekcjach grypopochodnych. ZUM to stan, w którym powyżej zwieracza pęcherza moczowego występują bakterie lub inne patogeny.

U zdrowego człowieka ta część dróg moczowych oraz zawarty w niej mocz są jałowe.

Zakażenie układu moczowego stanowi około 40% zakażeń szpitalnych i 10-20% poszpitalnych. Ta choroba występuje 50 razy częściej u dziewczynek i kobiet, a 81% przypadków zachorowań dotyczy pań w wieku 16 -35 lat. U mężczyzn ryzyko choroby zwiększa się po 60. roku życia, co jest związane z zaburzeniami w odpływie moczu na skutek powiększenia gruczołu krokowego. Około 50% kobiet i 12% panów doświadcza w swoim życiu epizodu ZUM. U 30-40% pań po pierwszym zachorowaniu następuje nawrót przypadłości w ciągu 3 miesięcy, natomiast u 48% - w okresie 12 miesięcy. Za zakażenie dróg moczowych odpowiadają najczęściej bakterie. Leczenie w większości przypadków polega na podaniu antybiotyku. Tylko w Stanach Zjednoczonych z powodu tej choroby przepisuje się około 15% wszystkich antybiotyków (źródło: www.antybiotyki.edu.pl/pdf/uklmoczowyinternet.pdf).

 

Zapalenie pęcherza - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia układu moczowego są bakterie (Escherichia coli, Staphylococcus saprophyticus czy Klebsiella), drobnoustroje (Chlamydia, dwoinka rzeżączki), wirusy (np. opryszczki) i grzyby Candida. Mocz stanowi doskonałą pożywkę dla różnego rodzaju bakterii, co prowadzi do częstych zachorowań w obrębie układu moczowego. W ostatnich latach często dochodzi także do zakażeń spowodowanych przez gronkowce i paciorkowce. Można się nimi zarazić w placówkach służby zdrowia, gdzie nie są utrzymywane odpowiednie warunki sanitarne.

Zapalenie pęcherza moczowego rozwija się, gdy zostanie zachwiana równowaga między ilością bakterii i ich aktywnością a siłami obronnymi organizmu. Ryzyko zakażeń układu moczowego zwiększa się w przypadku istnienia przeszkód w odpływie moczu, przy kamicy nerkowej, u kobiet będących w ciąży oraz w okresie połogu, u osób chorujących na cukrzycę i inne choroby nerek. ZUM częściej występuje również u pacjentów nadużywających środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

 

Zapalenie pęcherza – objawy

Zapalenie pęcherza moczowego może przebiegać bezobjawowo. Jednak najczęściej schorzeniu towarzyszą jednak takie objawy, jak ból, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na mocz, ból w okolicy nadłonowej, nasilająca się zwłaszcza w czasie oddawania moczu i podwyższona temperatura ciała - około 38 st. C. U chorych czasami występuje również nietrzymanie moczu, może także pojawić się w nim krew. Przy zakażeniu dróg moczowych nigdy nie pojawia się ból w okolicach nerek. W przypadku powikłań mogą wystąpić: gorączka, dreszcze, wymioty, bóle głowy i brzucha. Gdy zapalenie pęcherza przebiega bezobjawowo, obecność bakterii można wykryć wyłącznie w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu.

 

Zapalenie pęcherza - leczenie

W celu zdiagnozowania jednorazowego epizodu zapalenia pęcherza można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie badania ogólnego moczu. Jednak w przypadku, gdy infekcje układu moczowego powtarzają się częściej lub mają charakter nawracający, warto udać się do specjalisty urologa lub ginekologa (np. w placówce iMED24) w celu poszerzenia diagnostyki. Wtedy lekarz najczęściej zleca badanie mikrobiologiczne moczu, czyli tzw. posiew moczu oraz ogólne badanie krwi. W zaburzeniach w strukturze układu moczowego (np. zastoju moczu w układzie kielichowo-miedniczkowym, torbieli czy kamicy) zleca się również wykonanie ultrasonografu.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego wiąże się z przyjmowaniem antybiotyku. Oprócz tego pacjent powinien przyjmować dużą ilość płynów (minimum 2 litry dziennie), musi regularnie oddawać mocz, dbać o higienę osobistą, stosować lekkostrawną dietę i odpoczywać. Dodatkowo chory musi natychmiast odstawić wszelkie przyjmowane przez siebie preparaty, które mogą spowodować uszkodzenie nerek.

Nieleczone zapalenie pęcherza może prowadzić do poważnych powikłań jak niewydolność nerek czy ostre zapalenie najądrzy, dlatego każde schorzenie tego typu powinno być skonsultowane z lekarzem. Warto również każdego dnia dbać o zdrowie układu moczowego, pijąc dużą ilość płynów, korzystając z prysznica zamiast z kąpieli oraz wzbogacając codzienną dietą w żurawinę.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Nasiona sezamu w zdrowej diecie
Popularne w kuchni Dalekiego Wschodu nasiona sezamu stanowią...
czwartek, Październik 18, 2018 - 12:52
Jak stworzyć stylizację wyrażająca własne „ja”?
Większość z nas śledzi modowe trendy i stara się je przenieś...
czwartek, Październik 18, 2018 - 11:09
W jaki sposób urządzić garaż?
Mogłoby się wydawać, że odpowiednie urządzenie garażu nie je...
środa, Październik 17, 2018 - 14:06
Adaptacja przedszkolna – jak pomóc dziecku?
Wasza pociecha już niedługo pójdzie do przedszkola? Nie jest...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 11:53

  

Reklama