Świat mody rządzi się twardymi regułami – o tym, co będzie popularne a co nie, decydują domy mody, prezentujące wymyślne kolekcje. Jednak biżuteria handmade zyskała uznanie wśród użytkowniczek niezależnie od tego, co pokazywali projektanci. Dlaczego biżuteria handmade jest aż tak popularna?

Łatwa dostępność

Ręcznie wyrabiana biżuteria była kiedyś dostępna głównie na bazarach, stoiskach rozstawianych w czasie wakacji w miejscowościach turystycznych, oraz (jeśli ktoś miał wyjątkowe szczęście) wśród uzdolnionych artystycznie znajomych. Jednak ten etap dawno minął.

Obecnie każdy artysta wykonujący biżuterię szybko znajdzie klientów za pośrednictwem internetu – istnieją wyspecjalizowane serwisy (na przykład www.mybaze.com ) specjalizujące się w promocji i sprzedaży ręcznie wyrabianych akcesoriów. Biżuteria handmade dzięki takim serwisom trafiła do szerokiego grona odbiorców w każdym zakątku Polski.

Wyjątkowość i ekskluzywność

Choć wytwórców jest wielu, biżuteria handmade słusznie uchodzi za produkt niepowtarzalny. O ile duża firma produkująca biżuterię musi utrzymywać pewną powtarzalność w swoich wyrobach, o tyle każdy egzemplarz ręcznie wyrabianej biżuterii będzie inny niż pozostałe – unikalny. Twórcy nie są ograniczani ani konkretną stylistyką, ani specyfiką produkcji wysokonakładowej. Biżuteria handmade to do ostatniej chwili pewna niewiadoma, końcowa praca może ewoluować w trakcie wytwarzania, dając za każdym razem odmienny, choć nadal piękny efekt.

Ręczna produkcja to także możliwość dopasowania biżuterii do konkretnych potrzeb klientki – może zamówić specjalną wersję kolorystyczną, określić ulubiony wzór, materiał, rozmiar i stylistykę gotowego produktu. Dzięki stałemu dialogowi nabywca czuje, że brał udział w wytwarzaniu, i że twórca poświęcił całą swoją uwagę na stworzeniu ekskluzywnego, niepowtarzalnego i niepodrabialnego dzieła.

Szeroka oferta

To, co przemawia za ręcznie wyrabianą biżuterią to również szeroka oferta wzorów – biżuteria handmade jest wykonywana z praktycznie każdego materiału. Poniżej kilka popularnych technik wyrabiania biżuterii:

Koraliki i zawieszki – rozmaite koraliki nanizane na jubilerską gumkę to popularna grupa biżuterii. Bransoletki na gumce są niedrogie, wygodne, a przy tym szeroka oferta zawieszek – czy to z tworzyw sztucznych czy z metalu – pozwala na stworzenie biżuterii, która reprezentuje nasze poglądy, jednoczenie się z jakąś grupą, przynależność do społeczności czy zamiłowania i pasje.

Plecionki – biżuteria handmade może być wykonana ze wszystkiego – bransoletki, broszki, kolie i kołnierze wyplatane ze sznurków, rzemyków, linek, żyłek czy taśm materiału to kolejna silna grupa wśród ręcznie wyrabianych produktów. Spotkać można nie tylko klasyczne plecionki, ale też biżuterię z wplecionymi koralikami, kawałkami skał, drewna, kamieniami szlachetnymi czy metalowymi wstawkami.

Sutasz – technika żmudna, czasochłonna, ale dająca niesamowite efekty. Specjalne sznurki do sutaszu są przez zręcznych twórców zszywane i układane w misterne esy-floresy. Sznurki oplatają kamienie szlachetne, zamykając je w miękkiej, bardzo wygodnej w noszeniu kreacji.

Wire wrapping – czyli biżuteria wyplatana z metalu. Biżuteria handmade wykonana w technice wire wrapping dzięki ażurowej konstrukcji wygląda lekko i elegancko. Do wyboru mamy zarówno biżuterię z pospolitej miedzi (idealnej dla płomiennowłosych pań) jak i srebra w wersji klasycznej i postarzanej.

Biżuteria z plastiku, nawiązująca do popularnej obecnie mody lat 90-tych, to kolejna silna grupa wśród ręcznie wyrabianej biżuterii. Myli się jednak ten, kto utożsamia tworzywa sztuczne z tandetą. Obecnie biżuterię z plastiku wycina się laserowo, obrabia na nowoczesnym sprzęcie i wytwarza wspaniałe dzieła. Płytki kolorowego akrylu, plastikowe koraliki klejone w wielobarwne konstrukcje, czy zadrukowane płytki PCV to zaledwie część oferty skierowanej do fanek epoki disco!

Naturalne materiały także są chętnie wykorzystywane. Biżuteria handmade jest wymarzonym rozwiązaniem dla fanek ekologii, natury i odwrócenia od komercjalizmu. Minimalistyczna bransoleta z surowej sklejki, naszyjnik z muszelek i drewna wyrzuconego przez morze, pierścionek z nieobrobionego srebrnego odlewu, a może naszyjnik z pojedynczym kamieniem dającym energię? Wśród biżuterii handmade każdy znajdzie coś dla siebie.

Biżuteria handmade szturmem zdobyła serca Polek i nic nie zapowiada, by ów trend miał się w najbliższej przyszłości zmienić. I słusznie, gdyż nie ma nic lepszego, niż wyjątkowe dodatki za przystępną cenę, stworzone przez lokalnych wytwórców!