Każdy etap ciąży wiąże się z innymi dolegliwościami, emocjami czy stanem. Ostatnie miesiące to okres największego oczekiwania, ale także wielu nowych odczuć, zmian w ciele oraz rozwoju maluszka. Przyszła mama nie tylko odczuwa zbliżające się rozwiązanie, ale także zaczyna jej związany z nim lęk. Co dzieje się z dzieckiem i jakie dolegliwości dokuczają przyszłej mamie? Warto obserwować swoje ciało oraz przeprowadzać regularne badania, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości i złagodzić ten czas.

Jak rozwija się dziecko?

Zacznijmy od tego, jakie zmiany w rozwoju ciąży maja miejsce w ostatnich jej miesiącach. Wchodząc w 8. miesiąc ciąży maluszek ma ok. 45 długości i waży ok. 2,5 kg, co jest już znacznie odczuwalne dla mamy. Powoli robi mu się ciasno, więc nie ma zbyt wiele miejsca na „tańce” oraz kopniaki, ale właśnie wtedy czuć jego delikatne ruchy. Dojrzały jest centralny układ nerwowy, prawie w pełni rozwinięte są również płuca i przewód trawienny. Wszystkie zmysły maluszka w pełni funkcjonują, a on sam niedługo zacznie się ustawiać głową w dół, przygotowując się do porodu. W 9. miesiącu rozwoju ciąży w jelitach dziecka zgromadziła się już smółka. To pierwszy kał, złożony ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej oraz innych składników płynu owodniowego. Maluch mierzy od 48 do 64 cm, a jego waga osiąga średnio od 2700 do 4500 kg.

Niezbędne badania

W ostatnich miesiącach nie odpuszczamy badań, a wręcz dokładnie i regularnie sprawdzamy stan zdrowia swój oraz dziecka. W 7. miesiącu przeprowadzamy badanie ogólne, ginekologiczne i położnicze, badamy krew oraz mocz, sprawdzamy ciśnienie oraz masę ciała kobiety i badamy piersi. To także czas na ocenę czynności serca dziecka oraz jego ruchliwości. Warto również zrobić posiew w kierunku paciorkowców hemolizujących. W 8. oraz 9. miesiącu kontynuujemy szereg podstawowych badań, robimy USG z oceną masy płodu oraz badania KTG.

Co może dokuczać matce?

Ósmy miesiąc ciąży niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Kobieta przybiera na wadze, macica maksymalnie się unosi, a brzuch podchodzi pod klatkę piersiową. Płuca, ściśnięte przez macicę, powodują trudności w złapaniu tchu. Ponadto mogą pojawić się bóle kręgosłupa, opuchlizna nóg, zgaga i skurcze łydek. Do toalety trzeba chodzić bardzo często z uwagi na parcie na pęcherz. Dodatkowo w tym miesiącu mogą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa, czyli rytmiczne, bezbolesne, choć nieprzyjemne skurcze macicy, które objawiają się napięciem i twardnieniem brzucha. Skurcze są rzadkie, nieregularne, ustępują pod wpływem ruchu, zmiany pozycji ciała, kąpieli itp. Przyszła mama może mieć problemy ze snem zarówno z powodu bóli i dyskomfortu, ale także lęku przed zbliżającym się porodem. Wraz z 9. miesiącem kobieta osiąga najwyższą wagę, odczuwa zmęczenie oraz ciężko jest jej wykonać nawet najprostsze czynności. Łatwo wtedy o zadyszkę oraz obrzęki nóg i rąk. Ostatnie tygodnie często oznaczają także spadek nastroju, obawy o poród oraz niepokój o prawidłowe zajmowanie się maluchem.