depresja

5 sposobów na jesienną chandrę

14 Listopad, 2016
5 sposobów na jesienną chandrę (fot. depositphotos)

Jesienią nietrudno o gorsze samopoczucie. Co zrobić, by choć przez chwilę poczuć się lepiej? Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na jesienną chandrę.

Aktywność fizyczna dobra na zimową depresję. Sporty na każdą pogodę.

04 Styczeń, 2014
Jednym z „lekarstw” na depresję jest wysiłek fizyczny. Jaki sport wybrać na zimę? Mamy dla Ciebie kilka sportowych propozycji, które poprawią nie tylko Twoją aktywność fizyczną, ale w znaczny sposób poprawią Twój humor i dodadzą energii na cały zimowy dzień. (fot. depositphotos)

Wszyscy odczuwamy skutki zimowej pogody. Otulasz się kocem i snujesz się po zaciemnionym mieszkaniu. Pisaliśmy już o jesienno-zimowej depresji i jak sobie z nią radzić. Jednym z „lekarstw” na depresję jest wysiłek fizyczny. Jaki sport wybrać na zimę? Mamy dla Ciebie kilka sportowych propozycji, które poprawią nie tylko Twoją aktywność fizyczną, ale w znaczny sposób poprawią Twój humor i dodadzą energii na cały zimowy dzień.

Zaburzenia emocjonalne u dzieci

27 Sierpień, 2013

Zaburzenia emocjonalne pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Ich struktura emocjonalna jest bardzo krucha, dopiero się kształtuje, dlatego też ogromny wpływ ma atmosfera w domu, stosunki z bliskimi i ogólne doświadczenia społeczne. Należy jednak rozróżnić zaburzenia emocjonalne od lęków czy wybuchów gniewu, które występują u każdego normalnie rozwijającego się dziecka.

Depresja maskowana

04 Czerwiec, 2013
Depresja zazwyczaj kojarzy się z obniżeniem nastroju, przygnębieniem i brakiem energii do życia i działania. Wszystkie wymienione objawy są też kryteriami jej rozpoznania. Jednak może się zdarzyć, że depresja przebiega bez typowego dla niej smutku, myśli samobójczych, a manifestuje się zupełnie innymi objawami. (fot. depositphotos)

Mówimy o depresji maskowanej, inaczej nazywanej też subdepresją, depresją poronną, lub atypową. Takiej jednostki chorobowej nie ma w powszechnie używanych klasyfikacjach chorób, ale nie znaczy to, że nie istnieje problem zaburzeń depresyjnych, które manifestują się nietypowymi objawami.

Czy moje dziecko ma depresję?

10 Kwiecień, 2013
Prawie połowie uczniów szkół podstawowych towarzyszy poczucie bezsensu życia, a aż 30 % miewa myśli samobójcze. Choć obniżenie nastroju wskutek negatywnych wydarzeń, takich jak rozwód rodziców, śmierć członka rodziny, choroba własna lub przyjaciela, nie są niczym niepożądanym, przedłużający się smutek powinien wzbudzić niepokój rodziców. (fot. depositphotos)

Prawie połowie uczniów szkół podstawowych towarzyszy poczucie bezsensu życia, a aż 30 % miewa myśli samobójcze. Choć obniżenie nastroju wskutek negatywnych wydarzeń, takich jak rozwód rodziców, śmierć członka rodziny, choroba własna lub przyjaciela, nie są niczym niepożądanym, przedłużający się smutek powinien wzbudzić niepokój rodziców.

Depresja endogenna (choroba afektywna jednobiegunowa)

09 Kwiecień, 2013
Depresja endogenna powoduje głębokie zakłócenia funkcji psychicznych i fizycznych. Człowiek nie może wykonywać najprostszych czynności (nie ma na nie siły), nie jest w stanie podejmować decyzji, często się nie myje, nie przygotowuje sobie posiłków, nie jest w stanie wstać z łóżka.  (fot. depositphotos)

Depresja endogenna to najcięższa forma depresji znana dzisiejszej medycynie. Jest to choroba spowodowana nie przyczynami zewnętrznymi, lecz zaburzeniami funkcjonowania mózgu – przez co znacznie trudniej ją leczyć. Więcej o depresji endogennej w tym artykule.

Depresja – choroba XXI wieku

20 Marzec, 2013
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w 2020 r. depresja będzie 2. problemem zdrowotnym na świecie (dziś zajmuje niechlubne 4. miejsce).

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w 2020 r. depresja będzie 2. problemem zdrowotnym na świecie (dziś zajmuje niechlubne 4. miejsce). W świadomości społecznej depresja wciąż utożsamiana jest ze słabością charakteru, nieuzasadnionym histeryzowaniem, fanaberią. Tymczasem jest to nie tylko poważna choroba duszy ale także ciała. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Obecnie cierpi na nią 10 proc. ogólnej populacji dorosłych, szczególnie między 35. a 55. rokiem życia, choć dolna granica wieku systematycznie obniża się. Dwa razy częściej chorują kobiety.

Mieć znaczy być szczęśliwym?

13 Marzec, 2013
Jak to jest możliwe w dobie konsumpcjonizmu, przedkładania własnych potrzeb i przyjemności nad wartości takie jak wierność, wiara w Boga, powściągliwość? (fot. depositphotos)

Szacuje się, że w ciągu 20 kolejnych lat depresja dotknie co piątą osobę w jakimś okresie życia (WHO). Jak to jest możliwe w dobie konsumpcjonizmu, przedkładania własnych potrzeb i przyjemności nad wartości takie jak wierność, wiara w Boga, powściągliwość? W erze hedonizmu, mnogości dóbr i towarów, zamiast cieszyć się i z nich korzystać coraz częściej łapiemy chandrę.

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

16 Styczeń, 2013
Śmierć to temat tabu. Nie umiemy o niej rozmawiać, boimy się, że wywołamy wilka z lasu. I mimo, że wiemy, ze śmierć to część życia, staramy się odsuwać myśl o niej. Przeraża nas myśl, że kiedyś umrą rodzice czy współmałżonek. I jest to tak na prawdę zupełnie naturalny strach, ale rozmowa o śmierci to w pewnym sensie przygotowanie się na ten czas po odejściu bliskich. (fot. superstart, sxc.hu)

Śmierć to temat tabu. Nie umiemy o niej rozmawiać, boimy się, że wywołamy wilka z lasu. I mimo, że wiemy, ze śmierć to część życia, staramy się odsuwać myśl o niej. Przeraża nas myśl, że kiedyś umrą rodzice czy współmałżonek. I jest to tak na prawdę zupełnie naturalny strach, ale rozmowa o śmierci to w pewnym sensie przygotowanie się na ten czas po odejściu bliskich.

Jak rozpoznać depresję?

06 Styczeń, 2013
Depresja to jedna z najpoważniejszych chorób dotykających współczesnego człowiek. Pomimo świadomości jej istnienia od dłuższego czasu jest ona nadal chorobą bardzo tajemniczą. Jest ona trudna do badania w związku z mnogością jej odmian. Osoby cierpiące na depresję bardzo często ukrywają fakt swojej choroby, a jej objawy są bardzo często ignorowane przez osoby je otaczające. (fot. SSPIVAK, sxc.hu)

Depresja to jedna z najpoważniejszych chorób dotykających współczesnego człowiek. Pomimo świadomości jej istnienia od dłuższego czasu jest ona nadal chorobą bardzo tajemniczą. Jest ona trudna do badania w związku z mnogością jej odmian. Osoby cierpiące na depresję bardzo często ukrywają fakt swojej choroby, a jej objawy są bardzo często ignorowane przez osoby je otaczające.

Co wpływa na psychikę społeczeństwa?

18 Grudzień, 2012
Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Musimy walczyć na wielu płaszczyznach naszej egzystencji: w pracy, w szkole, w związkach z partnerami. Jesteśmy wciąż oceniani, krytykowani. Zmierzamy ku ideałowi, który w rzeczywistości nie istnieje. Pragniemy połączyć pracę i rodzinę. Staramy się zadowolić wszystkich dookoła, zapominając przy tym o swoich potrzebach i pragnieniach...

Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Musimy walczyć na wielu płaszczyznach naszej egzystencji: w pracy, w szkole, w związkach z partnerami. Jesteśmy wciąż oceniani, krytykowani. Zmierzamy ku ideałowi, który w rzeczywistości nie istnieje. Pragniemy połączyć pracę i rodzinę. Staramy się zadowolić wszystkich dookoła, zapominając przy tym o swoich potrzebach i pragnieniach.

Bezsenność a depresja

08 Grudzień, 2012
Osoby cierpiące na depresję cierpią też często na bezsenność, choć zdarza się, że tej coraz częściej występującej chorobie ludzkiej psyche towarzyszy też senność nadmierna. Brak snu czy jego nadmiar nie jest w tym przypadku problemem. (fot. skaletto, sxc.hu)

Osoby cierpiące na depresję cierpią też często na bezsenność, choć zdarza się, że tej coraz częściej występującej chorobie ludzkiej psyche towarzyszy też senność nadmierna. Brak snu czy jego nadmiar nie jest w tym przypadku problemem.

Problemem jest depresja, którą trzeba leczyć, bo poddanie się jej nie prowadzi do niczego.

Zaniedbana i bagatelizowana depresja jest chorobą śmiertelną – może skończyć się samobójstwem osoby chorej.

Subscribe to depresja
  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Plecaki młodzieżowe - wybieramy najlepszy plecak dla nastolatka
Wybór plecaka dla nastolatka może okazać się o wiele trudnie...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 14:05
Elegancki i trwały efekt makijażu ust ze szminką Color Riche L'Oreal Paris
Kobiety kochają szminki i jest to w stu procentach trafne st...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 13:09
Jak wybrać wygodne buty na obcasie na każdą okazję?
Obcasy chyba nigdy nie wyjdą z mody. Znakomicie wysmuklają n...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 12:33
Praga dla aktywnych turystów – jak na sportowo spędzić czas w stolicy Czech?
Pobyt w Pradze ma zwykle swoje punkty obowiązkowe, jak space...
wtorek, Lipiec 17, 2018 - 11:01

  

Reklama