Pomiar ciśnienia tętniczego jest jednym w podstawowych badań, jakie wykonuje lekarz pierwszego kontaktu w razie problemów zdrowotnych. Jednak wyniki pomiarów w gabinecie lekarskim mogą różnić się od tych wykonywanych w domu w wyniku stresu spowodowanego wizytą w gabinecie, jak i różnicą w jakości używanego sprzętu.

Posiadanie własnego ciśnieniomierza jest niezwykle ważne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, sportowców, ale także dla zdrowych osób. Regularnie badany poziom ciśnienia mówi wiele o ogólnym stanie zdrowia osoby i pozwoli szybciej zapobiec pojawieniu się problemów zdrowotnych.

W walce z nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najpowszechniejszych współczesnych chorób. Według badania NATPOL przeprowadzonego w 2011 roku, około 30 proc. dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie, a niemal 30 proc. z nich nie wie o swojej chorobie. Leczenie nadciśnienia tętniczego jest skuteczne jedynie u 42% pacjentów. Regularne pomiary ciśnienia tętniczego są zatem niezwykle ważnym źródłem informacji o wynikach leczenia choroby lub jej postępowaniu.

Do niedawna najdokładniejszym sprzętem do pomiarów ciśnienia był ciśnieniomierz rtęciowy, jednak ze względów bezpieczeństwa został wycofany ze sprzedaży w 2014 roku. Obecnie bardzo dokładne pomiary uzyskuje się dzięki ciśnieniomierzom zegarowym, niezależnie od pozycji, w której znajduje się badany. Jednak używając takiego aparatu należy pamiętać o ich okresowej kalibracji co 1 lub dwa lata w zależności od częstotliwości używania.

Ciśnieniomierz dla sportowca

Problemy z nadciśnieniem mają głównie osoby, które nie prowadzą aktywnego trybu życia. Sportowcy o wiele rzadziej dotykani są takimi chorobami społecznymi, co nie oznacza, że całkowicie ich to omija. Regularne treningi rzeczywiście pozwalają obniżyć ciśnienie krwi, jednak ryzyko zachorowania na nadciśnienie wciąż istnieje. Dlatego też regularne badanie ciśnienia tętniczego pozwoli na szybkie wykrycie niepokojących objawów.

Dla osób uprawiających sport świetnym wyborem jest zakup elektronicznego ciśnieniomierza z opcją mierzenia pulsu. Świetnie się sprawdza również u seniorów, ze względu na łatwość w obsłudze i duży, czytelny wyświetlacz. Jednak jak to w przypadku każdego sprzętu elektronicznego, należy pamiętać o wymienianiu baterii. Słaby poziom energii może fałszować wyniki pomiarów i wprowadzać w błąd.

Najdokładniejszymi aparatami elektronicznymi są ciśnieniomierze osłuchowe klasy Hi-End, które służą jako wzór do kalibracji, jednak ich największą wadą jest dość wysoka cena.

Alternatywą dla aktywnych sa ciśnieniomierze zintegrowane z tzw. urządzeniami ubieralnymi. Mowa przede wszystkim o opaskach fitness, które mogą także zliczać kroki, badać puls czy monitorować spalanie kalorii. Pierwszy gadżet tego typu mierzący ciśnienie opracowała marka H2 – pozwala on dokonywać pomiaru z nadgarstka i zapisywać dane w aplikacji telefonicznej. Na podobnej zasadzie działa Omron Projekt Zero, ciśnieniomierz w zegarku, który wejdzie na rynek w tym roku i został pozytywnie zaopiniowany przez wydział zdrowia rządu USA. W przypadku takich gadżetów trzeba jednak pamiętać, że pomiar ciśnienia z nadgarstka jest obarczony znacznie większym ryzykiem błędu, niż robiony na ramieniu.

Ciśnienie tętnicze mówi wiele o tym co się dzieje w organizmie człowieka. Dzięki posiadaniu własnego ciśnieniomierza w domu, możemy od czasu do czasu bez wysiłku sprawdzić swój stan zdrowia. Współczesne aparaty pomiarowe są o wiele mniejsze, dlatego z łatwością schować je można do plecaka lub torebki i zabrać na wakacje, aby regularnie kontrolować ciśnienie bez potrzeby wizyt lekarskich.