Zapalenie układu moczowego jest częstą przypadłością, na którą zapadają nie tylko kobiety, lecz również mężczyźni w każdym wieku – choć oczywiście, poprzez fizjonomię miejsc intymnych, zdecydowanie rzadziej. Istnieje jednak środek, który w doskonały sposób radzi sobie nie tylko z objawami, ale i przyczynami tego schorzenia.

Zapalenie układu moczowego – co to takiego?

Dolegliwość tę często określa się poprzez prosty skrót – „ZUM”. Jest to infekcja bakteryjna układu moczowego, która w zależności od umiejscowienia, nosi różną nazwę. Jeśli dotyczy górnych dróg moczowych, określana jest jako odmiedniczkowe zapalenie nerek, infekcja dolnych dróg moczowych to natomiast zapalenie pęcherza moczowego. Zdecydowanie częściej dotyka kobiety, szczególnie po rozpoczęciu współżycia seksualnego. U mężczyzn występuje śladowo. Częste są także przypadki u dzieci – początkowo w większości chorują chłopcy, potem jednak zachorowania występują od 8 do 10 razy częściej u dziewczynek[1]. Wśród głównych przyczyn wymienia się: podeszły wiek, cukrzycę, kamicę moczową, niezbyt odległą instrumentację w układzie moczowym, u mężczyzn – niewielki rozrost gruczołu krokowego. Charakteryzuje się bolesnością podczas oddawania moczu, częstomoczem, nykturią, nierzadko pojawia się ból okolicy nadłonowej i wyciek z cewki moczowej.

Co należy zrobić w przypadku stwierdzenia ZUM?

Jeśli lekarz zdiagnozuje wystąpienie ZUM, często skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie leków zawierających furaginę. W aptece kupisz je bez recepty – zazwyczaj ich dawka waha się w okolicy 300 mg – 400 mg dziennie, o szczegóły jednak warto zapytać lekarza lub farmaceutę. Furagina jest wysoce skuteczna w przypadku zakażenia dolnych dróg moczowych. To substancja lecznicza o działaniu bakteriostatycznym m.in. na bakterie: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus faecalis, Salmonella, Shigella i Proteus. Przed zastosowaniem należy zapoznać się także z przeciwwskazaniami oraz możliwymi efektami ubocznymi, które mogą wystąpić po zażyciu zbyt dużej dawki. Furagina swoje właściwości zawdzięcza temu, iż oddziałuje bezpośrednio na przyczynę zakażenia, a nie tylko na jego objawy. Dlatego też przynosi tak dobre efekty podczas procesu leczenia.

Nie zapominaj o profilaktyce

Mimo iż furagina jest bardzo skuteczna w walce z ZUM, zawsze pierwszym krokiem leczenia jest zapobieganie wystąpieniu choroby. Dlatego właśnie profilaktyka przeciw zapaleniom układu moczowego jest niezmiernie ważna. Musisz pamiętać o kilku codziennych nawykach, które pozwolą Ci zminimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Niezwykle istotna okazuje się przede wszystkim codzienna higiena intymna. Należy także przestrzegać zasady, iż nie powinno się wstrzymywać moczu, co zresztą może być przyczyną pojawienia się wielu innych dolegliwości. Warto również spożywać odpowiednią ilość płynów, by utrzymać na prawidłowym poziomie gospodarkę wodno-mineralną organizmu.

[1] Red. Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalistycznego, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2005, s. 679-683