Idzie lato, dni stają się coraz dłuższe, słońce zachęca do aktywności. To doskonała pora roku nie tylko na wypoczynek, ale i odpowiedni moment na podjęcie zajęć dodatkowych przez Twoje dziecko oraz zrealizowanie podnoszących kwalifikacje kursów dla Ciebie. Jednak gdzie najlepiej szukać ofert z kursami i zajęciami?

Określ cele

Zanim zaczniesz poszukiwania, określ cel kursu/szkolenia/zajęć dodatkowych. Czy chciałabyś znaleźć zajęcie dla swojego dziecka by rozwijać jego talenty, zająć mu czas, a może nadrobić zaległości? A jeśli szukasz kursu zawodowego – ma rozwinąć Twoje umiejętności w ramach zajmowanego stanowiska, rozszerzyć CV o dodatkowe możliwości czy dać Ci zupełnie nowe umiejętności, całkowicie oderwane od dotychczasowego doświadczenia (a i tutaj pojawia się pytanie – mają to być umiejętności stricte techniczno-zawodowe, czy nieco bardziej szalone i egzotyczne kursy, jak strzyżenie psów czy terapia reiki)?

Zależnie od odpowiedzi na te pytania powinnaś szukać innego rodzaju zajęć, oferowanych przez odmienne instytucje. Dlatego zanim zaczniesz poszukiwania określ, jakie tak właściwie są Twoje oczekiwania!

Szukaj lokalnie…

Poszukiwania oferty zajęć zacznij od najbliższego sąsiedztwa. Przejdź do Urzędu Pracy, zajrzyj do Domu Kultury, odwiedź okoliczne szkoły. Pamiętaj, że im bliżej będzie Twój kurs, tym łatwiej będzie Ci się za niego zabrać – nie ma nic bardziej irytującego, niż kosztowne i czasochłonne dojazdy, odbierające przyjemność z samych zajęć.

W przypadku dzieci miej również na uwadze ich czas wolny. Zajęcia dodatkowe dla dzieci powinny być tak rozłożone w ich planie dnia, by miały czas dla siebie! (Szerzej o tym zagadnieniu piszemy tutaj).

…ale nie lekceważ Internetu!

Inną opcją na szukanie zajęć dodatkowych i kursów jest rzecz jasna internet. W sieci znajdziesz nie tylko strony internetowe poszczególnych urzędów i szkół, ale całe wyszukiwarki zajęć dodatkowych (za przykład wzięliśmy portal www.zajecia-dodatkowe.pl).

Znajdziesz w nich oferty pogrupowane ze względu na lokalizację (wyszukiwanie według województwa i miasta to powszechny standard), grupę docelową (dzieci/dorośli/seniorzy), oraz ze względu na rodzaj zajęć. Serwisy tego typu pozwalają na ogłaszanie się nie tylko instytucjom, ale też osobom prywatnym, prowadzącym korepetycje z rozmaitych dziedzin. Tutaj pojawia się dodatkowy aspekt: może zawsze chciałaś zostać korepetytorem, ale nie wiedziałaś jak zacząć? Dzięki internetowi i systemowi wyszukiwarek masz okazję podzielić się swoją wiedzą i w ten sposób sfinansować swoje kursy.