Z wakacji można przywieźć różne pamiątki – jedni wybierają zdjęcia, inni – lokalne wyroby, jeszcze inni sięgają po pocztówki i smakołyki. Jednak część z nas z wakacji przywozi coś jeszcze – wszechobecną grzybicę. Swędzenie, którego nabawiłaś się na basenie, pod prysznicem czy nawet na drewnianym pomoście to wróg, z którym można sobie szybko poradzić – pod warunkiem, że właściwie się za to zabierzesz…

Jak dochodzi do zarażenia

Jak wspomnieliśmy, zarazić się grzybicą jest niezwykle łatwo. Patogen grzybicy rozwija się gwałtownie na uszkodzonej skórze (zwłaszcza w fałdach skórnych), szczególnie u osób z zaburzoną odpornoscią. Grzybica chętnie atakuje podrażnione miejsca – zwłaszcza te, w których pojawia się nadmierna ilość potu, ponieważ patogen grzybicy lubi wilgotne środowisko.

Jedna osoba z grzybicą rozsiewa wokół siebie mikroskopijne łuski skóry – oczywiście pokryte patogenem. Ten szybko trafia na kolejne stopy i grzybica szybko się osiedla i rozwija. Przez to właśnie tak istotne jest odizolowanie osoby zarażonej, by uniknąć ryzyka zarażenia.

Grzybica – objawy

Najważniejsze jest, by nie przeoczyć pierwszych objawów grzybicy. Już po kilku dniach od zakażdenia między palcami stóp pojawiają się maleńkie pęknięcia. Skóra wokół nich staje się biaława, rozpulchniona. Z czasem nieleczone zakażenie rozprzestrzenia się na podeszwy i boczne krawędzie stóp. Pokrywa się drobnymi pęcherzykami, łatwo pęka i staje się podatna na zakażenia bakteryjne. Stopy bolą, pieką, swędzą i brzydko pachną. Jeślii ten etap zignorujesz, grzybica przeniesie się także na inne części ciała.

Jak leczyć grzybicę?

Odpowiedni lek na grzybicę powinien zawierać jedną (lub kilka) substancji z poniższej listy – szukaj na opakowaniu informacji o substancji czynnej: chlorowodorek terbinafiny, klotrymazol, dizetionian heksamidyny, azotan mikonazolu, ketokonazol, flutrimazol.

Drugim filarem leczenia powinno być ograniczenie do minimum możliwości rozwoju patogenu. Dbaj więc o dokładną higienę stóp, dokładnie je wycieraj po każdym zamoczeniu. Noś skarpetki z naturalnych włókien i buty, w których stopa może oddychać swobodnie. Dzięki temu grzybica nie ma się jak rozwijać i nastąpi stopniowe wycofanie się choroby.