Hamak – szyty czy pleciony, do siedzenia czy leżenia, tradycyjny czy unowocześniony – z pewnością będzie doskonałym uzupełnieniem każdego tarasu i ogrodu. Sprawdź, jakie rodzaje hamaków można znaleźć na rynku i który hamak wybrać zależnie od Twoich oczekiwań!

Hamak tradycyjny (miękki)

hamak tradycyjny

Protoplasta wszystkich hamaków – przywieziony z Ameryki Południowej przez Krzysztofa Kolumba tradycyjny hamak dał początek wypoczynkowemu szaleństwu w cieniu drzew. Hamak tradycyjny składa się z prostokątnej płachty materiału (lub siatki) i linek, które należy przywiązać do drzew bądź ramion specjalnego stojaka. Hamak tego typu pozwala niemal utonąć wewnątrz materiału, dokładnie otulając ciało. Dzięki temu chroni przed wiatrem i nie da się z niego wypaść.

Hamak tradycyjny wykonany w Południowej Ameryce (lub w oparciu o klasyczne wzornictwo) poznasz bez trudu:

Hamak meksykański – hamaki w Meksyku wykonuje się z drobnej, elastycznej siatki. Są przewiewne, błyskawicznie schną po deszczu i są bardzo wygodne.

Hamak brazylijski – wykonany z naturalnej bawełny, ozdobiony frędzlami i ażurowymi dekoracjami. Zwisającymi luźno bokami hamaka brazylijskiego można się okryć, co docenią wszystkie zmarźluchy.

Hamak ekwadorski i kolumbijski – oba typy hamaków wykonuje się z ręcznie plecionych tkanin, dzięki czemu zachwycają kolorami. Istotną różnicą jest tu rozmiar – Kolumbijczycy wykonują najczęściej ogromne, kilkuosobowe hamaki dla całej rodziny; hamaki ekwadorskie to w dużej mierze modele 1- i 2-osobowe.

Hamak z poprzeczkami

hamak z poprzeczkami

Hamak z poprzeczkami jest rozwinięciem tradycyjnego konceptu. By nie owijał się wokół ciała tak szczelnie jak hamak klasyczny, krótsze końce materiału rozpięte są na drewnianych poprzeczkach. Dzięki temu jest sztywniejszy, ciało się w nim nie zapada i można podziwiać krajobraz dookoła. Niestety trzeba być przy tym ostrożnym – hamaki z poprzeczkami bywają wywrotne. Z tego względu raczej nie poleca się ich dla dzieci.

Hamak-fotel

fotel hamakowy

Przypominający huśtawkę hamak-fotel to rozwiązanie do małych ogrodów i na balkony – do jego zamontowania wystarczy hak, pojedyncza gałąź lub odpowiedni stelaż. Hamak tego typu nie nada się do letniej drzemki, jednak idealnie sprawdzi się podczas popołudniowej herbaty czy do siedzenia podczas zachodu słońca.

Hamaki nowoczesne

hamak nowoczesny

Wraz z rozwojem techniki pojawiły się na rynku i inne rodzaje hamaków, z funkcjami daleko wykraczającymi poza standardowe funkcje. I tak znajdziesz hamaki-namioty z daszkiem i moskitierą (wbrew pozorom nadają się nie tylko do nocowania w dżungli), hamaki-leżanki o usztywnionej konstrukcji, z zadaszeniem i wygodnym materacem, czy leżaki hamakowe, pozwalające na zajęcie półleżącej pozycji. Do wyboru, do koloru!

Zdjęcia hamaków pochodzą z http://ogrodosfera.pl/hamaki