Wątroba to zapracowany organ – choć niezwykle odporna i zdolna do regeneracji, nie jest niezniszczalna i można ją uszkodzić na wiele sposobów. Sprawdź, jak zadbać o swoją wątrobę by długie lata pracowała bez szwanku i z odpowiednią skutecznością.

Odpowiednia dieta oczyszczająca wątrobę pozwoli Ci przygotować się do świąt i karnawału, a przy tym poprawi Twoje zdrowie i samopoczucie. Powinnaś wiedzieć, że wątroba nawet w kiepskiej formie nie boli sama z siebie – nie ma w niej nerwów, więc pierwsze objawy problemów z tym narządem można przegapić. Lepiej więc profilaktycznie zadbać o wątrobę, niż później borykać się ze skomplikowanym i długotrwałym leczeniem.

Wrogowie wątroby – alkohol

Alkohol to największy wróg wątroby. Rzecz jasna picie alkoholu nie oznacza, że na pewno będziesz miała problemy z tym narządem, jednak ryzyko znacząco wzrasta u osób regularnie pijących. Nadużywanie napojów alkoholowych może w długim okresie być przyczyną marskości wątroby, jednak odstawienie używek pozwala wątrobie się zregenerować. By uniknąć problemów staraj się ograniczać spożycie alkoholu w codziennym życiu.

Wrogowie wątroby – lekarstwa

Wątroba filtruje i przetwarza zbędne substancje z całego organizmu. Nic więc dziwnego, że nadwyżki nawet pomocnych leków w końcu do niej trafiają. Aż połowa przypadków niewydolności wątroby jest spowodowana przez nadużywanie lekarstw i przekraczanie dopuszczalnych dawek ich składników czynnych. Prym wiedzie tu obecny w wielu lekach paracetalmol, który (ze względu na powszechność) bardzo łatwo przedawkować. Dla wątroby problemem są również inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – staraj się więc czytać uważnie ich skład i nie łączyć w ramach leczenia kilku tabletek o tej samej substancji czynnej.

Wrogowie wątroby – tłuszcze

Wysokoprzetworzone, tłuste potrawy to kolejny wróg wątroby. Jednym z zadań wątroby jest magazynowanie tłuszczu, dlatego dostarczenie zbyt dużej ilości może ją zablokować i uniemożliwić jego przetwarzanie – a to prosta droga do otłuszczenia wątroby.

Wrogowie wątroby –Cukier i słodycze

Cukier rafinowany jest dla organizmu szkodliwy. Nie zawiera witamin ani składników mineralnych, dostarcza tylko pustych kalorii. Nic więc dziwnego, że i wątroba źle reaguje na wysokie dawki cukru. Gromadzi go w postaci glikogenu, i tak jak w przypadku tłuszczu może przepełnić wątrobę i obniżyć jej wydajność.

Wrogowie wątroby – monotonia i brak ruchu

Organizm wymaga ruchu, różnorodnej diety i łagodnych zmian. Dbaj więc o różnorodność diety, by dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych. Staraj się przy tym jeść 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, by wątroba na bieżąco mogła przetwarzać kolejne porcje składników. Jeśli chcesz schudnąć, pamiętaj by nie przesadzać z tempem zmian wagi – normą powinien być 1kg masy ciała w tygodniu, by żaden z organów nie został zaskoczony nagłymi zmianami.