Zbliżająca się jesień to ulubiona pora roku dla pewnego złośliwego wirusa. Już dziś dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki, byś nie musiała w panice szukać sposobów na poradzenie sobie z tym nieproszonym gościem!

Skąd bierze się opryszczka?

Opryszczka wargowa jest wywoływana przez wirusa Herpes Simplex – HSV-1. Wirus ten przenosi się bardzo łatwo i potrafi latami czekać uśpiony na dogodne warunki. Opryszczkę może wtedy wywołać wszystko: od stresu, przez nagłe zmiany temperatury i osłabienie organizmu, aż po wachania hormonów związane z menstruacją czy uraz wargi. Choć prewencja jest niezwykle istotna i warto do minimum ograniczać występowanie przyczyn prowadzących do pojawienia się opryszczki, to nigdy nie ma gwarancji, że zdołasz się ochronić przed niepożądanym gościem…

Nie lekceważ objawów

Zanim opryszczka pęknie i oszpeci Twoje usta, można wykryć jej pierwsze objawy i złagodzić przebieg choroby. Gdy tylko poczujesz swędzenie w okolicy ust, idź do lustra i uważnie przyjrzyj się, czy na krawędzi ust nie pojawiają się pierwsze pęcherzyki (możesz je również próbować wyczuć pod palcem). W tym momencie pośpiech jest wskazany!

Zanim opryszczka zdoła się rozwinąć, stosuj co 2-3 godziny maści zawierające tlenek cynku – większość maści i sztyftów przeznaczonych do leczenia opryszczki zawiera ten składnik. W sytuacji awaryjnej możesz zastosować rozgniecioną polopirynę bądź plasterek czosnku/cebuli, które również pomagają złagodzić stan zapalny.

Jak pozbyć się opryszczki?

Po 6-10 dniach od pojawienia się pęcherzyków opryszczka zazwyczaj pęka, tworząc otwarte rany. Na tym etapie opryszczka na ustach wymaga uważnej pielęgnacji i zachowania środków ostrożności, by wirusa nie rozprzestrzeniać. Pamiętaj przy tym o kilku sprawach:

  • Nie dotykaj opryszczki, jeśli nie jest to konieczne! Na tym etapie każde dotknięcie ogniska opryszczki spowoduje rozprzestrzenienie się wirusa. Dlatego już otwartą opryszczkę lecz plastrami przeciw opryszczkom (najpopularniejsze oferuje Compeed), co do minimum ograniczy kontakt z zawirusowaną raną.
  • Opryszczka jest silnie zaraźliwa, dlatego dbaj o stosowanie odrębnego ręcznika, kubków i sztućców i unikaj całowania się.
  • Wirus opryszczki jest ogromnym zagrożeniem dla oczu, dlatego szczególną uwagę zwróć na to, by pod żadnym pozorem nie zatrzeć oka. Bądź ostrożna przy demakijażu i unikaj nakładania makijażu na okolice zakażone wirusem opryszczką.
  • Dla często powracającego problemu opryszczki możesz rozważyć zakup specjalnej lampki emitującej światło długości 1072nm. Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów przeprowadziło badania pozwalające stwierdzić, że światło o tej długości fali przyspiesza gojenie się i ogranicza skutki działania wirusa opryszczki. (skrót wyników badań dostępny tutaj).