Coraz szybsze tempo życia, natłok obowiązków, brak czasu czy zwykła niechęć do sprzątania – powodów do szukania pomocy domowej może być wiele. Jednak znalezienie idealnej gospodyni, która wykona swoje zadania sumiennie i bez problemów może nastręczać trudności. Zastanówmy się więc, jak szukać pomocy domowej i nie zwariować!

Zastanów się, kogo potrzebujesz

Nasze potrzeby są różne – dla jednych w zupełności wystarczy ktoś, kto posprząta i wytrze kurz, dla innych tylko kompleksowa obsługa domu (z gotowaniem, prasowaniem i robieniem zakupów) jest opcją pożądaną. Zacznij więc od przemyślenia, jaki zakres obowiązków chciałabyś powierzyć swojej pomocy domowej. Jak się bowiem okazuje, w sporej części ofert stawka godzinowa zależy od zakresu prac – zgodnie z ogłoszeniami na www.pomocedomowe.pl panie oferujące wyłącznie sprzątanie domu i okazjonalne porządki świadczą swoje usługi już za 5zł/godzinę, a te z szerokim wachlarzem talentów życzą sobie za opiekę all-inclusive 30-35zł/godzinę. Warto więc się określić i szukać ofert, które odpowiadają nam cenowo, bo po co przepłacać za gotowość pomocy domowej do prasowania, które wolisz zrobić sama?

Rodzina i „pani z polecenia”

Najlepiej oczywiście zacząć od podpytania znajomych. Istnieje niemała szansa, że ktoś miał zatrudnioną pomoc domową lub zna kogoś kto takie usługi realizuje. W takiej sytuacji można się do znajomych wybrać i na żywo obejrzeć efekty pracy takiej pomocy domowej, dopytać o jakość współpracy czy spotkać się ze wspomnianą gosposią. Czasem zdarza się, że któreś ze starszych członków rodziny (tak Twojej czy znajomych) dorabia jako pomoc domowa by dopełnić staż pracy do emerytury. To również warty uwagi wariant, by jednocześnie mieć zadbany dom i pomóc bliskiemu.

Ogłoszenia i agencje

Jeśli jednak nie masz nikogo poleconego, zostaje Ci skorzystanie z pośrednictwa agencji bądź serwisów internetowych. Na hasło sprzątanie w Warszawie znajdziesz ponad pół miliona wyników – ogłoszeń na forach, serwisach specjalistycznych i internetowych tablicach, jest więc z czego wybierać. Ogólna zasada jest jednak taka: panie znające rynek pracy, o większym doświadczeniu, będą się ogłaszały raczej na serwisach specjalistycznych, gdzie mogą pokazać swoją ofertę i trafić do większej liczby potencjalnych klientów. Panie bez doświadczenia raczej zaczną od poszukiwania pracodawców na zwykłych stronach z różnymi ogłoszeniami.

Doświadczenie potwierdzone

To, co daje serwisom ogłoszeniowym dla pomocy domowych znaczącą przewagę, to komentarze i referencje dostępne on-line. Po przefiltrowaniu ogłoszeń zgodnie z Twoimi wymaganiami możesz profil każdej kandydatki dokładnie przestudiować, sprawdzając komentarze dotychczasowych zatrudniających. Zachowaj jednak dystans do wypowiedzi – dla niektórych prawidłowe zrealizowanie obowiązków będzie podstawą do wystawienia superpochlebnej opinii, dla innych drobne przewinienie może się równać druzgocącej opinii. Dlatego i tak warto z kandydatką porozmawiać.

Nie bój się rozmawiać!

Znalazłaś ogłoszenie, które wydaje się być skrojone do Twoich potrzeb. Zaproś pomoc domową do siebie i porozmawiajcie ze szczegółami o zakresie obowiązków. Pokaż problematyczne powierzchnie (te wymagające specjalnej pielęgnacji i trudno dostępne), oprowadź po domu i opisz, czego oczekujesz – w ten sposób obie będziecie wiedziały, na czym stoicie i czy współpraca będzie możliwa.

W zgodzie z prawem

Pamiętaj, że zatrudnienie pomocy domowej zgodnie z prawem to Twój obowiązek. Niezależnie od tego czy podpiszecie umowę-zlecenie czy umowę o pracę, będziesz zobowiązana odprowadzać do Urzędu Skarbowego odpowiednie składki. Decyzja o współpracy „na czarno” będzie może tańsza, ale w przypadku jakichkolwiek kłopotów ze współpracą nie dość, że zamyka możliwość dochodzenia swoich praw, to jeszcze może sprowadzić na Ciebie odpowiedzialność za nielegalne zatrudnienie.