Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by uniknąć podrażnień. Wyjaśniamy, jak uniknąć odparzeń pod pieluszką i co zrobić, gdy odparzenia się pojawią…

Profilaktyka to podstawa

Unikanie odparzeń wcale nie jest takie trudne – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Często kontroluj stan pieluszki – niemowlę powinno mieć zmienianą pieluszkę nawet co godzinę. Regularnie zaglądaj do pieluszki, by od razu reagować w przypadku pojawienia się w niej zawartości. Dzięki temu ograniczysz kontakt skóry dziecka z kałem i moczem, co zmniejszy ryzyko podrażnień.
  • Miej zapas akcesoriów do przewijania – zawsze miej przy sobie niezbędne akcesoria. Zapas pieluszek, mokre chusteczki, puder dla dzieci, krem przeciw odparzeniom, kocyk na którym ułożysz dziecko na czas przewijania. Nie bój się przy tym przewijać dziecka w miejscach publicznych – znajdź odpowiednie miejsce i zadbaj o swoje maleństwo.
  • Pamiętaj o osuszeniu skóry przed założeniem nowej pieluszki – używając jednorazowego papierowego ręcznika dokładnie osusz umytą pupę niemowlęcia. Zwróć uwagę na fałdki i zakamarki, by nie pozostały w nich żadne zanieczyszczenia.
  • Pamiętaj o kosmetykach łagodzącychpuder dla dzieci i krem łagodzący wytworzą film, dzięki któremu skóra nie będzie dotykała zawartości pieluszki. Pamiętaj przy tym, by nakładać małe ilości pudru – zbyt gruba warstwa zmieni się w grudki, które będą ocierały się o skórę niemowlęcia. Najlepiej nakładać posypkę przy pomocy wacika, na który wysypiesz niewielką porcję pudru.
  • Wysoka jakość pieluszek gwarancją sukcesu – przy zakupie nowych pieluszek nie kieruj się wyłącznie ceną. Te najtańsze mogą mieć wypełnienie z tworzywa, które słabo przepuszcza powietrze. Jeśli więc delikatne odparzenia pojawiają się na pupie Twojego niemowlęcia pomimo stosowania odpowiednich kosmetyków, rozważ zmianę pieluszek.
  • Pozwól skórze oddychać – jak najczęściej pozwalaj dzieku leżeć bez pieluszki. Świeże powietrze ma dla skóry niemowlęcia zbawienny wpływ, dlatego kiedy tylko możesz, rozłóż „awaryjny” kocyk lub ceratkę i połóż na nie niemowlę.

Jak wygląda odparzenie?

Można wyróżnić 3 rodzaje podrażnień związanych z odparzeniami skóry niemowlęcia:

  • Wysypka – najpoważniejszy rodzaj podrażnień skórnych, zazwyczaj objawiająca się w postaci krostek. Jeśli pojawia się w nich ropa, konieczne będzie skonsultowanie się z pediatrą.
  • Rumień pieluszkowy – zaczerwienienie wynikające z kontaktu skóry z zawartością pieluszki. Częściej pojawia się u maluszków karmionych butelką, jednak każde niemowlę może mieć takie objawy przy zbyt długin noszeniu jednej pieluszki.
  • Obrzęki i otarcia – obrzęki i otarcia na skórze dzieka najczęściej pojawiają się w fałdkach skóry, są skutkiem ocierania się o skórę zbyt ciasnej pieluszki.

Gdy problem się pojawi

Jeśli pomimo zabiegów odparzenia się pojawią, powinnaś zadbać o złagodzenie objawów i o uniknięcie ich rozprzestrzeniania się. Podrażnioną skórę niemowlęcia myj ciepłą, przegotowaną wodą. Koniecznie smaruj odparzoną skórę kojącym kremem (na odparzenia skuteczna jest alantoina i d-pantenol) i pozwól dziecku leżeć bez pieluszki. Odparzenia powinny szybko ustąpić, jednak jeśli się tak nie stanie, skonsultuj się z pediatrą.