Gdy Twoje dziecko staje się nastolatkiem, szykuj się na remont. To czas, w którym musisz dostosować pokój do potrzeb dziecka i i zadbać, by stworzyć wraz z nim przestrzeń, w której będzie czuł się dobrze. Zobacz, na co powinnaś zwrócić uwagę projektując pokój nastolatka!

Po pierwsze – zdanie dziecka

Oczywiście nastolatek (zwłaszcza ten młodszy) będzie miał wiele dziwnych pomysłów na swój pokój, ale nie masz wyjścia – przynajmniej część z nich powinnaś uwzględnić po drobnych negocjacjach. Nastolatek ma potrzebę wyrażenia swojej samodzielności i tożsamości, dlatego pozwól mu na wiele. Miej jednak na uwadze, że gust nastolatka potrafi się szybko zmienić, dlatego trudne w odwróceniu projekty staraj się złagodzić i „ucywilizować”.

Łóżko – podstawa egzystencji

Wygodne łóżko będzie dla nastolatka czymś więcej niż meblem do spania. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej czyta się na leżąco, na leżąco wygodnie jest grać na telefonie i korzystać z tabletu, a i jedzenie na łóżku nie jest dla nastolatka niczym niezwykłym. Z tego powodu warto, byście wybrali wygodne łóżko/kanapę z pojemnikiem na pościel (chociaż na jego regularne ścielenie nie powinnaś liczyć).

Miejsce do nauki

Ważnym elementem każdego pokoju nastolatka jest biurko. Dziecko będzie przy nim odrabiało lekcje, korzystało z komputera i czasami czytało. Oznacza to, że spędzi przy nim wiele godzin w każdym tygodniu, dlatego sięgnijcie po wysokiej jakości model z blatem o szerokości co najmniej 140cm, dobierzcie do niego porządny fotel z regulacją. Niech czas spędzony przy biurku będzie wysiłkiem intelektualnym, nie walką z niewygodą!

Nie zapomnij przy tym o oświetleniu. Najlepiej by było, gdyby biurko stało blisko okna, ale dobra lampka z odpowiednio nakierowanym światłem sprawdzi się równie dobrze.

Schowki i schoweczki

Pojemna szafa, regały z koszykami i organizery – to ważne elementy każdego pokoju nastolatka. Twój młody człowiek będzie miał coraz więcej rzeczy, i nie ma się co łudzić, że będzie dbał o ich eleganckie ułożenie na półkach. Raczej powinnaś pogodzić się z pewną dozą bałaganu, który najlepiej ukrywa się właśnie w pojemnikach, koszach i schowkach.

Duża szafa z drzwiami suwanymi powinna znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Pomieści nie tylko tonę ubrań, ale też akcesoria związane z uprawianymi przez nastolatka sportami czy aktywnościami poza szkolnymi.

Przyda się także regał lub półka na najczęściej używane i ulubione książki nastolatka. Nie musi być to cała biblioteka: chodzi o to, by rzeczy potrzebne były od ręką obok tych, którymi nastolatek chce się chwalić i do których sam chętnie wraca.

Sprawdzone gadżety

Farba magnetyczna – skutecznie zastąpiła tablice korkowe. Daje się nałożyć wszędzie, występuje we wszystkich kolorach i po prostu działa! Dzięki niej nastolatek może mieć wszystko pod ręką, i nigdy nie zapomni o żadnej sprawie (jeśli tylko ją zapisze i przypnie do tablicy…).

Farba tablicowa – kolejny hit ostatnich lat, jak farba magnetyczna nadaje się na każdą powierzchnię, a pozwoli nastolatkowi wykonać tymczasową dekorację ściany.

Regały z kontenerami – system Ikea Expedit i jemu podobne to rozwiązania idealne do pokojów dla ciągle zmieniających się nastolatków. Raz mogą być półką, innym razem zabudowanym regałem, a przy tym wyjmowalne kontenery mają poważną przewagę nad klasycznymi szufladami – można je bez problemu wysypać na łóżko i przekopać zawartość.

Ogranicz do minimum dodatki

Nastolatek ma już swoje potrzeby, zainteresowania i własne wyczucie smaku (często niezgodne z Twoim). Dlatego warto mieć na uwadze istotne zdanie: wyzwaniem w aranżowaniu pokoju dla nastolatka jest stworzeniem ciekawej przestrzeni, w której nastolatek może sam nadać dodatkami styl (świetną realizacją tej idei jest projekt znaleziony na stronie www.pytanieomieszkanie.pl).

Ważne jest, by zainteresowania nastolatka w aranżacji podkreślić, ale nie robić z nich osi całej aranżacji. Młody człowiek ma potrzebę przynależności do grupy i sam sobie poradzi z takim dobraniem akcesoriów, by zaproszeni goście od razu zauważyli, jak bardzo jest oddany swojej dziedzinie – i Twoje próby pomocy z pewnością zostaną odrzucone jako „głupie” i „bez sensu”.