Karmienie piersią na żądanie jest promowaną metodą żywienia noworodków i niemowląt. Wielu kobietom przysparza to jednak wiele problemów, ponieważ – szczególnie na początku macierzyństwa – trudno rozpoznać sygnały wysyłane przez głodne dziecko. Jak je rozpoznać?

Model karmienia piersią na żądanie polega na przystawianiu malucha zawsze wtedy, gdy dziecko sygnalizuje swój głód. Bardzo częstym sygnałem jest płacz, który – jako że jest jednym z podstawowych elementów komunikacji – może być błędnie odbierany. Dlatego warto poznać kilka innych znaków, które świadczą o uczuciu głodu malucha.

Wczesne oznaki głodu

Głód niemowlęcia narasta stopniowo, dlatego dziecko swoje potrzeby sygnalizuje w dość subtelny sposób. Nie powinnaś jednak przegapić takich oznak jak np.:

  • oblizywanie ust lub przygryzanie warg
  • ssanie palców, ubrania, itp.
  • otwieranie i zamykanie ust.

Jeżeli zauważysz choć jeden z wyżej wymienionych sygnałów, rozpocznij karmienie piersią.

Kolejne oznaki głodu

W przypadku, gdy pierwsze oznaki nie zostaną przez mamę wyłapane, niemowlę daje kolejne sygnały. Zalicza się do nich między innymi:

  • poszukiwanie piersi u osoby, u której maluch aktualnie znajduje się na rękach
  • przyspieszony oddech
  • przyjmowanie pozycji do karmienia
  • rozdrażnienie.

Jeśli i te sygnały zostaną przez mamę pominięte, wówczas pojawia się płacz oraz krzyk. Warto przy tym podkreślić, że silne rozdrażnienie może doprowadzić do sytuacji, w której maluch nie będzie chciał chwycić piersi. Dlatego przed rozpoczęciem karmienia piersią należy dziecko uspokoić.

Jak sprawdzić czy dziecko się najada?

Przystawiłaś malucha do piersi, a za 1-2 godziny dziecko ponownie domaga się jedzenia. Zastanawiasz się, czy taka sytuacja jest normalna, czy świadczy np. o nienajadaniu się? Pamiętaj, że żołądek niemowlęcia jest mały, dlatego dziecko pobiera niewielkie porcje pokarmu. W efekcie głód pojawia się znacznie częściej.

Możesz także wsłuchać się w odgłosy towarzyszące pobieraniu pokarmu. Jeśli przez ok. 10 minut słyszysz odgłos połykania, wszystko jest w porządku.

Dobrym sposobem jest również obserwacja piersi. Jeżeli po karmieniu są lżejsze i mniej napięte, pobrany pokarm na pewno trafił do brzucha dziecka.

Przystawianie do piersi to nie tylko chęć zaspokojenia głodu

Powinnaś także mieć świadomość, że poszukiwanie piersi może wyrażać potrzebę bliskości lub wynikać z chęci zaspokojenia pragnienia. Trzeba bowiem wiedzieć, że ssanie do piersi to dla dziecka nie tylko sposób na pobieranie pokarmu, ale również pojenie czy zwiększanie poczucia bezpieczeństwa.