Kaszel u dziecka to zawsze poważny problem. Choć ta reakcja organizmu na podrażnienie górnych dróg oddechowych nie jest niebezpieczna sama w sobie (zazwyczaj kaszel towarzyszy przeziębieniom), może bardzo męczyć zwłaszcza dziecko. Podpowiadamy, jak złagodzić jego objawy.

UWAGA!
Jeśli kaszel pojawi się u niemowlęcia, koniecznie udaj się do lekarza – u tak małych dzieci nie powinnaś brać się za leczenie na własną rękę. Podobnie zwróć uwagę, czy kaszlowi towarzyszą inne objawy – jeśli występuje sam, może mieć podłoże alergiczne i poniższe sposoby na nic się nie zdadzą!

Sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel u dziecka zawsze sprawia problemy. Najważniejsze jest, byś zadbała o nawilżenie powietrza w pokoju, w którym dziecko przebywa, dzięki czemu nie będziesz dodatkowo podrażniała i tak obciążonych dróg oddechowych. Jeśli nie posiadasz nawilżacza powietrza (a bardzo by pomógł), połóż mokry ręcznik na kaloryferze.

Ciepła herbata z cukrem lub z sokiem malinowym także pomogą nawilżyć gardło. Herbata z miodem także dobrze się sprawdzi, jednak dziecku do 3 roku życia podawaj miód sparzony (rozpuszczony we wrzątku, by zabić bakterie). Pomocna może się także okazać herbatka lipowa, która łagodzi ból gardła.

Mokry kaszel u dziecka

Gdy dziecko jest przeziębione, po 2-3 dniach kaszel suchy zmieni się w mokry. Takiemu kaszlowi towarzyszy odrywanie się wydzieliny z oskrzeli, więc priorytetową sprawą staje się jej rozrzedzanie. Pomocne będą odpowiednie syropy – Ambroksol, Flavamed, Hedelix, Hederasal, Mocosolvan – rozrzedzą wydzielinę oskrzelową i pomogą w jej usunięciu z organizmu.

Po każdym podaniu leku powinnaś oklepać dziecku plecki. Dobrze by było również, by dziecko w miarę możliwości spało na brzuszku, w takiej pozycji będzie mu łatwiej oddychać.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli stan dziecka się nie poprawia pomimo stosowanej kuracji, bądź objawy chorobowe są bardzo gwałtowne, konsultacja medyczna może okazać się niezbędna. Przeziębienie ustępuje dość szybko, więc utrzymujące się objawy mogą być związane z pojawieniem się innej choroby!

Leczenie domowe powinnaś przerwać gdy kaszel u dziecka wiąże się z dusznościami i problemami z oddychaniem. Takie objawy nie są związane z przeziębieniem i wymagają konsultacji z lekarzem.

Podobnie kaszel nie jest naturalnym objawem w sytuacji, gdy występuje bez innych objawów – może być przejawem alergii, bądź może być związane z wchłonięciem niewielkiego ciała obcego do układu oddechowego.

Kaszel u dziecka powinien ustać w ciągu kilku dni od końca choroby. Utrzymujący się kaszel także jest podstawą do wizyty lekarskiej.