Łyżwy dla dzieci to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu. Wraz z nadejściem chłodów swoje podwoje otwierają wszelkiej maści lodowiska, a radosne krzyki z pewnością zainteresują Twoje dziecko. Zobacz, czym kierować się przy zakupach!

Kiedy zacząć?

Dolną granicą na naukę jazdy na łyżwach jest wiek 4 lat. W tym wieku stopa dziecka jest już ukształtowana i na tyle rozwinięta, że nie zaszkodzą jej (znacznie sztywniejsze niż w zwykłych butach) wiązania łyżew. To jedyny warunek, by móc kupić łyżwy dla dzieci.

Regulowane, czy nie?

Łyżwy dla dzieci występują w 3 wariantach – klasyczne figurówki i hokejówki, znane z naszego dzieciństwa, oraz łyżwy regulowane, stworzone przede wszystkim dla dzieci. Ich rozmiar może być regulowany w zakresie 3-4 rozmiarów, dzięki czemu starczą na dłużej. W przypadku dziecka oznacza to, że powinno spokojnie przejeździć na takich regulowanych łyżwach najmniej 2 sezony. Jednak przy bardzo częstych wizytach na lodowisku lepiej dobrać łyżwy dokładnie pod rozmiar stopy dziecka.

Dla oszczędnych – łyżworolki

Jeśli regulowane łyżwy nie rozwiewają Twoich obaw odnośnie cyklu życia łyżew, możesz rozważyć również zakup łyżworolek. Takie łyżwy dla dzieci mają wymienne płozy, dzięki czemu po sezonie zimowym możesz zamontować kółka i przez całe lato szlifować umiejętności dziecka na rolkach.

Zapinane czy wiązane

Panuje przekonanie, że wiązane łyżwy są dla dzieci lepsze, ponieważ wiązanie jest ciaśniejsze i łyżwa lepiej przylega do stopy. Jednak nie jest to do końca prawda – taki mit powstał w czasie, gdy łyżwy kupowało się „na zapas” i trzeba było mocno je zacisnąć, by nie spadały ze stóp dziecka. Dobrej jakości zapięcia będą wygodniejsze przy zakładaniu łyżew, a ich trzymanie (przy właściwie dobranym numerze) będzie stabilne i komfortowe. Jest to niezwykle ważne, by dziecko czuło łyżwę i było w stanie nią precyzyjnie kierować.

Czy łyżwy z supermarketu są dobre?

Zapewne podczas zakupów w supermarkecie widziałaś łyżwy w zaskakująco niskich cenach. Zanim po nie sięgniesz, powinnaś skonsultować się z kimś, kto na łyżwach jeździ od lat. Takie łyżwy dla dzieci nie są przygotowane do długiej eksploatacji – ze względu na niższej jakości materiały mogą nie przetrwać nawet całego sezonu. Poza tym precyzja ich wykonania jest nierzadko niższa niż łyżew dostępnych w sklepach sportowych. Może się zdarzyć, że płozy będą w nich wypaczone lub przykręcone nierówno, co bardzo utrudni naukę jazdy i wykształci w dziecku niewłaściwe nawyki i przejście na markowy sprzęt może wymagać nauki od podstaw…

Konsultacja merytoryczna tekstu: sklep z akcesoriami sportowymi dla dzieci www.asport-junior.pl