Już niedługo wakacje i powinnaś myśleć o planach urlopowych. Jeśli jednak masz dzieci w wieku szkolnym musisz pamiętać o przygotowaniu wyprawki na wrzesień. Zwłaszcza, jeśli twoje dziecko po raz pierwszy przekroczy próg szkoły. W tym wypadku czeka cię niemały wydatek, gdyż wszystko musisz kupić nowe, po raz pierwszy. I o ile na spis podręczników pewnie jeszcze czekasz, są rzeczy, które możesz kupić już teraz, jednocześnie rozkładając wydatki w czasie. Jedną z najważniejszych rzeczy jest tornister. Obecnie na rynku możesz dostać tornistry usztywniane, na kółkach, profilowane czy też miękkie plecaki. Abyś nie zagubiła się w gąszczu reklam zachęcających cię do zakupu właśnie tego, a nie innego tornistra, postaramy się przedstawić ci podstawowe kryteria wyboru dobrego tornistra.

Kształt

Po pierwsze musisz zdecydować, czy chcesz kupić dla swego dziecka plecak czy tornister. Dla małych dzieci, pierwszo i drugoklasistów zalecane są tornistry. Tornister dobrać należy indywidualnie do dziecka, zatem nie wybieraj się na zakupy sama. Musisz przymierzyć tornister do dziecka, staraj się wybrać taki, który jest raczej wyższy niż szerszy. Wówczas ciężar rozłoży się równomiernie na całe plecy. Sprawdź, czy dół opiera się najdalej na kości ogonowej, jeśli opada niżej będzie przeciążał plecy dziecka. Zwróć również uwagę na plecy tornistra – powinny być sztywne, tak aby książki nie wpijały się w plecki dziecka. Powinny również posiadać miękkie wypełnienie i być wyprofilowane – w miejscu wygięcia kręgosłupa powinny posiadać miękką poduszeczkę.

Szelki

Zwróć uwagę, by wybrany przez ciebie tornister posiadał szerokie i miękkie szelki, tak by równo rozkładały się na ramionach. Szelki nie powinny się zbiegać na dole tornistra, tylko leżeć równolegle. Ramiączka tornistra muszą mieć szeroki zakres regulacji, tak by można je swobodnie dopasować. W niektórych modelach możesz zauważyć pas biodrowy, który zapięty odciąża odcinek lędźwiowy.

Waga

Pamiętając o tym, że szkolny tornister zostanie wypełniony ciężkimi podręcznikami, waga samego tornistra musi być niewielka, maksymalnie do 1,2 kg. Wypełniony plecak nie powinien ważyć więcej niż 10-15% całkowitej wagi ciała dziecka.

Zamknięcia i klapa

Zamknięcia muszą być solidnie wykonane, a jednocześnie łatwe w obsłudze, będą przecież wielokrotnie w ciągu dnia otwierane i zamykane. Popatrz, czy po otwarciu klapy nie zamyka się ona sama. Im większa przestrzeń tym lepiej dla dziecka, będzie mu łatwiej znaleźć to czego szuka w tornistrze.

Wnętrze

Dobrym rozwiązaniem są przegródki wewnątrz tornistra. Ułatwiają one segregowanie, pomagają w utrzymaniu ładu i porządku. Niektóre z nich posiadają specjalne miejsce na przechowywanie picia i jedzenia.

Wygląd zewnętrzny

Ty, jako rodzic, powinnaś zwrócić uwagę na to, czy tornister posiada elementy odblaskowe umożliwiające dobrą widoczność na drodze, czy nie posiada ostrych krawędzi oraz czy wypełniony stoi stabilnie, a nie przewraca się a jego zawartość wypada na podłogę. Natomiast pozwól dziecku wybrać wzór na tornistrze, niech bierze udział w podejmowaniu tej decyzji, nawet jeśli nadrukiem będzie okropna czaszka piracka czy też landrynkowo – różowa księżniczka. Na całe twoje szczęście ewentualnie będziesz go wozić w samochodzie, a twoje dziecko będzie szczęśliwym posiadaczem wymarzonego tornistra.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli nie jesteś zdecydowana na standardowy tornister, możesz wybrać opcję tornistra na kółkach. Zasada działania jest praktycznie taka sama jak w podróżnych walizkach. Dziecko wyciąga rączkę i ciągnie za sobą tornister, nie musząc nosić go na plecach. Zwróć uwagę, by schowana rączka i stelaż konstrukcji był odpowiednio zabezpieczony przed uciskaniem pleców dziecka. Pamiętaj również, że nie nadaje się on do dłuższego noszenia. Jego waga również jest większa, zatem lepiej zakupić go dla dzieci w czwartej klasie szkoły podstawowej.

Możesz również wybrać miękki plecak, na pewno włożysz do niego więcej przedmiotów niż do tornistra. Jest to dobra opcja dla dzieci starszych, które podlegają już nauczaniu przedmiotowemu, a co za tym idzie mają więcej podręczników. Niestety plecaki takie mają tez swoje wady. Główna to ta, że nie przylegają idealnie do pleców dziecka, mogą powodować tym samym ból pleców.

Cena

Zakres cenowy jest naprawdę bardzo szeroki. Tornistry mogą kosztować już od 50-80 zł do nawet 700 zł. Dobrze jest więc określić najpierw maksymalny pułap cenowy, powiedzieć o nim sprzedawcy i wówczas wybierać spośród dostępnych w wybranej cenie.

Pamiętaj jednak, że twoje dziecko będzie nosiło tornister przez 10 miesięcy roku szkolnego, a nierzadko jeszcze w kolejnych latach. Dobrej jakości tornister nie ulegnie zniszczeniu czy zniekształceniu, zatem dobrze się zastanów, zanim podejmiesz pochopną decyzję o kupnie tornistra.

Zdjęcia: www.eplecaki.pl