Jak powszechnie wiadomo zwierzęta mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, a w szczególności czworonogi. To właśnie ich merdające ogonki i „uśmiechnięte” pyszczki sprawiają, że gdzieś za sobą zostawiasz cały stres zwłaszcza jeśli miałaś ciężki dzień w pracy. Jednak nie tylko czworonogi odgrywają kluczową rolę w życiu człowieka. Coraz częściej ludzie pragną kontaktu z innymi zwierzętami np. delfinami. Ponieważ delfiny wnoszą wiele dobrego do życia człowieka wykorzystuje się je także w celu wspomagania leczenia.

Tylko zabawa

Samo przebywanie w towarzystwie zwierząt działa uspokajająco i odstresowująco. Dlatego wskazany jest jak najczęstszy kontakt ze zwierzakami, zwłaszcza jeśli jesteś przygnębiona lub masz depresję.

Pokazy delfinów czy pływanie z delfinami to świetna okazja, abyś na własnej skórze przekonała się jak te zwierzęta mogą wpłynąć na Twoje samopoczucie i nastrój.

Delfiny są świetnymi kompanami zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Podczas ich pokazów widzowie mają możliwość podziwiania ich piękna, zwinności oraz przede wszystkim nieprzeciętnej inteligencji.

Podczas pływania z delfinami masz z kolei możliwość wyzbycia się stresu i likwidacji napięcia. Spotkanie z nimi „ ręka w płetwę :)” to z pewnością wspaniałe przeżycie, które pozostanie w Twojej pamięci na zawsze.

Delfiny a choroby

Coraz częściej delfiny wykorzystuje się do wspomagania leczenia. Metoda ta zwana jest delfinoterapią. Trzeba jednak pamiętać, iż delfiny nie eliminują chorób, a jedynie mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości chorobowych, fizycznych lub psychicznych zwłaszcza u dzieci. Dzięki spontaniczności tych zwierząt dzieci szybko nawiązują z nimi kontakt, chętniej się do nich przytulają co skutkuje szybszym przyswajaniem ćwiczeń. Dodatkowo wiązki echolokacji emitowane w wodzie przez delfiny koncentrują się w miejscach chorobowo zmienionych co również zwiększa skuteczność i łagodzenie schorzeń.

Zaletą delfinoterapii jest z pewnością środowisko w którym przebywa pacjent. W wodzie, której siła wyporu sprawia, że ciało staje się lżejsze łatwiej jest wykonywać ćwiczenia dzięki czemu rehabilitacja jest efektywniejsza.

Trzeba jednak pamiętać, że delfinoterapia nie jest dla każdego. Niektóre osoby, zwłaszcza dzieci boją się wody co dyskwalifikuje tę metodę wspomagania leczenia.

Ważne!

  1. Zanim zdecydujesz się na pływanie z delfinami upewnij się czy ośrodek ten działa legalnie i czy delfiny są traktowane „humanitarnie”.W dzisiejszych czasach delfiny są bardzo opłacalnym biznesem, co sprawia, że stają się one „maszyną” do robienia pieniędzy, a ich los niektórym ludziom jest obojętny.
  2. Delfiny są zwierzętami stadnymi, przystosowanymi do życia na wolności. Wyrwanie ich z naturalnego środowiska oraz kontakt z człowiekiem jest dla nich ogromnym stresem. Dlatego też reakcje ich mogą bywać nieprzewidywalne, tak jak nieprzewidywalne mogą być reakcje dzieci (także cierpiących na różne dolegliwości).
  3. Należy mieć na uwadze, że delfin to tylko zwierzę, a nie przyrząd do ćwiczeń i niezmiernie ważny jest stały nadzór terapeuty czy trenera, zwłaszcza wtedy, gdy delfin nie będzie chętny do współpracy.

Źródło: www.plywaniezdelfinami.pl
www.czydelfinoterapia.pl