Co roku każdy rodzic uczących się dzieci staje przed dylematem, czy kupić podręczniki nowe, czy używane. Choć program “Wyprawka 300+” znacząco odciąża finansowo rodziców, 300 zł może okazać się niewystarczające, by pokryć wszelkie koszty związane z zakupem książek i przyborów szkolnych. Książki do przedmiotów obowiązkowych w szkole podstawowej są darmowe, jednak co z pozostałymi podręcznikami? Czy warto inwestować w nowe? A może lepszym wyjściem jest kupno używanych? Przedstawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań.

Kto może liczyć na darmowe podręczniki?

Wszyscy uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej otrzymają darmowe podręczniki oraz materiały edukacyjne przeznaczone do obowiązkowych przedmiotów. We własnym zakresie pozostaje jedynie kupno książek do religii bądź etyki. Należy jednak pamiętać, że uczniowie potrzebują dodatkowych repetytoriów oraz książek, które skutecznie przygotują ich do zdania egzaminów. Te również rodzice będą musieli nabyć na własną rękę.

Wyprawka 300+ a podręczniki szkolne na rok 2018/2019

Sporym ułatwieniem dla rodziców jest także program 300+. Pieniądze będą wypłacane już od sierpnia 2018, by możliwy był zakup niezbędnych podręczników i przyborów jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30. listopada każdego roku tradycyjnie lub przez Internet. Nie mają znaczenia dochody ani liczba dzieci w danej rodzinie. 300 zł przysługuje rodzicom każdego uczącego się dziecka do ukończenia przez nie 18. roku życia. Pieniądze z programu możemy przeznaczyć na podręczniki do technikum czy liceum.

Jak zaoszczędzić na zakupie podręczników i lektur szkolnych?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup podręczników szkolnych wiąże się z wysokim kosztem. Istnieje jednak kilka wskazówek, dzięki którym nieco zminimalizujemy wydatki.

Zalety zakupu używanych podręczników

Główną zaletą zakupu używanych podręczników i lektur jest ich cena. Wybierając sprawdzony antykwariat, możemy zaoszczędzić nawet 50% kosztów. W wielu miejscach ceny używanych książek są jednak bardzo zbliżone do tych nowych, więc warto uprzednio sprawdzić, czy jest to opłacalne.

Używane lektury szkolne i podręczniki możemy też kupić w momencie, gdy wiemy, że dana książka będzie rzadko używana lub stanowi jedynie dodatek do obowiązkowych materiałów.

Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że używane książki nie zawsze się sprawdzają. Przykładowo zeszyty ćwiczeń uzupełnione długopisem nie spełnią swojej funkcji.

Kiedy kupić nowe książki?

Dzięki programowi 300+ otrzymujemy dofinansowanie m.in. na podręczniki do liceum. Warto wtedy sięgnąć po nowe książki, bowiem mamy wtedy pewność, że nie są zniszczone, porysowane, nie mają braków w kartkach. W wielu internetowych księgarniach w sierpniu i wrześniu są atrakcyjne promocje, które pozwalają na znacznie tańszy zakup podręczników i lektur.

Nowe książki warto zakupić także wtedy, gdy decydujemy się na lektury z gwiazdką. To obowiązkowe lektury do matury, więc uczeń z pewnością sięgnie po nie niejednokrotnie, przygotowując się do egzaminu dojrzałości. Warto mieć wtedy własny egzemplarz. Lektury w liceum z reguły są dość obszerne, więc młodzież wygodnie może zaznaczać w swojej książce wybrane fragmenty bez konieczności późniejszego czytania całości.

Wydatki na podręczniki szkolne

Co roku w najlepszych internetowych księgarniach organizowana jest akcja back to school. W tym czasie podręczniki, lektury do gimnazjum, przybory szkolne, książki, repetytoria możemy nabyć o wiele taniej. Czasami różnica pomiędzy nową a używaną książką jest na tyle niewielka, że lepiej jest dopłacić i mieć pewność, że dziecko sięgnie do niej z przyjemnością, samodzielnie wybierając istotne fragmenty.

Program 300+ odciąża rodziców finansowo, więc mogą się oni pokusić o zakup nieużywanych podręczników. Dobrym wyborem jest również kupowanie książek w pakietach, co również pozwala zaoszczędzić kilka złotych.