Psychopata to nie tylko osoba, która jest arogancka i która potrafi Cię skrytykować nawet w obecności szefa. Psychopata to nie tylko osoba, która może włamać się do Twojego komputera, aby uzyskać cenne dla siebie informacje lub podkradać Ci pieniądze z portfela jak tylko wyjdziesz na chwilę z biura.

Psychopata to również osoba, która może wychodzić z Tobą codziennie na lunch, chwalić Twoje osiągnięcia lub zapraszać Cię do siebie do domu. Wszystko po to, by się z Tobą zaprzyjaźnić, a następnie, gdy nadarzy się okazja wykorzystać Twoją uległość. Jeśli pracujesz z taką osoba, trzymaj się od niej z daleka!

Oznaki psychopatycznego pracownika:

  • W cv psychopaty znajdziesz więcej ogólnych cech osobowościowych, które trudniej ocenić jak np. umiejętności przywódcze niż konkretnej wyspecjalizowanej wiedzy. Podczas trwania rozmowy kwalifikacyjnej psychopata doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest ważne to co mówi lecz w jaki sposób to robi.
  • Psychopata posiada zdolności przypochlebiania się. Szybko Cię oceni i zaprzyjaźni się z Tobą, lecz tylko po to by sprawdzić jaką wartość jesteś w stanie mu zaoferować.
  • Psychopata nie będzie szanował Twojej prywatności. Splądruje Ci biurko lub komputer w celu poszukania czegokolwiek co może okazać się Twoją słabością.
  • Psychopata obiera sobie za cel nie tylko osoby przy władzy, ale również osoby, które mają dostęp do władzy i od których mogą wyciągnąć jakiekolwiek cenne dla niego informacje.
  • Psychopata nie stroni od romansów w pracy. Możliwość sypiania ze współpracownikami traktuje jako jedną z zalet pracy zawodowej. Dla psychopaty seks jest przyjemną formą, za pomocą której pozyskuje potrzebne dla siebie informacji.
  • Psychopata przystosowuje się (lecz tylko pozornie) do wszelkich zmian technologicznych dzięki czemu uchodzi za przedsiębiorczego i nowatorskiego. Wrażenie jakie psychopata potrafi wywrzeć na swoim przełożonym powoduje, iż psychopata dość często zmienia działy (w ramach awansu). Psychopata wynosi się z danego działu zanim wszystkie osoby, które wykorzystał do swoich celów „sprzysięgną się przeciwko niemu.”
  • Psychopata nie kieruje się żadną etyką zawodową. Nigdy nie usłyszysz od nich „dla dobra firmy” bądź „w zespole nie ma ja.” Uważa, że lojalność równa się frajerstwu, a gdy nie dostaje tego czego chce lub zostanie pokonany znika z firmy na zawsze.

7 rad jak uchronić się przed psychopatycznym kolegą:

  1. Nie nazywaj swojego kolegi psychopatą , gdyż może to wzbudzić niepotrzebną agresję.
  2. Skup się na zbudowaniu trwałych relacji z pozostałymi pracownikami, aby utrudnić psychopacie możliwość manipulowania Twoją osobą.
  3. Bądź przejrzysty w swoich działaniach zawodowych, zawsze informuj odpowiednie osoby o tym co robisz.
  4. Przechowuj kopie wszystkich dokumentów, raportów ze spotkań itp., aby nie stać się kozłem ofiarnym psychopaty .
  5. Zapomnij o zasadzie wzajemności! Jeśli psychopatyczny kolega zdradzi Ci jakąś sensację lub poufną informację uśmiechnij się tylko uprzejmie, ale nie czuj się w obowiązku odwdzięczyć mu się tym samym.
  6. Trzymaj się z daleka od biurowych plotek. Dokonaj oceny na podstawie własnych doświadczeń z danymi ludźmi, a nie na podstawie tego co mówi psychopata .
  7. Jeśli członek zespołu dużo mówi, mało robi udowodnij to dyskretnym działaniem. Udokumentuj wszystko i dokonaj oceny. Jeśli trzeba zgłoś to przełożonemu, ale pamiętaj, że skarżyć należy tylko w naprawdę ważnych sprawach!

źródło: „Psychopata w Twoim otoczeniu. Jak go rozpoznać i bronic się przed nim” – Kerry Daynes, Jessica Fellowes.