Wiosna trwa, a ty wciąż zastanawiasz się jak odświeżyć mieszkanie? Mamy dla ciebie 5 prostych tricków, które pomogą ci w tej małej, domowej rewolucji.

1. Odchudź mieszkanie z ciężkich tkanin

Jeśli twój salon sprawia przytłaczające wrażenie, a okna zasłaniają masywne zasłony lub firanki, czas to zmienić. Zwiewne i aksamitne tkaniny nie tylko odciążą pomieszczenie, ale wpuszczą powietrze i światło do twojego mieszkania. Pamiętaj jednak, że zasada lekkich tkanin nie dotyczy wyłącznie firan. Jeśli na kanapie w dalszym ciągu leży pled lub grubo pleciony materiał, zastąp je materiałami o gładkiej fakturze. Ciepłe i kudłate koce zostaw na jesienne i zimowe wieczory. Wybierając materiał postaw na kolory energetyczne, a jeśli lubisz spokojniejsze odcienie, zdecyduj się na pastele. Nadadzą one wnętrzom energii, a tobie zapewnią dobre samopoczucie. Aby utrzymać efekt wiosennej lekkości i świeżości nie mnóż jednak kolorowych dodatków bez końca. Umiar ozdobników pomoże uniknąć przesycenia kolorem. Ponadto, na uwagę zasługuje również podłoga – pomóż jej odetchnąć. Zamiast ciężkiego dywanu połóż na niej lekką plecionkę, najlepiej w strefie wypoczynkowej, np. przy sofie lub fotelu.

2. Wpuść florę i faunę na salony

W zależności od zakresu wiosennego remontu, możesz zmienić również wygląd ścian. Tapety warto wymienić na jasne, o delikatnym, nie rzucającym się w oczy wzorze. Na ścianach dobrze wyglądać będą grafiki w formie szkiców lub obrazki, w których brak dosłowności, zrobione przy pomocy kilku ruchów pędzla. Typowym motywem wiosennym jest również fauna i flora, którą możesz podkreślić na wspomnianych już grafikach. Odważniejszym akcentem może być rzeźba lub prosta figurka.

jadalnia

3. Zmień oświetlenie

Na wiosnę warto zrezygnować z zimowej przytulności na rzecz światła i przestrzeni – pochowaj zatem jak najwięcej dodatków, koców i świeczek. Warto także pomyśleć o wymianie kloszy lub abażurów w jasnych lub energetycznych kolorach. Jeśli w pokoju masz kilka lamp, pamiętaj o zachowaniu ich stylistycznej spójności. Dzięki temu nie obciążysz pomieszczenia mieszanką stylów, a światło lamp wzmocni promienie zachodzącego lub wschodzącego słońca.

4. Odśwież drzwi

Jeśli Twój budżet nie pozwala na nowe drzwi, stare poddaj metamorfozie. Oklej je fototapetą lub przemaluj na kolor odpowiadający nowej kolorystyce ścian (ale tylko wtedy, jeśli materiał, z którego zostały wykonane na to pozwala). Dzięki temu drzwi staną się mniej widoczne, a pomieszczenie optycznie większe.

5. Postaw na świeże kwiaty

Wiosna to czas budzącej się do życia natury. Wykorzystaj ten moment i postaw na tulipany, żonkile lub gałązki, które puszczają listki. Uroku dodadzą również kompozycje z pędzonych roślin cebulowych np. hiacyntów w donicach, słojach lub na mchu. W sklepach bez problemu dostaniesz gotowe już zestawy. Jeśli lubisz jednak eksperymentować i robić różne rzeczy po swojemu, zdecyduj się na półprodukty. Co więcej, jeśli posiadasz balkon lub – jeszcze lepiej – taras, bez wahania skup na nim całą swoją uwagę i szał twórczy. Pomimo, że urządzenie własnego „skrawka zieleni” to nie lada wyzwanie, szybko zauważysz, że efekty są lepsze niż niejeden remont.

Porady przygotowała Dorota Śledyńska – architekt wnętrz w Nordic Mokotów, prowadzi też własną pracownię architektoniczną. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od prawie dziesięciu lat aranżuje wnętrza w polskich (i nie tylko) domach. Całkowicie uzależniona od czytania książek i malarstwa akwarelowego.