wychowanie

Savoir-vivre na każdą okazję

24 Sierpień, 2014
yjemy w czasach szybkiego rozwoju nauki i techniki i nierzadko zapominamy o tym, że nie jesteśmy niemyślącymi robotami. Nie dopuść więc do tego, żeby rozwój techniki zrobił z ciebie człowieka bezdusznego, nieprzyjaznego i źle wychowanego. (fot. depositphotos)

Czy dać napiwek w hotelu? Czy wypada kłamać? Jaki jest sekret wręczania kwiatów? Czy można zwrócić uwagę czyimś dzieciom? Dobre wychowanie, czyli kilka zasad, o których warto pamiętać.

Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju nauki i techniki i nierzadko zapominamy o tym, że nie jesteśmy niemyślącymi robotami. Nie dopuść więc do tego, żeby rozwój techniki zrobił z ciebie człowieka bezdusznego, nieprzyjaznego i źle wychowanego.

Czy dawać napiwki w hotelu?

Napiwki nie są pensją tylko podziękowaniem zadowolonego gościa. Napiwek daj:

Mama kontra reszta świata – czyli jak egzekwować od innych własne metody wychowawcze

24 Październik, 2013
 Jeśli chcesz zachować zdrowe relacje z babciami, bądź twarda i konsekwentna, nie odpuszczaj i staraj się znaleźć złoty środek. (fot. dpeositphotos)

„Witaj na świecie maluchu! Gratulacje, zostałaś mamą! Niech Wam rośnie zdrowo!”. Twoje dziecko przyszło na świat, a ty od tej pory jesteś mamą. Najlepszą, troskliwą, pełną miłości. Podczas ciąży niezliczone godziny spędziłaś z mężem na rozmowach, jak będziecie wychowywać wasze dziecko. Ustalaliście jakieś zasady, podział obowiązków, wyjście z sytuacji awaryjnych. I nagle okazuje się, że owszem, kiedy dziecko jest z tobą jest idealnie, ale kiedy trafia w ręce babci – wszystko się zmienia. A dlaczego? Bo babcia twierdzi, że to rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. Jeśli chcesz zachować zdrowe relacje z babciami, bądź twarda i konsekwentna, nie odpuszczaj i staraj się znaleźć złoty środek.

Przemoc rówieśnicza

21 Październik, 2013
Twoje dziecko wraca ze szkoły smutne? Zamyka się w pokoju i nie chce opowiadać o szkole? Brakuje mu pieniędzy lub wraca w podartych ubraniach? Bądź czujna, może być ofiarą przemocy rówieśniczej. (fot. depositphotos)

Twoje dziecko wraca ze szkoły smutne? Zamyka się w pokoju i nie chce opowiadać o szkole? Brakuje mu pieniędzy lub wraca w podartych ubraniach? Bądź czujna, może być ofiarą przemocy rówieśniczej.

Czy dawać dziecku kieszonkowe?

30 Wrzesień, 2013
Wiek 7 lat jest dobrym czasem na wprowadzanie kieszonkowego. (fot. depositphotos)

Kiedy twoja pociecha po raz pierwszy wstępuje w szkolne mury po raz pierwszy również pozna niezwykłą magię... sklepiku szkolnego. Wiek 7 lat jest dobrym czasem na wprowadzanie kieszonkowego. Porozmawiaj ze swoim mężem i podejmijcie taką decyzję wspólnie, rozważając wszystkie „za” i „przeciw”.

Odpowiednie zachowanie przy stole

12 Lipiec, 2013
Odpowiednie zachowanie przy stole polega na elegancji jedzenia i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zasad. A zachowanie dobrych manier czyni spożywanie posiłku rytuałem i sprawia o wiele więcej przyjemności niż zjedzony w szybkim tempie hamburger. (fot. depositphotos)

Odpowiednie zachowanie przy stole polega na elegancji jedzenia i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zasad. A zachowanie dobrych manier czyni spożywanie posiłku rytuałem i sprawia o wiele więcej przyjemności niż zjedzony w szybkim tempie hamburger.

Bunt dwulatka – czyli jak wychować a nie zwariować

11 Lipiec, 2013
Wszystko, cokolwiek chciałabyś uzyskać od swojego malucha wiąże się z jego oporem. Co się dzieje? W sumie nic wielkiego, twoje dziecko przechodzi bunt dwulatka, a raczej BUNT, bo będzie się działo! (fot. depositphotos)

Rodzisz dziecko, czekasz aż zacznie gaworzyć, czekasz aż samo usiądzie, zacznie raczkować i wstawać. Potem masz taką chwilę wspomnień, jak to było pięknie, gdy mogłaś iść do parku, dziecko spało w wózku a ty czytałaś książkę. Było minęło bo teraz nie usiądziesz nawet na sekundę. Wiecznie ganiasz z wywieszonym jęzorem za maluchem, wyciągając mu z rączek patyki, a z buzi kamienie. Ale wciąż czekasz, aż twoje dziecko zacznie mówić pełnymi zdaniami. Bo na razie to tylko „daj” i „nie”. I kiedy nadchodzi ta piękna chwila, że dziecko zaczyna mówić i w końcu jesteś w stanie zrozumieć o co chodzi od razu, a nie metodą prób i błędów – okazuje się, że ty sobie a dziecko sobie. I za nic nie możecie się dogadać. Za to wszystko, cokolwiek chciałabyś uzyskać od swojego malucha wiąże się z jego oporem. Co się dzieje? W sumie nic wielkiego, twoje dziecko przechodzi bunt dwulatka, a raczej BUNT, bo będzie się działo!

Bezstresowe wychowanie – czy istnieje?

06 Lipiec, 2013
W obecnych czasach bardzo modne jest twierdzenie, że wychowuje się dzieci „metodą bezstresową”. Co to za metoda i czy rzeczywiście jest skuteczna? (fot. depositphotos)

Kiedy dziecko przychodzi na świat i stajesz się mamą, wiesz, ze to najszczęśliwszy dzień w twoim życiu. Wiesz jednak również, że czeka cię naprawdę ciężka praca – wychowanie malucha na mądrego i dobrego człowieka. To od ciebie i twojego partnera zależy, w jaki sposób będziecie wychowywali wasze dziecko. Zwykle są dwie szkoły – wychowujesz dziecko w sposób podobny jak wychowali ciebie albo wręcz przeciwnie – chcesz być od tego jak najdalej. W obecnych czasach bardzo modne jest twierdzenie, że wychowuje się dzieci „metodą bezstresową”. Co to za metoda i czy rzeczywiście jest skuteczna?

Rola ojca w wychowywaniu syna

28 Czerwiec, 2013
Syn potrzebuje twardego stąpania po ziemi, racjonalnego myślenia. Pamiętaj, że ojciec będzie dla niego pierwszym wzorem do naśladowania, człowiekiem, które dziecko obdarza ogromnym zaufaniem. (fot. depositphotos)

Nierzadko spotyka się dość stereotypowe podejście do roli ojca, czyli jako głównego żywiciela rodziny. Ojciec ma zarobić pieniądze, przynieść je do domu i kupić jedzenie. Koniec. Tak od dawna funkcjonowały rodziny, matki wychowywały dzieci i zajmowały się domem, ojcowie pracowali w celu zarobkowym. Na szczęście w chwili obecnej ojcowie coraz częściej czynnie zajmują się dziećmi, nie wstydzą się mówić o tym głośno, a nawet znajdują w tym powód do dumy. Bardzo dużo w tym przypadku zależny od podejścia matek, jeśli uważają, że tylko one potrafią najlepiej zająć się dziećmi i odsuwają ojców od maluchów – nic dziwnego, że mężczyźni w końcu rezygnują. A to bardzo niedobrze. Do pełnego, świadomego wychowywania dziecka potrzeba jest obojga rodziców.

Nadwrażliwość dotykowa - czemu moje dziecko płacze?

24 Maj, 2013
Jeżeli Twoje dziecko płacze, gdy tylko weźmiesz je na ręce, płaczem reaguje na głaskanie i przytulanie i nie wiesz, co zrobić - udaj się do terapeuty integracji sensorycznej. Twoje dziecko może mieć nadwrażliwość dotykową. Dowiedz się czym jest nadwrażliwość dotykowa, jak się objawia i jak na nią reagować. (fot. depositphotos)

Jeżeli Twoje dziecko płacze, gdy tylko weźmiesz je na ręce, płaczem reaguje na głaskanie i przytulanie i nie wiesz, co zrobić - udaj się do terapeuty integracji sensorycznej. Twoje dziecko może mieć nadwrażliwość dotykową. Dowiedz się czym jest nadwrażliwość dotykowa, jak się objawia i jak na nią reagować.

Wychowywanie bezpieluchowe - niemowlęta nie potrzebują pieluch!

21 Maj, 2013
Wychowywanie bezpieluchowe to komunikacja i współpraca z noworodkiem, które przy dużej dozie miłości, zrozumienia, opieki i łagodności pomagają osiągnąć to co potocznie nazywane jest „wyrośnięciem z pieluch”, czy też „treningiem nocnikowym”. (fot. depositphotos)

Podstawą do wychowywania dziecka bez pieluch jest gotowość rodziców do komunikacji z nim i trochę wiedzy na ten temat. Wychowywanie bezpieluchowe to komunikacja i współpraca z noworodkiem, które przy dużej dozie miłości, zrozumienia, opieki i łagodności pomagają osiągnąć to co potocznie nazywane jest „wyrośnięciem z pieluch”, czy też „treningiem nocnikowym”. Absolutnie jednak nie należy mylić tej metody z treningiem nocnikowym”. Metoda ta nie zakłada, że jest tą jedyną odpowiednią dla wszystkich, ale rodzice powinni przynajmniej mieć szansę poznania pewnych faktów, aby samemu podjąć decyzję, w jaki sposób wychowywać dzieci.

Kobiety Sukcesu - Wanda Wąsowska

15 Maj, 2013
Wanda Wąsowska, Pierwsza Dama Polskiego Jeździectwa. Każdy, kto chociaż trochę zakosztował jeździectwa wie, kim jest Pani Wanda. Dwukrotna II Wicemistrzyni Polski w Ujeżdżeniu, trenerka i działaczka Polskiego Związku Jeździeckiego.

Wanda Wąsowska, Pierwsza Dama Polskiego Jeździectwa. Każdy, kto chociaż trochę zakosztował jeździectwa wie, kim jest Pani Wanda. Dwukrotna II Wicemistrzyni Polski w Ujeżdżeniu, trenerka i działaczka Polskiego Związku Jeździeckiego. Miłośnik, wielki znawca koni i pasjonat sportów jeździeckich, wychowawca wielu znakomitych zawodników. Za osiągnięcia w sporcie została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Domowy dietetyk - Jak mamy dbają o zdrowy jadłospis dzieci

29 Kwiecień, 2013
To, że potrzeby żywieniowe najmłodszych dzieci są inne niż dorosłych, wie każdy. Ale jak jest na co dzień z zapewnianiem małemu organizmowi wszystkich niezbędnych do wzrostu składników odżywczych? Jak dorośli planują jadłospis malucha i co jest dla nich najważniejsze, gdy stają przed sklepową półką? (fot. depositphotos)

To, że potrzeby żywieniowe najmłodszych dzieci są inne niż dorosłych, wie każdy. Ale jak jest na co dzień z zapewnianiem małemu organizmowi wszystkich niezbędnych do wzrostu składników odżywczych? Jak dorośli planują jadłospis malucha i co jest dla nich najważniejsze, gdy stają przed sklepową półką?

Subscribe to wychowanie
  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Czystek – niepozorne zioło o ogromnych możliwościach
Preparaty pochodzenia roślinnego i ich zatajane właściwości....
wtorek, Maj 22, 2018 - 09:24
Tatuaż już nie na całe życie. Laser kontra niechciane ozdoby na skórze
Ozdobienie ciała tatuażem to nadal bardzo poważna decyzja, a...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 12:00
Materac do sypialni - jaki wybrać?
Od wystroju sypialni zależy wiele – jakość Twojego wypoczynk...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 11:29
Zacznij zarabiać - niepotrzebne rzeczy sprzedaj
Planujesz gruntowne porządki? Świetnie, pozbądź się niepotrz...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 09:41

  

Reklama