Od dawna wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego też dziś przyjrzymy się zabiegom, które pozwolą ci ustrzec się infekcji gardła.

1. Pamiętaj, że gardło masz tylko jedno

Gardło to newralgiczny punkt naszego organizmu. Bierze udział w procesie tworzenia mowy, oddychania i przełykania posiłku, co sprawia, że pełni niezwykle istotną rolę dla każdego człowieka. Angażowane w wiele czynności gardło jest jednocześnie delikatnym instrumentem, którego „uprzejmość” łatwo można nadużyć. Dlatego uważaj na swoje gardło i pamiętaj, że nie można go nadmiernie eksploatować.

2. Nawilżaj powietrze i gardło

Odpowiednie nawilżenie powietrza, w którym przebywamy może mieć fundamentalne znaczenie dla kondycji gardła. Wysuszona błona śluzowa, która pełni rolę tarczy ochronnej gardła jest bardziej podatna na uszczerbki i przetarcia. W ten sposób tracimy naturalną barierę ochronną i zwiększamy swoją podatność na różnego rodzaju infekcje. Staraj się nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz i regularnie nawadniać błonę śluzową gardła, by uniknąć potencjalnych komplikacji.

3. Unikaj zanieczyszczonego powietrza

Jakość wdychanego powietrza również ma wpływ na samopoczucie gardła. Otaczanie się dymem papierosowym, różnego rodzaju pyłami, kurzem czy drobnoustrojami z pewnością w krótkim czasie odbije się negatywnie na jego kondycji. Jeśli nie możesz zmienić swojego otoczenia, to staraj się przynajmniej oddychać nosem. Przechodzące przez nozdrza powietrze jest filtrowane i dociera do jamy ustnej w mniej agresywnej dla gardła postaci.

4. Odstaw alkohol, papierosy i inne używki

Błonę śluzową mogą również uszkadzać konsumowane substancje. Prym w tej kategorii wiedzie dym tytoniowy. Niepożądane jest również picie alkoholu oraz mocnej kawy i czarnej herbaty. Wszystkie one działają podobnie osłabiając skuteczność działania błony śluzowej. Dla wielu z nas rezygnacja z filiżanki kawy czy kubka herbaty może oznaczać heroiczny wysiłek. Z pożytkiem dla gardła warto spróbować zastąpić jedną dawkę tych napojów wodą mineralną z dodatkiem mięty, miodu lub cytryny, które świetnie nawilża gardło.

5. Uważaj na zimno

Niższa temperatura, intensywne podmuchy wiatru i wyższa wilgotność sprawiają, że pora jesienno-zimowa to czas, w którym nasz system immunologiczny jest poddawany ciężkiej próbie, a my sami jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje. Nie tylko gardłowe. Ważne jest, by w tym czasie zadbać o ciepło gardła otulając szyję dodatkowymi warstwami i do koniecznego minimum ograniczyć rozmowy na mrozie. Szczególnie ważne w tym okresie będzie oddychanie przez nos, które pozwala ogrzać powietrze dostające się do gardła.

6. Chłódź się z rozwagą

I choć choroby gardła są domeną okresu jesienno-zimowego, to niebezpieczeństwa infekcji czyhają na gardło również w okresie letnim. Szczególnie zdradliwe działanie ma klimatyzacja, która wysusza powietrze, a nierozważnie użytkowana może także wywoływać duże amplitudy temperatur. Duże porcje lodów i zimne napoje co prawda bezpośrednio nie powodują infekcji, ale mogą osłabiać błonę śluzową torując drogę bakteriom i wirusom. Korzystaj z tych chłodzących udogodnień z rozwagą, rozsądnie dawkując sobie niskie temperatury w okresie upałów.

7. Pracuj nad głosem

Szczególną wagę do profilaktyki gardła powinny przykładać osoby, dla których głos jest narzędziem pracy. W ich przypadku prezentowane przykazania mają szczególne znaczenie, a dbałość o gardło powinna stać się elementem równie naturalnym jak codzienna higiena jamy ustnej. Do tego dochodzi jeszcze praca nad technikami wydobywania głosu, artykulacji czy operowania przeponą.

8. Stosuj suplementy diety

W okresie zwiększonego ryzyka zachorowań lub kiedy nasze struny głosowe są narażone na nadwyrężenie, warto posiłkować się różnego rodzaju suplementami diety na gardło. Pastylki i syropy oparte o wyciągi z ziół i witamin wzmocnią gardło obniżając ryzyko zaistnienia infekcji. Profilaktyczne działają także różnego rodzaju płukanki, również te przyrządzone domowymi metodami.

9. Zadbaj o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną

Zdrowie jest w dużej mierze zależne o posiłków, które zjadamy. Składniki odżywcze, które przyjmujemy przekładają się również na kondycję gardła. Dieta bogata w witaminy A, E, C i D chroni gardło i nie tylko. W jego profilaktyce przyda się również ogólna sprawność fizyczna, która przyczynia się do poprawy wydolności całego systemu odpornościowego.