Bardzo często w rodzinie zdarzają się osoby przewlekle, obłożnie chore. Bliscy i znajomi odwiedzają chore osoby w trosce o nie, chcą zapewnić im nieco rozrywki, oderwać ich myśli od choroby. Jak to zrobić, by nikogo nie urazić?

Odwiedziny u chorego w domu

Przede wszystkim dowiedz się, czy chory w ogóle ma na to ochotę. Jeśli ma ochotę na spotkanie możesz dowiedzieć się, czy czegoś potrzebuje, czy możesz mu coś kupić. Może potrzebuje pomocy przy umyciu włosów? A może potrzebuje książek z biblioteki?

Na pewno nie powinno się iść z pustymi rękoma. Owoce, jogurty czy czasopisma zawsze będą mile widziane.

Odwiedziny u chorego w szpitalu

Dowiedz się, czy na oddziale, na którym leży twój bliski są możliwe odwiedziny. Jeśli tak, zapytaj co można wnosić na oddział, a następnie skontaktuj się ze swoim bliskim i dowiedz się, czego potrzebuje. Może będą to ręczniki papierowe, mokre chusteczki, książki, krzyżówki czy drobne do oglądania tv. Pamiętaj, aby nie zakłócać spokoju innym chorym, a także by wyjść, jeśli tylko inny pacjent jest myty czy poddawany jakimś zabiegom.

Ciężko chora bliska osoba

Trudno wyczuć, jak zachować się wobec osoby, która wie, że nie ma dla niej szans. Czy zwykłe wyrazy współczucia wystarczą? Na pewno nie wolno się rozkleić przy niej, trzeba być w gotowości, jeśli będzie potrzebowała twojej pomocy. Należy starać się, aby nieść ukojenie i spokój, a nie starać się pocieszyć na siłę.

Jak zachować się po śmierci bliskiej osoby

Przede wszystkim pamiętaj, że nie ty jedna cierpisz. Nie każ się obsługiwać wszystkim wkoło, bo to nie czas i miejsce. Musisz wziąć się w garść, załatwić wszelkie formalności. Powiadomić zakład pogrzebowy, zorganizować pochówek i stypę. Należy tutaj zastosować się do wyraźnej woli zmarłego wyrażonej za życia. Jeśli zmarły życzył sobie kremacji należy do niej doprowadzić. Kondolencje składa się osobiście, w kościele po mszy pogrzebowej lub przy grobie. W dobrym tonie jest również wysłanie listu. Na pewno nie powinno się tego robić poprzez sms czy telefon. Im bliższej osobie zmarłego składasz kondolencje, tym bardziej powinny być osobiste.

Jak zachować się na pogrzebie

Im dalszą rodziną/znajomą jesteś dla zmarłego tym dalej stajesz od grobu. Miejsce przy samym grobie pozostaw najbliższej rodzinie. Nie wolno spóźnić się ani na mszę ani na pogrzeb, należy ubrać się skromnie, w stonowane kolory. Zamów wcześniej wieniec lub wiązankę pogrzebową wraz z szarfą, na której jest napisane, od kogo jest wiązanka. Kwiaty należy dostarczyć do kaplicy lub na cmentarz, wiele kwiaciarni osobiście się tym zajmuje.

Stypa

Stypa, czyli spotkanie po pogrzebie, najczęściej organizowane jest w restauracji. Bliscy zapraszają wybrane osoby na obiad lub poczęstunek. Nie jest obowiązkowa, ale bliscy po stracie chętnie ją organizują, nie chcą być sami po takim przeżyciu.

Źródło: „Wielka księga savoir-vivre’u”, Herbert Schwinghammer, [Klub dla Ciebie], Warszawa 2003